Cum a ajuns Pancu erou pentru Beşiktaş după ce a apărat şuturile lui Anelka, Van Hooijdonk şi Alex în celebrul derby cu Fener, din 2005: "La 9 ani m-am dus la fotbal. Rămăsese un singur loc, în poartă..."

5 aug 2019 4594 afişări ProSport Live

Daniel Pancu (41 de ani) a vorbit în cadrul emisiunii ProSport Live despre celebrul episod din 2005, de pe vremea când evolua în Turcia, la Beşiktaş, când fostul atacant român a intrat în poarta echipei sale pe finalul partidei cu rivala Fenerbahce, scor 4-3, după ce portarul Oscar Cordoba văzuse cartonaşul roşu. Pancu a făcut parade absolut spectaculoase între buturile "alb-negrilor", primind gol doar din penalty, deşi în atacul celor de la Fener jucau celebrii Anelka, Van Hooijdonk şi Alex. Românul a rezistat fără să ia gol din acţiune timp de 15 minute, spre stupefacţia unui stadion întreg. Chiar şi la penalty-ul transformat în minutul 83 de internaţionalul brazilian Alex, Pancu a fost "pe minge", ghicind colţul, dar fără să reuşească să ajungă la balon.

Meciul a avut o desfăşurare nebună, Beşiktaş a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, apoi Cordoba a fost eliminat, Beşiktaş rămânând în zece oameni, fără schimbări de efectuat şi fără portar. Între buturi a intrat Pancu în minutul 78, iar Alex a egalat la 3 din penalty, în minutul 83, părând o chestiune de timp până când atacul stelar al celor de la Fener urma să îi înscrie înaintaşului român intrat conjunctural în poarta oaspeţilor. Numai că Pancu a scos toate şuturile, iar Koray Avci, pe contraatac, a înscris în minutul 90 golul victoriei, 4-3 pentru Beşiktaş, o victorie rămasă de pomină în istoria fotbalului turc.

Pancu spune că şi-a început cariera de fotbalist ca portar, lucru care i-a folosit atunci când se aştepta mai puţin. Pancu a mărturisit că intra în poartă inclusiv la antrenamente şi a dezvăluit că a mai avut parte de un episod similar, pe vremea când evolua la Rapid, într-un meci amical cu Rocar Bucureşti: ”La Iaşi, la nouă ani m-am dus prima dată la fotbal. În Copou, stăteam în partea cealaltă a oraşului, în Nicolina. Selecţie pentru copii. Foarte, foarte mulţi copii, în '86 era. N-a mai rămas decât un loc în poartă. M-am dus eu portar şi am şi rămas în poziţia aia vreo şase luni, până când începusem să-i driblez pe toţi colegii mei şi dădeam gol pentru că mă plictiseam în poartă.

Eram unul destul de bun (n.r. - portar). Şi la Beşiktaş, şi la Rapid, mă mai apucă. Dacă portarii erau mai plictisiţi după antrenamente sau avuseseră un antrenament mai tare şi plecau la vestiare... şi acum am unul sau doi în echipă, dacă vor unii să bată lovituri libere, intră jucătorii. Aşa a fost şi cazul meu la Rapid şi Beşiktaş. Am apărat şi la Rapid, într-un meci amical cu Rapid. Pe final, da, nu am luat gol, i-am bătut cu 2-1

Aici ia Cordoba roşu, rămânem fără portar. Voia şi Ronaldo Guiaro, fundaşul central, plus Ahmed Hassan, care are 1,68. Era foarte talentat, acum îl văd şi pe Drăghiceanu, el e unul dintre ăia care se pun în poartă. I-au tras la poartă, cred, cinci minute şi i-au dat un singur gol. Revenind la momentul din 2005: eram trei care voiam în poartă, dar a intervenit Sergen şi a spus 'I-am văzut pe toţi la antrenamente, Pancu e mai bun'. Am luat un singur gol, din penalty”, a spus Pancu, la ProSport Live.

• Poli Iaşi, Rapid, Cesena, Beşiktaş, Bursaspor, Terek Grozny, CSKA Sofia, FC Vaslui şi FC Voluntari sunt echipele la care a evoluat Daniel Pancu în cariera sa.
  • 500.000 de euro au plătit turcii în 2002, pentru a-l transfera pe Pancu de la Rapid.