ULTIMA ORĂ | Florentin Matei a ieşit accidentat de pe teren! Mijlocaşul, "tocat" de Teja: ce i-a strigat antrenorul noului transfer de la FCSB

17 ian 2019 6559 afişări Liga 1

UPDATE | Florentin Matei s-a accidentat în minutul 42 al partidei cu FC Luzern şi a părăsit terenul. Mihai Teja l-a chemat pe bancă, mijlocaşul a fost preluat de echipa medicală a vicecampioanei şi se pare că nu va mai intra în a doua repriză.

FCSB joacă în această seară primul amical din seria celor trei care vor pregăti echipa lui Mihai Teja pentru reluarea campionatului. Vicecampioana ultimilor trei ani întâlneşte FC Luzern, echipă din prima ligă a Elveţiei, iar după primele 30 de minute scorul este egal, 0-0.

Mihai Teja a schimbat încă de la primul meci sistemul 4-2-3-1 cu care obişnuise Nicolae Dică, iar singurul fotbalist nou folosit a fost Florentin Matei, cel care a jucat în linia de mijloc a sistemului 4-1-4-1. De altfel, mijlocaşul a fost cel mai certat fotbalist de pe teren în prima repriză, totul din cauza faptului că nu şi-a respectat sarcinile defensive trasate de antrenor.

Aproape la fiecare recuperare a elveţienilor, Teja a ieşit din spaţiul tehnic pentru a-l coordona pe Florentin Matei. ”Pune presiune!”, ”Coboară cu ei!”, ”Matei, e minge pierdută, coboară!” sau ”Matei, când e mingea la portar coboară să primeşti!”, au fost indicaţiile repetate des de Teja.

Matei a părut să aibă probleme cu rolul mult mai defensiv decât cel cu care era obişnuit şi a avut probleme în startul jocului şi pe fazele fixe, atunci când a fost nevoit să se apere la cornere.