18 oct 2013 19252 afişări Liga 1

Leandro Tatu a reuşit, în sfârşit, să marcheze

Meciul cu Viitorul a fost numai bun pentru moralul lui Leandro Tatu. Criticat de suporteri că nu reuşeşte să marcheze, deşi poziţia îl recomandă, atacantul în vârstă de 31 de ani a reuşit să spargă gheaţa în acest sezon. Tatu a marcat în minutul 85, după o pasă excelentă a lui Filip. Brazilianul a rămas singur cu portarul şi a tras printre picioarele lui Balauru.

Tatu mai avusese o ocazie să marcheze în minutul 66, după ce a încercat să dea mingea peste Balauru. Portarul Viitorului a respins, mingea a ajuns tot la stelist, care a încercat să scoată la şut, dar Puţanu a dat autogol. Este primul gol marcat de Tatu în acest sezon, în cele 13 meciuri în care a intrat în acest sezon, în toate competiţiile.

Până la acest meci, ultima dată când Tatu reuşise să înscrie a fost pe 7 aprilie 2013, într-o partidă câştigată cu 3-1 de Steaua în faţa lui CSMS Iaşi.