Ianis Hagi şi explicaţiile unui gol magnific: "Din prima repriză m-am gândit să dau la poartă, dar am aşteptat vântul"

11 sep 2018 13570 afişări Nationala
Ianis Hagi şi explicaţiile unui gol magnific: "Din prima repriză m-am gândit să dau la poartă, dar  am aşteptat vântul"

Ianis Hagi (19 ani), marcatorul unui gol extraterestru, direct din corner, a fost printre primii tricolori care a reacţionat după succesul cu Bosnia, 2-0 la Ovidiu. Fiul "Regelui" spune că execuţia magistrală direct din corner a fost plănuită şi că a aşteptat doar momentul potrivit pentru a o pune în practică.

"Din prima repriză m-am gândit să dau la poartă din corner, dar am aşteptat vântul. În repriză secundă am ştiut că vântul e de partea mea", a spus Ianis Hagi după 2-0 cu Bosnia.

Acesta recunoaşte că i-au ieşit astfel de ececutii şi la antrenament, dar este o chestiune de moment: "Mi-a ieşit şi la antrenament, dar e o chestiune de instinct şi de inspiraţie. Mi-am ascultat instinctul".

Tricolorii mici mai au de jucat cu Ţara Galilor (13 octombrie) şi cu Liechtenstein (17 octombrie), ambele meciuri pe teren propriu. România are un meci mai puţin disputat faţă de principala urmăritoare, Bosnia.