EXCLUSIV | E ceva putred în Botoşani? "Am pierdut pe mâna arbitrilor! E ceva suspect acolo". Reacţia lui Iuliu Mureşan, după ce Becali a anunţat că vrea să aducă proba video în Liga 1 pe banii lui

28 oct 2017 3408 afişări ProSport Live

Preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan, a criticat arbitrajul din meciul de Cupă cu FC Botoşani, după care a spus că i-ar mulţumi lui Gigi Becali dacă ar plăti pentru introducerea probei video în fotbalul românesc.

"Amărăciunea nu a trecut, suntem supăraţi şi dezamăgiţi. Sigur, aseară nu am pierdut meciul pe mâna noastră, ci mai mult pe cea a arbitrilor. Foarte rar am criticat arbitrajul, dar acum au fost foarte multe greşeli în defavoarea noastră. E ceva în neregulă acolo, ceva suspect! Ne-au oprit pentru ofsaid în minutul 10, în minutul 23 am avut gol valabil, după minutul 70 am avut penalty clar la Rus. În loc să dea penalty, a dat galben pentru simulare, la fel ca în prima etapă, cu Omrani. Nu avem cei mai valoroşi arbitrii din lume, din păcate, şi sunt influenţaţi psihologic. De exemplu, acel penalty ar fi fost dat la proba video, la fel acel gol la care mingea nu a depăşit linia.

Dacă plăteşte dânsul, nu putem decât să-i mulţumim. De ce să ne deranjeze? Proba video nu poate fi suspectată, nu e în favoarea cuiva", a spus Iuliu Mureşan, la ProSport LIVE.

FC Botoşani a eliminat CFR Cluj la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal în timpul regulamentar (1-1). Dan Petrescu a avut de asemenea o reacţie dură la adresa arbitrilor, spunând că e greu să te califici când joci împotriva a 14 adversari. Adrian Cojocaru a fost centralul meciului disputat ieri în 16-imile Cupei României. Asistenţi au fost Marius Marchidanu şi Imre-Laszlo Bucsi.