Ce scrie presa din Suedia, după ce naţionala lui Janne Andersson a început perfect în grupa de calificare la EURO 2020. Singurul aspect pozitiv din jocul României văzut de nordici

23 mar 2019 5456 afişări Nationala

Naţionala României a pierdut la debutul în preliminariile EURO 2020 contra Suediei, scor 2-1, dar jocul prestat de tricolori a dezamăgit. Presa din Suedia a scris despre primul meci al naţionalei lui Janne Andersson în grupa de calificare, nu a folosit cuvinte mari, dar a salutat victoria care a adus cele trei puncte.

Citeşte şi: Ne-am îmbătat cu bitter suedez! Debut ratat în preliminariile Euro 2020 după un meci în care mai mulţi tricolori au avut evoluţii modeste. Cronica partidei Suedia - România 2-1

Jurnaliştii de la Fotbollskanalen au notat că victoria a fost obligatorie şi a evidenţiat modul în care România a jucat în a doua repriză: "Au fost două goluri în zece minute în prima repriză. A fost crucial pentru Suedia să câştige meciul cu România din preliminariile Campionatului European. S-a terminat cum am vrut. Am început bine şi am avut şansa de a marca încă din startul meciului, dar Berg nu a controlat balonul în careul advers, iar ocazia a fost irosită. În schimb, România a avansat, dar, după o scurtă perioadă în care România a părut periculoasă, Suedia a marcat de două ori prin Quaison şi Claesson.

În repriza a doua, România a fost mai îndrăzneaţă

Echipa oaspete a găsit drumul spre poartă şi, din apropiere, Claudiu Keşeru a redus din diferenţă. Golul le-a dat încredere, iar echipa a avansat. Atitudinea ofensivă a României nu a mai dus la un alt gol. În schimb, jocul adversarilor a oferit spaţii naţionalei Suediei, dar Quaison, Berg şi Augustinsson au ratat", a scris site-ul fotbollskanalen.se