Wimbledon, prima zi. Irina Begu, victorie de moral cu Daria Gavrilova. Alexandra Dulgheru, eliminată de "tăvălugul" Mladenovic. Florin Mergea, prim suscces în carieră la All England Club. Adio, nu "la revedere" pentru Hewitt

29 iun 2015 18145 afişări Tenis
  • Alexandra Dulgheru (60 WTA) a părăsit încă din primul tur ediţia 2015 a turneului de la Wimbledon, fiind învinsă categoric de Kristina Mladenovic (38 WTA), 2-6, 1-6, în 69 de minute de joc.
  • Irina Begu (favorită 29 a turneului) este prima româncă ajunsă în faza turului doi pe iarba londoneză, pe tabloul de simplu, după victoria în minimum de seturi, 7-6(6), 6-1 în faţa rusoaicei Daria Gavrilova (39 WTA).
  • Florin Mergea şi Rohan Bopanna (capi de serie 9 la All England Club) s-au calificat în şaisprezecimile tabloului de dublu de la Wimbledon, cu o victorie convingătoare în minimum de seturi în faţa perechii Tim Smyczek / Jiri Vesely (SUA / Cehia), 6-3, 7-6(1), 6-1.
  • "Dodo" Mergea a obţinut primul succes la dublu masculin pe iarba londoneză, la a patra prezenţă a carierei la All England Club.
  • Turneul poate fi urmărit în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro şi în transmisiune directă pe DigiSport.

Ediţia cu numărul 138 a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon a debutat luni cu victorii ale principalilor favoriţi de pe cele două tablouri de simplu. Novak Djokovic, Stanislas Wawrinka, Serena Williams şi Maria Şarapova au deschis asaltul pentru trofeul oferit la capătul a două săptămâni de tenis în cel mai exclusivist club de tenis din lume, cu victorii în minimum de seturi. Irina Begu este reprezentanta României care şi-a asigurat deja biletele pentru turul doi, după succesul în faţa Dariei Gavrilova, în timp ce Florin Mergea a avansat la dublu alături de Rohan Bopanna.

Begu a trecut cu bine peste meciul de debut al turneului de Grand Slam desfăşurat pe suprafaţa care îi pune cele mai mari probleme, după un prim set în care jocul său a avut fluctuaţii importante, dar care, odată câştigat, a propulsat-o spre victorie şi în actul secund, în faţa unei adversare cu probleme de gestionare a emoţiilor şi a situaţiei complicate din teren.

Alexandra Dulgheru a cedat în minimum de seturi în faţa franţuzoaicei Mladenovic, care a impresionat în circuit în sezonul pe iarbă, într-o zi atipică de turneu de Mare Şlem. Flavia Pennetta şi Carla Suarez Navarro au fost victimele sonore ale tabloului principal feminin, iar printre momentele memorabile pe care spectatorii de la All England Club le-au putut urmări s-au numărat două meciuri încheiate cu 6-0, 6-0, la feminin, precum şi ultima pagină scrisă pe iarba din capitala Regatului Unit de campionul din 2002, Lleyton Hewitt, aflat în ultimul an în circuit.

AŞA AM TRĂIT ÎN FORMAT LIVE BLOG PRIMA ZI A TURNEULUI DE MARE ŞLEM DE LA WIMBLEDON:

UPDATE 23:00 Tabloul complet al rezultatelor primei zile a turneului de la Wimbledon: un singur meci a rămas neterminat luni seară şi va fi reluat marţi - Heather Watson - Caroline Garcia, întrerupt înainte de startul setului decisiv.

UPDATE 22:10 Nu a fost un rezultat pe placul fanilor români, dar iată cum a sărbătorit Kristina Mladenovic victoria în faţa Alexandrei Dulgheru: alături de Ana Ivanovic şi iubitul acesteia, Bastian Schweinsteiger. Desigur, din fotografie nu putea lipsi nici fratele-antrenor al Kristinei, un posibil viitor jucător de fotbal.

UPDATE 22:00 Statistica meciului arată dominaţia Irinei Begu - jucătoarea care a decis practic partida, cu mai multe reuşite directe. De altfel, "Arti" Apostu-Efremov declara pentru ProSport că acesta este unul dintre obiectivele de antrenament: mai multă agresivitate pe teren.

UPDATE 21:50 Victorie pentru Irina Begu, 7-6, 6-1! Jucătoarea pregătită de Adrian Cruciat şi Artemon Apostu-Efremov a închis meciul cu un game mai complicat, dar fără a-şi pierde serviciul în setul ssecund, după o oră şi 27 de minute de joc. În turul doi, o va înfrunta pe ucraineanca Lesia Tsurenko, învingătoare cu un dublu 6-3 în faţa americancei Nicole Gibbs.

UPDATE 21:42 18-9 raportul loviturilor câştigătoare pentru Irina Begu şi o eroare neforţată mai puţin decât Gavrilova (14-15), la set şi 4-0.

UPDATE 21:35 Irina Begu se desprinde la 3-0 în startul setului doi, inserând între două game-uri albe de serviciu un break smuls de la minge de game Gavrilovei, cea care se ceartă cu arbitrul din scaun, este nemulţumită cu deciziile de la linie şi are probleme chiar şi la părăsirea terenului, pentru o pauză de vestiare, din cauza aglomeraţiei.

UPDATE 21:30 Daniela Hantuchova este învingătoarea duelului "fratricid" din echipa de Fed Cup a Slovaciei, 7-5, 6-0. Cibulkova pare că mai are un drum lung până la revenirea în formă.

UPDATE 21:22 Set Irina Begu, 7-6(6). Tricolora începe tiebreak-ul cu serviciu cedat, dar scenariul primelor şapte puncte din decisiv este identic cu ceea ce s-a întâmplat în primele şapte game-uri din set: câte două ezitări de fiecare parte la serviciu, reechilibrare la 4-3 (de data asta pentru Irina). După ratarea unei mingi de set, la 6-5, pe serviciul rusoaicei, Begu a rezolvat tiebreak-ul la capătul celui de-al doilea schimb de terenuri, reuşind la 6-6 să facă punct la retur şi apoi să închidă manşa.

UPDATE 21:17 Trei "tricolore" intră marţi pe teren, pe tabloul de simplu de la Wimbledon. Simona Halep, Monica Niculescu şi Andreea Mitu caută calificarea în turul doi.

UPDATE 21:05 Stan Wawrinka, campionul de la Roland Garros, a trecut servind impresionant, în minimum de seturi, în turul secund al Wimbledonului, acolo unde îl va întâlni pe Estrella Burgos.

UPDATE 20:50 Meciul este fragmentat, cu serii de game-uri: Gavrilova o urcă pe a sa la cota patru, anulând astfel startul bun al Irinei. Cap de serie 29, Begu a reuşit şi ea un break alb, astfel încât, la schimbarea mingilor, setul este echilibrat, 4-3 pentru Gavrilova, care a deschis meciul la serviciu.

UPDATE 20:41 Re-break Gavrilova. Irina Begu îşi cedează serviciul la zero. 2-2, iar Daria Gavrilova preia conducerea, 3-2, după trei game-uri în care Irina nu a reuşit decât trei puncte.

UPDATE 20:33 Două meciuri câştigate 12-0, în prima zi a turneului de la Wimbledon, evident, pe tabloul feminin. Dacă Brad Gilbert s-a minunat atunci când Venus Williams a expediat-o pe Madison Brengle, în 41 de minute, ce să mai spunem după al doilea 6-0, 6-0, reuşit de Andrea Petkovic în faţa lui Shelby Rogers, în 38 de minute? Americanca Rogers are scuza că a fost accidentată! Iar statistica oferită de WTA arată că Londra nu mai văzuse un 6-0, 6-0 la fete din 2009...

UPDATE 20:30 Start perfect pentru insistenta Irina Begu, care anulează oportunitatea de game a Dariei Gavrilova şi fructifică a doua minge de break. 1-0.

UPDATE 20:20 Ca-n 2014. "Special K" Nishikori are nevoie şi în 2015 de cinci seturi pentru a trece de italianul Simone Bolelli. Japonezul termină meciul cu un bandaj imens pe picior, 6-3 în decisiv, după trei ore şi 25 de minute de joc.

UPDATE 20:13 Tot din seria "Oldies but Goldies", Estrella Burgos - cel mai vârstnic câştigător în premieră de turneu ATP - s-a calificat în turul doi, prin victoria în patru seturi în faţa "omului care l-a retras pe Agassi", Benjamin Becker, pe Terenul 6, lăsându-i astfel cale liberă pe iarbă Irinei Begu.

UPDATE 20:05 Un veteran se înclină, un altul stabileşte record: Tommy Haas s-a calificat în turul secund al turneului de la Wimbledon, cu un succes în faţa sârbului Lajovic (6-2, 6-3, 4-6, 6-2) şi a devenit cel mai vârstnic câştigător al unui meci de pe tabloul principal de simplu, masculin, de la Jimmy Connors încoace. Pe Twitter, germanul de 37 de ani şi 100 de zile se preizntă "tată şi încă jucător de tenis" şi a răspuns prompt că îi place acest record.

UPDATE 19:45 Andy Roddick a dat startul mesajelor pentru Lleyton: "ţi-am îndrăgit luptele. Ai făcut totul ca la carte zi de zi"

UPDATE 19:33 Adio, nu la revedere. Lleyton Hewitt părăseşte pentru ultima dată terenurile cu iarbă de la All England Club, din postura de jucător. Fanii australieni care i-au cântat în decisiv "mai vrem două zile însorite", nu au reuşit să-l propulseze peste finlandezul Nieminen, cel care a revenit de fiecare dată, după ce a fost condus cu 1-0 la seturi, 2-1 la seturi, 4-3 cu break în decisiv, pentru a se impune 11-9, după 4 ore şi 4 minute de joc.

UPDATE 19:25Pe Terenul 6, unde aşteptăm meciul Irinei Begu  împotriva Dariei Gavrilova, meciul de pe tabloul masculin dintre Benjamin Becker şi Victor Estrella Burgos a început de o oră şi 40 de minute şi se află în setul trei: 1-1 scorul la general, 4-4 la game-uri în actul al treilea.

UPDATE 19:17 "Pova power". Maria Şarapova a trecut în ritm de croazieră de britanica Konta, dublu 6-2.

UPDATE 19:07Câte game-uri mai rezistă Lleyton Hewitt? Australianul joacă ultimul Wimbledon al carierei şi luptă pe terenul numărul doi cu finlandezul Nieminen de trei ore şi 44 de minute, pentru a stabili un duel infernal cu Novak Djokovic. Hewitt a salvat trei mingi de meci şi continuă să lupte, la 8-8 în setul decisiv.

UPDATE 18:58 Rufus, misiune neîndeplinită în 2015. Rufus este şoimul folosit de organizatorii de la Wimbledon pentru a ţine departe păsările şi în special porumbeii de terenurile de iarbă de la All England Club. Rufus are cont oficial de Twitter, călătoreşte cu maşina stăpânului său, iar în iunie 2012 a fost furat, alertând şi mobilizând întreaga Insulă. În 2015 însă, la Wimbledon, se pare că a debutat cu stângul: o pasăre a perturbat chiar meciul inaugural de pe Central, al campionului în exerciţiu Novak Djokovic. Fotoreporterul Tom Jenkins, de la The Guardian, a surprins momentul, iar instantaneul său a devenit "Imaginea zilei".

UPDATE 18:32Victoria cu numărul 400 pe tabloul principal în tenisul profesionist pentru Ana Ivanovic. A şaptea jucătoare a lumii şi-a anunţat fanii pe Twitter că este 100% pregătită pentru turneul de la Wimbledon. Iar cine nu a crezut-o, s-a convins astăzi. Jucătoarea din Serbia a reuşit până acum a doua cea mai rapidă victorie a zilei de luni, pe tabloul feminin: 61 de minute, în faţa chinezoaicei Yi-Fan Xu (176 WTA la simplu, 54 WTA la dublu). Victoria Azarenka a fost şi mai grăbită, impunându-se în 57 de minute 6-2, 6-1 cu Kontaveit.

UPDATE 18:12 GAME, SET MECI, VICTORIE Mergea / Bopanna. Favoriţii nouă de pe tabloul masculin de dublu s-au impus într-o oră şi 29 de minute de joc, în faţa perechii Smyczek / Vesely, scor 6-3, 7-6(1), 6-1, la capătul unui meci cu un singur moment de ezitare, la începutul setului secund, rezolvat însă rapid. Stepanek / Iujnîi sau Bellucci / Duran vor fi adversarii lor din şaisprezecimi.

UPDATE 17:53 Şi fanii români răsuflă uşuraţi: cu un prim set adjudecat 6-3, Florin Mergea şi Rohan Bopanna au revenit în setul doi, de la deficit de un break, au împins decizia în tiebreak, acolo unde au dominat net, câştigând şapte dintre primele opt puncte. Favoriţii nouă s-au desprins astfel la 2-0 la seturi şi mai au nevoie de o manşă pentru calificarea în turul doi.

UPDATE 17:43 Organizatorii răsuflă uşuraţi: cazul Isner - Mahut nu se repetă, Fernando Verdasco reuşind să se impună în duelul cu Martin Klizan, după trei ore şi 56 de minute, 13-11 în decisiv. Meciul nu intră nici măcar în top 30 cele mai lungi meciuri masculine din istorie.

UPDATE 17:40 Ştiaţi că cel mai rapid serviciu reuşit pe terenurile de la Alll England Club în 2014 îi aparţine lui Jiri Vesely, finalistul din acest an de la BRD Năstase Ţiriac Trophy?  Cehul a fost eliminat anul trecut în turul trei, de Nick Kyrgios, dar a impresionat cu un serviciu de 143 mile/oră (230 km/h). Recordul absolut la viteza serviciului, pe iarba londoneză, este deţinut de Taylor Dent, 148 mile/oră (238 km/h), începând cu ediţia din 2010.

UPDATE 17:33 După un schimb de game-uri albe la serviciu, Florin Mergea şi Rohan Bopanna reechilibrează setul secund al duelui cu Smyczek / Vesely, reuşind re-break-ul în game-ul şapte, pentru a se apropia la 3-4.

UPDATE 17:30 Andy Murray, impresionat de rezultatul conaţionalului său, Liam Broady. Debutant la All England Club, jucătorul aflat pe poziţia 182 ATP a câştigat primul meci de cinci seturi al acestei ediţii a Wimbledonului, întorcând meciul cu Marinko Matosevic de la 2-0 la seturi în favoarea australianului. Brody s-a impus după trei ore şi 18 minute de joc 5-7, 4-6, 6-3, 6-2, 6-3.

UPDATE 17:25 Debut de set doi cu trei break-uri în patru game-uri în duelul Mergea / Bopanna - Smyczek / Vesely. Perechea americano-cehă s-a desprins la 3-1, apoi a pus pe tabelă un game alb, pentru 4-1.

UPDATE 17:16 Campionul în exerciţiu, Novak Djokovic s-a calificat fără probleme în turul doi al turneului de la Wimbledon. Roger Federer, în 2007, a fost ultimul jucător care a reuşit să îşi apere trofeul câştigat în proba masculină de simplu pe iarba londoneză.

UPDATE 17:10 Florin Mergea şi Rohan Bopanna încep bine turneul de la All England Club: 6-3 în primul set, cu Tim Smyczek / Jiri Vesely. "Dodo" şi "Robs" au forţat din prima la retur, au reuşit break-ul în game-ul patru şi au gestionat bine game-ul şapte, cel mai lung pe propriul serviciu.

UPDATE 17:04 A doua victimă pe tabloul feminin: Carla Suarez Navarro nu trece de primul tur, reuşind să îi smulgă doar două game-uri unei adversare de 18 ani, aflată pe locul 147 mondial. Ostapenko, beneficiara unui wild-card pentru prezenţa directă pe tabloul principal, va juca în turul următor cu Mladenovic.

UPDATE 16:53 Tenis şi circ? Tenis şi entertainment? Fază de meci demonstrativ pe tabloul principal de la Wimbledon? Spuneţi-i cum vreţi, Novak Djokovic a fost pus pe glume cu Philipp Kohlschreiber, de la tragerea la sorţi, atunci când cei doi au aflat că vor fi adversari. Sârbul l-a "atacat" înafara terenului pe neamţ, care a venit cu glumele la el pe teren, setul întâi oferind un moment rar întâlnit într-un meci cu miză. Liderul mondial nu glumeşte însă pe tabelă: conduce 6-4, 6-4, 4-3 (Kohlschreiber la serviciu).

UPDATE 16:48 Florin Mergea şi Rohan Bopanna au început la serviciu campania Wimbledon 2015, în faţa perechii Smyczek / Vesely.

UPDATE 16:36 O istorie deja clasică în tenisul feminin: Serena Williams se califică în turul doi de la Wimbledon pe modul "Survivor", după un start pierdut în faţa rusoaicei Gasparyan, o revenire chinuită, pe fondul unui joc slab în primul set, dar suficient de "ok" pentru a fi învingătoare în minimum de seturi, 6-4, 6-1, într-o oră şi 25 de minute de joc.

UPDATE 16:33 Game, set, meci Mladenovic, 6-2, 6-1. Şansele ratate la retur s-au răzbunat în game-ul imediat următor pe serviciul Alexandrei, mladenovic a mai reuşit un break şi a închis partida cu un game alb.

UPDATE 16:29 Un game maraton, de 14 puncte, cu trei mingi de break consecutive în contul Alexandrei, salvate de Mladenovic îi aduce franţuzoaicei un confort psihologic uriaş, la 4-1.

UPDATE 16:25 Favoriţii 3 ai tabloului de dublu, masculin, Vasek Pospisil şi Jack Sock s-au impus după două ore şi 38 de minute de joc în partida disputată împotriva cuplului Groth / Stakhovsky, pe Terenul 19, acolo unde urmează meciul lui Florin Mergea, alături de Rohan Bopanna.

UPDATE 16:20 Consemnăm şi prima surpriză a zilei, odată cu eliminarea primului cap de serie de pe tabloul feminin de simplu: Flavia Pennetta a împins duelul din primul tur în decisiv, dar a cedat îb faţa Zarinei Diyas.

UPDATE 16:15 Mladenovic începe prompt şi setul secund, distanţându-se la 3-0 în zece minute. Serviciul său începe să fie şi mai autoritar, aducându-i primul game alb al meciului. Statistica meciului este destul de sugestivă: puţine lovituri câştigătoare, multe erori neforţate şi de o parte şi de cealaltă, un plus mare pe tabelă însă pentru franţuzoaică.

UPDATE 16:05 Set Mladenovic, 6-2, în 39 de minute. Franţuzoaica rămâne la controlul meciului şi rupe a treia oară serviciul Alexandrei. Franţuzoaica nu a reuşit să-i plătească cu aceeaşi monedă lui Dulgheru, cea care, la ultimul duel direct, se impunea 6-0, 6-0.

UPDATE 16:00 Break Dulgheru. Bandajată la ambii genunchi, Alexandra ne aduce aminte că iarba este suprafaţa cea mai dură pentru sportivii cu accidentări la genunchi, dar nu se lasă şi recuperează un break în faţa lui Mladenovic.

UPDATE 15:52 Cu emoţii, după egaliate pe game-ul său, Alexandra Dulgheru sparge gheaţa şi punctează şi ea pe tabelă, evitând un set alb, asortat codului vestimentar de la All England Club, dar dur de digerat. Mladenovic serveşte pentru primul set, la o jumătate de oră de la primul serviciu.

UPDATE 15:46 Scorul a luat proporţii pe Terenul 5, Mladenovic salvând o minge de break în drumul său către 5-0. Durata calvarului Alexandrei: 23 de minute. "Piti" este însă o specialistă a meciurilor de trei seturi: are 14 astfel de dueluri în 2015, din 34 de meciuri, nici unul însă pe iarbă.

UPDATE 15:45 Mladenovic reuşeşte al doilea break al partidei, după ce Dulgheru a avut minge de game. 4-0 şi primul set pare decis.

UPDATE 15:30 Break Mladenovic. Franţuzoaica a câştigat şi la retur punctul de la 30-30 şi a fructificat prima oportunitate de break a meciului. "Kiki" pare încă îndrăgostită de Emoji Challenge, testul "Smiley Face" propus de WTA la începutul lunii mai şi s-a jucat şi înainte de Wimbledon. Pare că a nimerit bine starea...

UPDATE 15:25 Alexandra Dulgheru a început meciul la retur, iar Mladenovic câştigă un punct crucial la 30-30, de la 30-0, pentru a nu-i lăsa tricolorei oportunitate de break. 1-0 pentru "Kiki".

UPDATE 15:20 Mergea şi Bopanna rămân în blockstarturi. În timp ce ne pregătim cu pumnii strânşi pentru Alexandra Dulgheru, ne uităm pe Terenul 19 şi observăm că duelul perechii cap de serie 3 Pospisil / Sock a ajuns la 1-1 la seturi cu Groth / Stakhovsky. Outsiderii au câştigat primul set, 7-5, favoriţii au egalat, cu un set doi adjudecat la tie-break, cu 7-5.

UPDATE 15:18 Flavia Pennetta a scăpat deocamdată de eliminare, câştigând setul secund al disputei cu Diyas, dar Serena Williams începe şi Wimbledon-ul cu ezitările de tip Roland Garros: break rapid şi 2-0 pentru moscovita Margarita Gasparyan (113 WTA la simplu, 103 WTA la dublu).

UPDATE 15:12 Ce au în comun Alexandra Dulgheru şi Kristina Mladenovic? În primul rând, operaţiile şi problemele fizice. "Piti" s-a operat în 2012 la genunchi, la 23 de ani, când deja "avea probleme cronice", după cum recunoştea într-un interviu ProSport, iar Kristina a făcut prima operaţie la 12 ani. Dacă nu aţi citit povestea franţuzoaicei, puteţi afla mai multe din articolul de mai jos.

UPDATE 15:05: Undă verde pentru meciul Alexandrei Dulgheru, pe Terenul 5: Timea Babos a recuperat un break cedat în debut de set doi în faţa Petrei Cetkovska, cu o serie de şase game-uri consecutive, pentru a se impune 7-6, 6-3. Şi aşa, "Alex" îşi începe meciul în paralel cu cei doi lideri mondiali din tenis, novak Djokovic (pe Central) şi Serena Williams (pe Terenul 1).

UPDATE 15:00 Coada de la Wimbledon, o tradiţie în sine. Organizatorii turneului au dedicat un album foto special pentru celebra coadă a spectatorilor care nu au apucat să îşi cumpere bilete online: este o adevărată zonă de camping, mai ceva decât pe Valea Cerbului.

UPDATE 14:45 Primul meci încheiat al ediţiei 2015 a Wimbledonului, pe tablourile principale, este un abandon. Andreas Haider-Maurer nu poate duce până la capăt nici măcar setul doi al meciului cu Berankis, iar lituanianul este în turul doi. Îl urmează rapid, la câteva minute, Vika Azarenka, de această dată cu o victorie completă, 6-2, 6-1 cu estonianca kontaveit.

UPDATE 14:40 Andreea Mitu, pregătiri de Wimbledon cu fiica antrenorului. Scăpată de povara calificărilor, Andreea (71 WTA) se pregăteşte pentru debutul în concurs de marţi, dar se şi simte bine alături de Diana Marcu - fiica antrenorului său, Adrian Marcu.

UPDATE 14:30 Un set feminin cât două luate de Kyrgios, pe Terenul 5, cel pe care Alexandra Dulgheru urmează la start: Timea Babos s-a impus în tiebreak, 7-4, în faţa Cetkovskăi, în 50 de minute. Jucătoarea din Cehia a ratat trei mingi de break în primul game al meciului, iar disputa a curs apoi greoi, fără şanse la desprindere, de o parte sau de alta. În 44 de minute, pe Terenul 2, Kyrgios se desprinsese deja la 2-0 la seturi, 6-0, 6-2 în faţa lui Scwartzman.

UPDATE 14:25 Flavia Pennetta, primul cap de serie "în pericol": pe terenul 10, a 24-a favorită de la Wimbledon a cedat primul set, 3-6, în faţa jucătoarei din Kazakhstan, Zarina Diyas. Pe Terenul 12, Azarenka (favorită 23) i-a luat primul set lui Anett Kontaveit, 6-2 şi pare că le dă dreptate bookmakerilor care o văd printre primele cinci favorite la titlu.

UPDATE 14:15 Rio Ferdinand este primul star al sportului britanic care a anunţat că este cu ochii pe Wimbledon. Logic, Murray este favoritul său.

UPDATE 14:05 Beast mode. Nick Kyrgios joacă inspirat de seria "Furios şi iute": a gonit în primul set al duelului cu argentinianul Scwartzman. Australianul a avut nevoie de doar 17 minute pentru a se impune, 6-0. Nick ştie cum este să şi încasezi un set şi un meci rapid: Wawrinka l-a bătut în 50 de minute în turneul pregătitor de la Londra.

UPDATE 14:00 Simona ne-a lansat invitaţia. Halep va intra pe iarba de la Wimbledon abia marţi, dar deja îşi tachinează fanii şi îi mobilizează pentru a fi pe frecvenţă cu turneul londonez.

This is the outfit I will wear tomorrow. Who is watching my 1st match @ Wimbledon? #ImpactTheGameIată echipamentul pe care îl voi purta mâine. Cine va urmări primul meu meci de la Wimbledon? :)

Posted by Simona Halep on Monday, June 29, 2015

UPDATE 13:45 Şi totuşi, Kyrgios este la Wimbledon. Tânărul australian, revelaţia ediţiei precedente a turneului londonez, a ameninţat că vrea să îşi ia o pauză din circuit, pentru a uita de tenis, şi-a concediat antrenorul, a pus paie pe foc spunând că nu iubeşte sportul alb, ci ar prefera să joace baschet, dar iată-l pe terenul 2, supranumit "Cimitirul Capilor de Serie". Favorit 26, Nick speră să evite emoţiile în faţa lui Scwartzman. Căştile sale roz au scăpat deocamdată "cenzurii" britanice, însă nici chiar după primul meci, organizatorii nu se sfiesc să intervină. A păţit-o Federer, dar şi Tatiana  Golovin.

UPDATE 13:30 Wimbledon-ul nu mai aşteaptă, Wimbledon-ul dă startul acţiunii. Primul record al ediţiei 2015 a fost stabilit: 37 de jucători de peste 30 de ani pe tabloul principal de simplu.

UPDATE 13:25 Iată câteva dueluri de urmărit în prima zi. Scanăm programul zilei şi găsim câteva dueluri interesante pentru fanii tenisului din întreaga lume. Iată câteva exemple:

• Novak Djokovic (1 ATP) - Philipp Kohlschreiber (33 ATP). Liderul mondial se află într-o situaţie similară cu cea avută în faţă de Rafael Nadal la ediţia din 2011 a French Open-ului: joacă în primul tur împotriva unui jucător care a ratat la limită lista celor 32 de capi de serie. Germanul a câştigat un singur meci în faţa lui Nole, pe zgură, dar meciul se poate complica pentru sârbul care nu a jucat nici un turneu oficial pe iarbă în 2015 şi a pierdut o oportunitate mare de a se impune la French Open, turneul care i-ar fi completat palmaresul.
  • Kei Nishikori (5 ATP) – Simone Bolelli (55 ATP). Duelul celor doi din 2014 a durat trei ore şi 17 minute, cinci seturi, iar italianul campion de Mare Şlem la dublu a condus 2-1 la seturi. Meciul celor doi poate fi un nou maraton, unul presărat cu multe momente spectaculoase.
  • Lleyton Hewitt (112 ATP) – Jarkko Nieminen (92 ATP). Australianul, campion în 2002, dispută ultimul Wimbledon al carierei, iar orice meci care îl va avea la start va fi urmărit atent de lumea tenisului
  • Daniela Hantuchova (72 WTA) – Dominica Cibulkova (45 WTA). Slovaca revine pe teren după accidentare, este din nou în atenţia publicului, iar Hantuchova rămâne o jucătoare interesantă, cu nume în circuitul feminin.

Ce alte meciuri v-au atras atenţia?

UPDATE 13:15 Cel mai probabil, antrenorii de tenis nu recomandă un astfel de antrenament înainte de un turneu de Mare Şlem. Grigor Dimitrov şi-a permis însă să dea în minte copiilor la venirea în capitala Angliei. Astăzi, el va încheia programul de joc pe Terenul 1, cu duelul său din primul tur cu argentinianul Federico Delbonis.

UPDATE 13:10Pregătire în ton cu alerta de caniculă şi cu exigenţele recuperării fizice. Horia Tecău şi apoi Alexandra Dulgheru au apelat la "magia" unei băi în gheaţă înainte de startul celui de-al treilea turneu de Mare şlem al anului.

UPDATE 13:00O jumătate de oră până la startul meciurilor! "Dodo" Mergea este "determinat". În lojă, alături de soţia sa Daiana, se va afla şi antrenorul său Alex Pop-Moldovan.

UPDATE 12:50 Londra, sub ameninţare de... caniculă. Ploaia face parte din "tradiţia" Wimbledonului, iar organizatorii turneului de la All England Club sunt obişnuiţi cu avertizările de averse. Potrivit statisticii începute în 1922, doar şapte ediţii ale turneului din finalul lunii iunie au scăpat complet de ploaie: 1931, 1976, 1977, 1993, 1995, 2009, 2010. În 2015 însă, Londra va fi lovită de un val de căldură, cu o maximă neobişnuită pentru Insulă, de 33 grade Celsius.

UPDATE 12:40 Ştiaţi că în incinta complexului All England Club se află 41 de terenuri de tenis, de iarbă? Meciurile de pe tablourile de concurs ale Wimbledonului sunt programate pe unul dintre cele 19 terenuri "Show Court”, în timp ce alte 22 de terenuri sunt rezervate exclusiv antrenamentelor.

UPDATE 12:30 Salutare! “It’s a kind of magic”. Un strop de magie, pentru că începe Wimbledon-ul, turneul care ţine la tradiţie, la eleganţă şi la cutumă mai mult decât cele mai multe competiţii sportive din lume. Pentru că iarba este verde-verde în prima zi a tablourilor principale, pentru că tenisul se prezintă alb - jucătorii fiind obligaţi să se îmbrace 90% în alb. Începe singurul Grand Slam care nu se prezintă drept “Open-ul” ţării X, dar şi singurul complex în care arenele principale nu împrumută numele vreunei persoane. Şi “It’s a kind of magic”, pentru că suntem la Londra, în fieful legendarei Trupe Queen. Sunt Cezara Paraschiv şi urmărim împreună startul maratonului de 13 zile de tenis pe suprafaţa cea mai iute şi mai alunecoasă din tenis.

Ediţia cu numărul 138 a celui mai vechi turneu de tenis din lume, deopotrivă cel mai prestigios dintre cele patru turnee de Mare Şlem, debutează luni cu 69 de meciuri din turul întâi a patru tablouri principale: simplu feminin şi masculin, respectiv dublu feminin şi masculin. Liderii mondiali la zi din ATP şi WTA, campionii încoronaţi în urmă cu mai puţin de o lună la French Open - la simplu, pornesc asaltul pe iarba londoneză de exact 8 mm. Pe terenurile exterioare, meciurile încep la 13:30 (ora României), în timp ce deschiderea oficială, festivă, pe Central, asigurată de campionul ediţiei 2014, Novak Djokovic, are loc după o oră şi jumătate.

Programul zilei de luni - principalele două terenuri. Serena Willliams, aflată în căutarea unui al doilea "Serena Slam" al carierei, nu a prins Centralul

Din “delegaţia tricoloră” la Londra, Irina Begu şi Alexandra Dulgheru sunt primele dintre cele cinci reprezentante pe tabloul principal de simplu care vor intra în concurs la All England Club, după ce au fost repartizate la tragerea la sorţi pe jumătatea superioară a tabloului, opusă secţiunii campioanei în exerciţiu, Petra Kvitova, cea care, conform codului strict impus de britanici, va deschide ziua a doua de joc, pe Terenul Central.

Programul meciurilor pe terenurile pe care evoluează româncele

Tot luni, în prima zi de întreceri, Florin Mergea şi Rohan Bopanna pornesc drumul spre a treia finală din trei turnee jucate pe iarbă în acest sezon.

Româncele au un start complicat de tablou, cu un plus pentru Alexandra Dulgheru, cea care debutează împotriva Kristinei Mladenovic (37 WTA), jucătoare de top 25 în 2015 (locul 24 în Race to Singapore), cu o super-evoluţie la turneul de la Birmingham, cu două victime importante trecute în dreptul său până în faza semifinalelor - în ordine, Eugenie Bouchard şi apoi Simona Halep. Franţuzoaica nu a mai pierdut în primul tur al unui turneu de la începutul lunii mai (de la Madrid), iar ultimul duel direct i-a revenit, chiar în 2015, chiar dacă per total, duelul începe de la 1-1.

Irina Begu este puţin prietenă cu iarba, Adrian Cruciat - unul dintre cei doi tehnicieni care se ocupă de pregătirea sa punctând la microfonul DigiSport că sportiva sa “are un discomfort pe această suprafaţă, o senzaţie negativă pe iarbă”. În ciuda avantajului de a fi cap de serie, Irina nu a fost întru totul cruţată de tragerea la sorţi: o întâlneşte pe tânăra Daria Gavrilova (21 ani), aflată pe poziţia 39 WTA, în plină ascensiune în 2015, dar care a abandonat în sferturile turneului din săptămâna premergătoare Wimbledonului, la Eastbourne, împotriva americancei Sloane Stephens, acuzând o accidentare la muşchii abdominali. Potrivit informaţiilor culese de pe margine, de la antrenamentul rusoaicei, aflate cu şase poziţii mai sus în Race To Singapore 2015 faţă de Begu, de tehnicianul româncei Artemon Apostu-Efremov, Gavrilova este aptă de joc, nelăsând să se vadă vreun semn de reţinere de ordin fizic.