EXCLUSIV | La şapte luni distanţă s-a aflat totul! Ce i-a transmis selecţionerul lui Moruţan, după ce gestul său a dus la ratarea calificării naţionalei U19 la EURO: "Aşa i-am spus!"

17 oct 2018 9957 afişări Nationala

România U19 a ratat dramatic calificarea la EURO 2018 după un meci cu Ucraina. Tricolorii au pierdut cu 2-1, Olimpiu Moruţan fiind înger şi demon. A marcat golul tricolorilor, dar euforic şi-a dat tricoul jos şi a primit al doilea cartonaş galben. Cu un om mai puţin, România a primit două goluri în opt minute şi nu şi-a mai asigurat prezenţa la turneul final.

Acum, la şapte luni distanţă de la acel meci, Moruţan şi-a răscumpărat greşeala, e alături de naţionala U21 la EURO 2019, iar Boingiu, fostul său antrenor de la U19 şi actualul secund al lui Rădoi, a povestit la ProSport LIVE cum l-a făcut pe jucătorul FCSB-ului să depăşească acel episod.

"După acel meci, el poate să vă confirme oricând, am fost unul dintre puţini care l-au luat în braţe şi care i-au spus că nu e vina lui, ci a noastră, a tuturor, că nu am reuşit să facem acel pas fiindcă exista varianta în care să fim în 11 şi să se întămple acelaşi lucru. Vă dau ca exemplu jocul în care am jucat aproape 20 de minute cu un om mai puţin, când Dina a fost eliminat în partida cu Suedia, şi am terminat cu 2-1. Asta i-am spus atunci", a declarat Adrian Boingiu la ProSport LIVE.

El a detaliat: "Sigur că e greu să se şteargă cu buretele imaginea respectivă pentru foarte multă lume, iar aseară (n.red. - după meciul cu Liechtenstein) i-am zis să uite tot ce s-a întâmplat atunci, pentru că pe el l-a afectat ratarea calificării în momentul respectiv, şi că e timpul să-şi ia talentul în mână şi să răzbească mai departe fără să se mai gândească la ce a fost".

Olimpiu Moruţan a fost protagonistul unui moment rar întâlnit pe terenul de fotbal, imediat după ce a marcat golul de 1-0 în meciul România U19 - Ucraina U19, decisiv pentru calificarea la Campionatul European din 2018, disputat pe 27 martie. La Ploieşti, pe "Ilie Oană", tensiunea a atins cote foarte mari odată cu apropierea finalului partidei dintre România şi Ucraina, ultima din grupa a patra a Turneului de Elită. Un 0-0 ne ducea la turneul din Finlanda, dar orice gol al vecinilor ar fi provocat o dezamăgire uriaşă.

Deja avertizat după un fault în apropierea propriului careu la începutul reprizei a doua, Olimpiu Moruţan a uitat complet de cartonaşul galben primit de la arbitrul Alejandro Hernandez, iar acest detaliu ne-a făcut să suferim teribil pe final. Imediat după ce a marcat, după o cursă superbă a lui Micovshi în dreapta, mijlocaşul ofensiv de la FCSB şi-a scos tricoul de joc, sărbătorind golul care părea suficient pentru a obţine biletele de Finlanda. Evident, centralul nu a putut trece peste gestul lui Moruţan, i-a acordat al doilea cartonaş galben şi l-a trimis la cabine în minutul 81.