"Din 100 de oameni, 99 nu mai credeau că putem reveni!" Cum a reuşit Steaua să câştige meciul cu Osmanlispor deşi a fost condusă la pauză

25 nov 2016 7702 afişări Europa League

Echipele româneşti nu sunt recunoscute în Europa ca fiind unele din punct de vedere moral, însă Steaua a reuşit să treacă joi seară peste acest "complex". Trupa lui Reghecampf a izbutit să câştige meciul cu Osmanlispor, scor 2-1, chiar dacă turcii au intrat în avantaj la vestiare.

Helmuth Duckadam, preşedintele de imagine al Stelei, admite că mulţi dintre suporteri şi-au pierdut încrederea după ce au văzut rezultatul de la pauză, însă a lăsat de înţeles că "victoria" turcilor după 45 de minute a fost în avantajul steliştilor. Elevii lui Reghecampf şi-au dat seama la pauză că sunt cu spatele la zid, că nu mai au nimic de pierdut, iar în actul secund au reuşit să întoarcă rezultatul. Şi schimbările antrenorului au contribuit decisiv este de părere Duckadam.

În contrast cu reacţia lui Şumudică (n.red. antrenorul Astrei a declarat că nu s-ar putea bucura pentru o victorie a Stelei), Duckadam i-a felicitat pe giurgiuveni şi pe tehnicianul lor pentru succesul obţinut la Viena.

"Ambele echipe au şanse de primăvară europeană. Dacă nu câştigam aseară, ne luam gândul de la calificare. E foarte greu de explicat de ce a fost o diferenţă între reprize. Am jucat puţin haotic, în prima repriză se putea decide soarta partidei. Au avut ocazii multe şi mari. Cred că din 100 de persoane, 99 nu mai credeau că Steaua poate reveni. Au fost şi schimbări inspirate şi nici nu am mai avut ce pierde. La Villarreal ar trebui să atacăm din primul minut. Nu va fi uşor, Villarreal joacă bine în campionat. Au o echipă valoroasă, cu greu poate fi învinsă acasă. Cine ar fi crezut că Astra câştigă aseară sau la Plzen? În fotbal se poate întâmpla orice. Eu mă bucur, vreau să-i felicit pe cei de la Astra şi pe Şumudică", a declarat Helmuth Duckadam la ProSport LIVE.