25 mar 2018 8293 afişări Nationala
România a ratat calificarea la Campionatul European! Ungaria n-a stat la discuţii cu selecţionata U17 Foto FRF

Reprezentativa Under 17 a României a pierdut, duminică, la Budapesta, scor 2-0, în faţa selecţionatei similare a Ungariei, în al doilea meci de la Turul de Elită. În urma acestui rezultat, juniorii pregătiţi de Aurel Ţicleanu nu mai au şanse de calificare la Campionatul European.

Tricolorii au fost mai bine organizaţi decât în prima partidă de la turneul din Ungaria, când au pierdut la scor în faţa Israelului, 5-1, dar două greşeli în defensivă au decis jocul, notează site-ul frf.ro. Gazdele au marcat o dată în fiecare repriză, prima dată dintr-o lovitură de la 11 metri. Beke a deschis scorul în minutul 29, iar Toth-Gabor a înscris în debutul părţii secunde, în minutul 49.

În celălalt joc al grupei, Slovenia a învins Israel, scor 3-0. Clasamentul arată astfel: 1. Slovenia 4p (4-1), 2. Ungaria 4p (3-1), 3. Israel 3p (4-5), 4. România 0p (1-7).

La Campionatul European U17 din Anglia, din perioada 4-20 mai 2018, se califică învingătoarele din cele opt grupe plus cele mai bune şapte ocupante ale locurilor secunde.

Selecţionerul Aurel Ţicleanu a trimis în teren următoarea echipă: 12. Ducan (1. Şerban, 10') - 13. Rus, 4. Catrici, 5. Marin, 15. Chiorean - 6. Negrean (20. Marrone, 62'), 8. Albu-cpt., 18. Cohan - 9. Toma, 10. Markovic, 7. Niţu (11. Dumitru, 54').

Echipa Ungariei: 1. Asvanyi-cpt. - 2. Lakatos, 15. Farkas, 4. Varju, 20. Vida - 14. Posztobanyi, 8. Kocsis, 3. L. Papp (21. Kapronczai, 58') - 17. M. Papp (11. Skribek, 71'), 9. Toth-Gabor (10. Szabo, 77'), 19. Beke.

Ultima etapă a Turului de Elită este programată pe 28 martie, de la ora 15:00, când România va întâlni liderul grupei, Slovenia.