EXCLUSIV | L-au cucerit pe ”Săgeată”! Marius Niculae, impresionat de tricolorii U21: ”Păream a fi ca Spania. Numai ei îşi domină aşa adversarul”

28 iun 2019 1241 afişări ProSport Live

Marius Niculae (38 de ani) a fost impresionat de parcursul României U21 la Campionatul European de tineret din Italia şi San Marino. Elevii lui Mirel Rădoi au fost eliminaţi în semifinală de Germania, scor 4-2, după ce au terminat grupa pe primul loc.

Fostul internaţional şi atacant al lui Dinamo compară fotbalul practicat de tricolorii mici cu cel al Spaniei, recunoscut pentru jocul de pase şi posesie: ”Probabil nimeni nu se aştepta să aibă un asemenea parcurs. Marea majoritate a spus că ne bate şi Croaţia, şi Anglia, şi Anglia. Uite că Mirel Rădoi a reuşit să facă un Campionat European de senzaţie cu aceşti băieţi. Am fost colegi la naţionalele de juniori şi la echipa naţionala mare.

Am rămas plăcut impresionat, am fost total superiori nemţilor în prima repriză, am avut o posesie de 65%, păream a fi ca Spania. Numai ei îşi domină aşa adversarul. Chiar mă uitam în finalul reprizei, când aveam 2-1, că nemţilor le era frică să facă pressing sus. Asta spune foarte multe despre echipa naţională”
, a spus Marius Niculae, la ProSport LIVE.

Nemţii vor juca finala duminică, la Udine, împotriva Spaniei, echipă care a învins Franţa cu 4-1. Aceasta este prima înfrângere a lui Mirel Rădoi într-un meci oficial de când a preluat reprezentativa de tineret de la Daniel Isăilă.

România a terminat pe primul loc în Grupa C, cu şapte puncte, la egalitate cu Franţa. Tricolorii au debutat cu o victorie răsunătoare în faţa Croaţiei, scor 4-1, urmată de un nou succes, cu Anglia, la Cesena, scor 4-2. Elevii lui Rădoi au remizat în ultima etapă, cu Franţa, scor 0-0.