Steaua a jucat "tiki-taka" la Constanţa! Costea, Tatu şi Tănase au făcut SHOW: Steaua - Mioveni 4-0! VIDEO REZUMAT

31 iul 2011 92162 afişări Liga 1
Steaua a jucat "tiki-taka" la Constanţa! Costea, Tatu şi Tănase au făcut SHOW: Steaua - Mioveni 4-0! VIDEO REZUMAT Steaua a jucat "tiki-taka" la Constanţa! Costea, Tatu şi Tănase au făcut SHOW: Steaua - Mioveni 4-0! VIDEO REZUMAT

Steaua a învins una dintre cele mai slabe echipe din Liga I. Tatu şi-a confirmat clasa, Costea a marcat la debut, iar Tănase s-a salvat după ce în primele minute a ratat un penalty.

Roni Levi şi Ionuţ Popa calcă simultan pe varul ce îi desparte de teren. Elegantul israelian stă calm şi dă indicaţii scurte, în timp ce bătrânul ardelean mai are puţin şi îşi rupe tricoul muncitoresc. Cam asta a fost şi diferenţa dintre Steaua şi Mioveni! Roş-albaştrii strălucesc şi fără să transpire, iar argeşenii sunt obligaţi să se dea peste cap dacă vor ceva atenţie. Ieri au rămas în anonimat şi bucureştenii au bifat prima victorie din noul sezon

Faţă de echipa care se făcea de râs în urmă cu o săptămână la Sibiu, roş-albaştrii s-au schimbat brusc în bine. Bourceanu a dat tupeu echipei plecate din Ghencea, Costea i-a dat puţină creativitate şi Tănase i-a crescut tensiunea! Decarul care de vreo doi ani stă mai mult mascat la Steaua a purtat acum o mască adevărată şi a ratat penalty-ul scos de Tatu (5). Ceilalţi băieţi ai lui Levi au trecut rapid cu vederea şi au rămas sus. Bară Nicoliţă din câţiva metri (12), cap peste Iliev (16) şi un picior salvator apărut de niciunde al lui Crăciun (19). Trei ocazii mari în 20 de minute şi apoi o linişte care seamănă mai mult a criză.

Tatu şi nimeni altu'

Greşit! Nici n-ar avea cum să semene atât timp cât pe tricoul lui Dică sunt urmele dinţilor lui Bourceanu şi picioarele fundaşilor argeşeni tremură de cât de des schimbă Tatu direcţia de joc. Brazilianul nu mai aşteaptă pauza şi linişteşte suporterii veniţi direct de pe plajă s-o vadă pe Steaua cu un dribling scurt şi un şut perfect. Vârful de culoare ştie şi fără minge şi lasă centrarea lui Latovlevici să treacă doar pentru a-l face fericit pe Costea la debut.

Roş-albaştrii au scos prima victorie în acest sezon, dar bucuria n-ar trebui să fie prea mare având în vedere că adversarii au radiat de fericire de fiecare dată când au trecut de jumătatea terenului. Pe final, Tănase a reuşit să-şi scoată masca şi să majoreze scorul la 3-0, iar Rusescu a închis tabela la finalul meciului cu încă un gol.

URMĂREŞTE LIVE TEXT AICI PARTIDA STEAUA-CS MIOVENI!