România, în preliminariile EURO 2020. Clasament Grupa F, programul meciurilor şi rezultatele

Luni, 23:42 48954 afişări Nationala
România, în preliminariile EURO 2020. Clasament Grupa F, programul meciurilor şi rezultatele PAUL URSACHI / MEDIAFAX FOTO
  • Preliminarii EURO 2020. România se află în Grupa F, alături de Spania, Suedia, Norvegia, Insulele Feroe şi Malta.
  • Aici găseşti programul complet al meciurilor, clasamentul actualizat în timp real şi rezultatele

Pentru a se califica la turneul final, România trebuie să încheie Grupa F pe una dintre primele două poziţii. Mai există şi o şansă în playoff-ul Ligii Naţiunilor, dar acolo situaţia este destul de complicată.

Preliminarii EURO 2020. Clasament Grupa F

LocGRUPA FMVEÎG+/-Puncte
1Spania4300912
2Suedia421117
3România421167
4Norvegia412115
5Malta4103-83
6Insulele Feroe4004-90
 Calificare EURO 2020

Meciuri România preliminarii EURO 2020. Program şi rezultate Grupa F

23 martie 2019

  • Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, Borg 77 / Thomsen 90+8)
  • Suedia – România2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keşeru 58)
  • Spania – Norvegia2-1 (Rodrigo 16, Ramos 74 pen / J. King 65)

26 martie 2019

  • Malta - Spania 0-2 (Morata 31, 73)
  • Norvegia - Suedia 3-3 (Johnsen 41, Josh King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Quaison 87, 90+1)
  • România - Insulele Feroe 4-1 (C. Deac 25, Keşeru 29, 31, Puşcaş 64 / Davidsen 40-pen.)

7 iunie 2019

  • Feroe – Spania 1-4 (Olsen 30 / S. Ramos 6, J. Navas 19, Gestsson 34-aut., Gaya 71)
  • Norvegia – România 2-2(Elyounoussi 56, Odegaard 70 / Keşeru 77, 90+2)
  • Suedia – Malta 3-0(Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)

10 iunie 2019:

  • Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 84)
  • Malta – România 0-4(Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, D. Man 90+1)
  • Spania – Suedia 3-0 (S. Ramos 64-pen., Morata 84-pen., Oyarzabal 87)

5 septembrie 2019

  • Feroe – Suedia (ora 21:45)
  • Norvegia – Malta (ora 21:45)
  • România – Spania (ora 21:45)

8 septembrie 2019

  • Spania – Feroe (ora 16:00)
  • România – Malta (ora 19:00)
  • Suedia – Norvegia (ora 21:45)

12 octombrie 2019

  • Feroe – România (ora 19:00)
  • Malta – Suedia (ora 21:45)
  • Norvegia – Spania (ora 21:45)

15 octombrie 2019

  • Feroe – Malta (ora 21:45)
  • România – Norvegia (ora 21:45)
  • Suedia – Spania (ora 21:45)

15 noiembrie 2019

  • Norvegia – Feroe (ora 21:45)
  • România – Suedia (ora 21:45)
  • Spania – Malta (ora 21:45)

18 noiembrie 2019

  • Malta – Norvegia (ora 21:45)
  • Spania – România (ora 21:45)
  • Suedia – Feroe (ora 21:45)

Grupa preliminarii EURO 2020

  • Grupa A: Anglia, Cehia, Bulgaria, Muntenegru, Kosovo
  • Grupa B: Portugalia, Ucraina, Serbia, Lituania, Luxemburg
  • Grupa C: Olanda, Germania, Irlanda de Nord, Estonia, Belarus
  • Grupa D: Elveţia, Danemarca, Irlanda, Georgia, Gibraltar
  • Grupa E: Croaţia, Ţara Galilor, Slovacia, Ungaria, Azerbaidjan
  • Grupa F: Spania, Suedia, Norvegia, România, Insulele Feroe, Malta
  • Grupa G: Polonia, Austria, Israel, Slovenia, Macedonia, Letonia
  • Grupa H: Franţa, Islanda, Turcia, Albania, Moldova, Andorra
  • Grupa I: Belgia, Rusia, Scoţia, Cipru, Kazahstan, San Marino
  • Grupa J: Italia, Bosnia, Finlanda, Grecia, Armenia, Lichtenstein
Versiune selectată: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.