U Craiova - FCSB 2-1. Koljic şi Fedele aduc prima victorie a oltenilor în faţa roş-albaştrilor, după 16 ani. Dică, neinspirat cu introducerea lui Moruţan, care a fost depăşit total

21 oct 2018 18391 afişări Liga 1

U Craiova - FCSB 2-1 (Koljic 50, Fedele 72 / Kelic a.g. 8)

• U Craiova: Pigliacelli - Martic    , Donkor, Kelic - Bărbuţ (Meza Colli 65) - Fedele   , Mateiu   , Bancu, Mihăilă (Burlacu 81), Koljic, Mitriţă (Tiago 90+4)
  • Rezerve: Popescu - Markovic, Briceag   , Rocha
  • FCSB:Bălgrădean - Benzar    , Planic, Filip, Jr. Morais    - Ov. Popescu (Teixeira 60), Nedelcu   - Man, Tănase    (Moruţan 46), Coman (Rusescu 76)  - Gnohere
  • Rezerve: Vlad - Jakolis, Roman, Zlatinski

Minutul 90+5: Final de meci! Craiova obţine prima victorie împotriva FCSB, după 16 ani. Ultima dată când oltenii s-au impus în faţa roş-albaştrilor a fost în 2002, pe vechiul "Ion Oblemenco", cu 3-1.

Minutul 90+4: La o ultimă ocazie pentru FCSB, Moruţan îşi bate joc de o lovitură liberă care putea însemna o şansă de a egala şi trimite direct în braţele lui Pigliacelli. Mutarea lui Dică s-a dovedit a fi una neinspirată!

Minutul 87: RATEAZĂ KOLJIC! Atacantul Craiovei execută slab, iar Bălgrădean reuşeşte să pareze!

Minutul 86: Penalty şi eliminare! Junior Morias face henţ în care, după o reluare cu capul a lui Martic, iar Marcel Bîrsan îl elimină pe fundaşul brazilian al FCSB şi dictează penalty pentru Craiova!

Minutul 72: GOOOOOOOOOOOL CRAIOVA! Fedele înscrie cu un şut din afara careului de la 16 metri!

Minutul 71: Ce ratare a lui Benzar! Gnohere obţine o lovitură liberă în marginea careului lui Pigliacelli, iar fundaşul dreapta trage direct, dar balonul trece peste poarta goalkeeperului italian!

Minutul 62: Ocazie FCSB! Teixeira îi aşează minge pe şut lui Moruţan, acesta trage, dar balonul s-a lovit de Coman şi a ieşit în afara terenului.

Minutul 50: GOOOOOOOOOOOL Craiova! Bărbuţ îl găseşte excelent pe Koljic, în careu, care s-a furişat în spatele lui Filip şi l-a învins pe Bălgrădean cu un şut din alunecare.

Minutul 46: A început repriza a doua în Oltenia! Dică mută încă de la pauză. Olimpiu Moruţan îi ia locul lui Florin Tănase.

Minutul 45+4: Pauză pe "Ion Oblemenco"!

Minutul 45+1: Mitriţă centrează periculos, şutat, din stânga, pe jos, dar Bălgrădean plonjează şi reţine cu siguranţă.

Minutul 37: Ce şansă pentru FCSB! Gnohere l-a driblat excelent pe Donkor în marginea careului de 16 metri, avansează spre poartă, dar e încurcat în momentul şutului şi mingea a ieşit în corner. Florinel Coman a trimis de două ori pe spaţiul porţii lui Pigliacelli.

Minutul 36: Mitriţă îl încearcă pe Bălgrădean cu un şut de la distanţă, din interiorul careului!

Minutul 34: Ocazie FCSB! Florin Tănase finalizează cu un şut care trece puţin pe lângă poarta lui Pigliacelli, din interiorul careului, după o combinaţie încâlcită la care au mai participat Dennis Man şi Harlem Gnohere.

Minutul 25: Ocazie Craiova! Mihăilă scapă din nou spre poarta FCSB, lansat, şi e ajutat de Koljic şi Bărbuţ, dar tânărul oltean pierde momentul oportun pentru şut, iar apărarea roş-albaştrilor a respins în cele din urmă. Tânărul Mihăilă e, deocamdată, responsabil pentru cele mai mari ratări ale "Ştiinţei".

Minutul 24: Şansă mare pentru Craiova! Martic pune perfect o centrare în careu, din dreapta, iar Mihăilă a pus picior şi a încercat să reia, dar a trimis peste poarta lui Bălgrădean. Asta după ce, cu o fază în urmă, tot Mihăilă a tras la poartă din marginea careului de 16 metri, dar "Pufi" n-a avut emoţii.

Minutul 8: GOOOOOOOOOOL FCSB! Renato Kelic îşi bagă mingea în proprie poartă după un şut puternic al lui Florinel Coman. Dennis Man l-a deschis excelent pe fostul jucător al Viitorului, în stânga. Vicecampioana deschide scorul exact în minutul în care oltenii l-au omagiat pe Ilie Balaci, cu flori şi lumânări.

Minutul 2: Prima ocazie a meciului e ratată de FCSB! Benzar a recuperat o minge din picioarele lui Mitriţă, a pătruns în partea dreaptă şi i-a pasat lui Ovidiu Popescu, care a intrat în careu şi a centrat, dar Dennis Man a avut o reluare defectuoasă şi mingea s-a dus, plouat, peste poarta lui Pigliacelli.

Minutul 1: A început meciul de pe "Ion Oblemenco", după minutul de reculegere ţinut în memoria lui Ilie Balaci.

20:45 În locul de unde Ilie Balaci urmărea meciurile Craiovei pe Oblemenco, alături de foştii săi colegi din generaţie "Maxima", a rămas doar un tricou cu numele şi numărul pe care "Minunea Blondă" l-a purtat în cariera de jucător.

20:20 Fanii Universitatăţii Craiova au depus o mulţime de candele într-un loc speciala amenajat la stadion. În plus, la Peluza Nord va fi arborată o pânză neagră în semn de doliu pentru cel care a fost Ilie Balaci, care s-a stins din viaţă duminică dimineaţă, la 62 de ani.

20:07 Echipa de start a Craiovei! Mangia s-a hotărât ce echipa va folosi în derby-ul cu FCSB, pe care oltenii vor da totul ca să-l câştige, în memoria lui Ilie Balaci.

19:43 Imagini live cu sosirea oltenilor la stadion:

19:27 Echipa de start a FCSB-ului! Nicolae Dică a ales cuplul de fundaşi centrali cu care va încerca să câştige pe Oblemenco, într-o zi tristă pentru olteni. Nedelcu şi Ovidiu Popescu fac pereche la mijlocul terenului, Man, Tanase şi Coman îl sprijină pe Gnohere, aflat în atac.

18:49 Oltenii se strâng pentru "Minunea Blondă"! La stadion au început deja să ajungă fani care-i aduc un ultim omagiu lui Ilie Balaci, iar pe esplanada noului "Ion Oblemenco" a fost amenajat un loc special în care suporterii aduc flori, lumânără şi candele în memoria celui care i-a încântat pe teren.

Chiar dacă au existat zvonuri conform cărora meciul va fi amânat, preşedintele Craiovei a lămurit situaţia:  ”Suntem toţi la club şi am hotărât să nu cerem amânarea meciului. 30.000 de oameni vor fi împrună la această durere. Familia Universităţii Craiova este în lacrimi. Aşa cum marile bucurii au fost trăite împreună, trebuie să fim şi acum împreună. Sunt convins că el ar fi vrut să se joace acest meci. Va fi o partidă în care respectul ne va face mai puternici, cu inima îndoliată vom lupta pentru el”, a declarat Marcel Popescu, pentru Digi Sport.

Ilie Balaci, unul dintre cei mai mari fotbalişti români, a decedat azi, la vârsta de 62 de ani - o tragedie inimaginabilă, care a răvăşit instantaneu fotbalul românesc. Legendarul fotbalist, supranumit "Minunea blondă" pentru talentul său inegalabil, s-a născut la data de 13 septembrie 1956, a evoluat ca mijlocaş şi a antrenat numeroase echipe. Lider al celebrei "Craiova Maxima", generaţia de aur a Băniei, a dus Universitatea  în semifinalele Cupei UEFA ediţia 1982-1983 - prima echipă din România ajunsă, după Al Doilea Război Mondial, în această fază a unei cupe europene.

Stadionul ”Ion Oblemenco” găzduieşte cel mai interesant meci al acestei etape, U Craiova - FCSB. După 11 etape, gazdele se situează pe locul 7, cu 16 puncte, şi au nevoie de victorie pentru a reveni în primele 6. De partea cealaltă, vicecampioana ţinteşte revenirea pe primul loc, după ce a fost devansată de CFR Cluj. FCSB acumulează 21 de puncte, la două lungimi de ardeleni, care au un meci în plus.

Nicolae Dică este conştient că partida din Bănie va fi una dificilă şi vrea ca elevii săi să dea totul pentru victoria în derbi. ”Trebuie să-i blocăm pe adversari. De la mijloc în sus au jucători foarte buni, de naţională. Am pregătit bine faza defensivă. Mitriţă este un jucător foarte bune, de naţională. Şi Bancu e foarte bun, Koljici s-a integrat bine, iar Mateiu este un mijlocaş central cu calităţi.

Trebuie să ne bucure că stadionul va fi plin. Craiova este o echipă care îşi doreşte să câştige campionatul. S-au făcut investiţii, se lucrează foarte bine. E normal. Este un adversar puternic”, a declarat Dică la conferinţa de presă.

În privinţa întâlnirilor directe, balanţa este înclinată semnificativ în favoarea bucureştenilor. În ultimele 10 confruntări, FCSB s-a impus de 9 ori, iar o partidă s-a încheiat la egalitate.

Potrivit informaţiilor de pe pagina oficială a Craiovei, meciul se va disputa cu casa închisă.