Ţucudean, singurul “câine” din CFR - Dinamo. Campioana a revenit de la 0-1, la 3-1, în 17 minute

19 aug 2018 23056 afişări Liga 1

CFR - Dinamo era un afiş interesant înainte de începutul meciului. Derby-ul etapei, cu o campioană reinventată de Toni Conceicao şi Dinamo, o formaţie care arată mult mai bine decât în sezonul trecut. În tribune, aproape 8000 de oameni, dintre care 1000 de dinamovişti, deci toate ingredientele pentru un meci spectaculos. N-a fost însă chiar aşa, în prima parte. CFR n-a început cu niciunul dintre foştii galactici cumpăraţi în această săptămână. Portarul Fernandez a fost rezervă, iar Julio Baptista a mers în tribune. Cu gândul la şansa de a înfrunta obscura Dudelange pentru a ajunge în grupele Europa League, Conceicao a menajat câţiva titulari. Aşa au apărut în echipa de start maghiarul Adam Lang, croatul Males şi Păun. Bratu a vrut, în principiu, să închidă culoarele de acces spre poartă şi să joace pe contraatac. Tânărul Grigore a fost aşezat lângă Mahlangu, pentru a avea doi închizători, iar Sorescu, Nistor, Diogo Salomao au fost puşi în spatele lui Axente.

Dezamăgire în prima parte

Meciul a dezamăgit ca ritm şi ocazii, iar CFR a fost echipa care a sperat la mai mult decât un egal. Clujenii şi-au amintit că erau cei mai buni la fazele fixe în sezonul trecut şi s-au bazat pe asta, în lipsa altor şanse de gol. Lang a apărut la finalizare, dar a fost imprecis (31), iar apoi Penedo i s-a opus la cea mai mare ocazie din prima repriză (36). Dinamo a trăit în prima parte doar prin şutul lui Mahlangu, peste poartă (14).

Popescu, speranţa lui Dinamo

Spectacol avea să fie din plin în repriza a doua. Portarul statului Panama s-a opus excelent şi şutului trimis de Bordeianu (51), dar şi la devierea lui Omrani (58). Un contraatac periculos avea să-i fie suficient lui Dinamo. Salomao s-a încurcat în driblingul final, dar a ieşit cornerul, după care Mihai Popescu a marcat şi l-a făcut pe Bratu să exulte (61).

Remontada clujeană: 3 goluri în 12 minute

N-a durat însă mult fericirea lui Bratu. Ţucudean a marcat de la 14 metri, din întoarcere, pe sub Penedo (66). Popa a trimis apoi pe lângă poartă (68), iar CFR urma să aibă parte de o “remontada” spectaculoasă. Culio i-a pus mingea pe cap lui Omrani, care a marcat cu doi fundaşi dinamovişti în preajmă (73). Coşmarul a fost şi mai mare pentru Bratu. Echipa sa a devenit formaţia cu cea mai slabă defensivă din Liga I Betano, după ce Ţucudean a reuşit dubla şi a făcut 3-1 (78). Putea fi chiar 4-1, dar Ciobotariu a scos de pe linia porţii (90+2). Un final de vis pentru clujeni, care rămân neînvinşi cu Toni Conceicao şi merg în Luxembourg să-şi câştige locul în grupele Europa League. Bratu rămâne cu dezamăgirea şi cu problemele unei apărări ce a primit 10 goluri în 5 etape.

CFR Cluj - Dinamo 3-1 (Ţucudean 66, 78, Omrani 73 / M. Popescu 61)

• CFR Cluj: Vâtcă – Cr. Manea, Vinicius, Lang, Camora - Culio, Bordeianu - Ad. Păun (Mailat 66), Omrani (Peteleu 90+2), Males -   Ţucudean (Tambe 83)
  • Rezerve: Fernandez Collado – Hoban, A. Mureşan, Al. Ioniţă, Peteleu, Tambe
  • Dinamo: Penedo – Corbu, D. Ciobotariu, M. Popescu, Vl. Olteanu - Mahlangu, R. Grigore -   Sorescu (R. Moldoveanu 60), D. Nistor, Salomao (Pesic 79) - Axente (D, Popa 52)
  • Rezerve: Muţiu – Delorge, Katsikas, Hanca

Minutul 90+3: Final de meci în Gruia! CFR revine de la 0-1, bate Dinamo cu 3-1 şi se întoarce pe primul loc în Liga 1 Betano, cu un punct peste FCSB (11 faţă de 10).

Minutul 78: GOOOOOL CFR Omrani citeşte perfect jocul, îl vede pe Ţucudean că ţâşneşte în spatele fundaşilor centrali, pasează superb pe culoar, iar fostul vârf de la Dinamo şi arată din nou clasa. Şut din prima, din scurt, fără preluare, şi Penedo e din nou degeaba. 3-1, complet meritat.

Minutul 73: GOOOOL CFR CLUJ!! Culio aruncă mingea în careu din partea stângă, iar Omrani se foloseşte de forţa impresionantă pentru a oferi un moment de atacant pur-sânge. Se urcă pur şi simplu pe Olteanu şi Mihai Popescu, reia foarte puternic cu capul, iar lovitura sa e prea puternică pentru ca Penedo să mai poată face ceva.

Minutul 66: GOOOOOL CFR!! Camora creează o fază frumoasă pe partea stângă, pasează la Ţucudean, apoi vârful arată de ce mulţi îl consideră potrivit pentru poziţia din atacul naţionalei. Preia, dă impresia că e greoi, dar se întoarce imediat spre poartă, şutează cu dreptul şi Penedo nu mai are ce face. O luăm de la capăt, dar fără Adiţă Păun, care e înlocuit cu Sebastian Mailat.

Minutul 61: GOOOOL DINAMO!! Nistor centrează din corner, Vâtcă e prins la mijlocul drumului, apoi Mihai Popescu arată că e un jucător al naibii de bun în aer. Îşi ia elan, se aruncă pur şi simplu asupra mingii între Omrani şi Lang şi trimite în poartă cu tot cu opoziţia lui Camora, aflat pe linia porţii.

1-0 pentru Dinamo, după un meci în care CFR a fost periculoasă la aproape fiecare fază fixă de care a beneficiat.

Minutul 58: Din nou pericol. Un corner respins neglijent de apărarea lui Dinamo duce mingea în zona de acţiune a lui Ţucudean, vârful încearcă o foarfecă şi loveşte mingea suficient de bine pentru a o duce aproape de Omrani. Singur pe şase metri, francezul nu reuşeşte să pună latul la timp şi ratează o şansă uriaşă.

Minutul 54: CFR marchează, Radu Petrescu anulează golul. Culio aruncă mingea în careu, Vinicius recentrează şi Ţucudean înscrie, dar Radu Petrescu vede un faul în atac al stoperului brazilian asupra lui Ricardo Grigore şi anulează reuşita. La limită, pentru că reluările nu arată decât o împingere discretă a lui Vinicius.

Minutul 52: Bratu mută primul. Inexistent într-o repriză şi şapte minute, Axente e schimbat cu Popa. Mărturisim că nu prea găsim argumente logice pentru titularizarea lui Axente, dar probabil că Bratone ştie mai bine.

Minutul 51: Penedo scoate de sub bară. Manea vrea să centreze, loveşte mingea greşit şi o trimite foarte periculos pentru goalkeeper-ul panamez, dar Jaime citeşte la timp traiectoria şi respinge în corner.

Minutul 46: Restart la Cluj, fără schimbări.

Minutul 45+1: Pauză în Gruia, după 45 de minute în care fazele spectaculoase au lipsit. La fel cum a lipsit şi apetitul ofensiv al echipei lui Bratu.

Minutul 43: Sorescu! CFR e din nou periculoasă la fazele fixe, Omrani recentrează perfect pentru Vinicius, dar reluarea stoperului brazilian, din apropiere, e respinsă de pe linia porţii de micuţul Deian Sorescu. E repriza gazdelor.

Minutul 35: Din nou Lang. Camora bate o lovitură liberă, mingea cade în careul dinamoviştilor şi ajunge la maghiarul Lang, acesta o trimite aproape de vinclu, dar Penedo e atent şi respinge în corner.

Minutul 30: Păun centrează bine din corner, Lang apare bine la colţul lung, scapă din marcajul lui Axente, dar reia cu capul peste poartă, din poziţie bună.

Minutul 21: Acelaşi film. Echilibrul e cuvântul de ordine în Gruia, iar o şarjă a lui Camora produce un cartonaş galben pentru tânărul Deian Sorescu.

Axente, Ţucudean şi Omrani, oamenii de la care se aşteaptă multe în această seară, nu există pentru moment.

Minutul 14: Apare Mahlangu. Sud-africanul trimite primul şut al lui Dinamo spre poarta lui Vâtcă, dar execuţia sa se duce mult peste.

Minutul 10: Primele concluzii. Bratu pare că păstrează tactica de etapa trecută şi Dinamo se concentrează pe faza defensivă a jocului şi, cum CFR nu începe într-un ritm prea alert, primele zece minute trec fără evenimente importante.

21:00 Start joc în Gruia, cu Radu Petrescu la centru şi destul de puţini fani în tribune.

19:55 Avem echipele de start trimise în teren de Toni Conceicau şi Florin Bratu. Portughezul mizează pe croatul Males la mijlocul terenului şi îi păstrează pe Păun, Ţucudean şi Omrani, care au jucat excelent cu Alashkert, joi. De partea cealaltă, singura schimbare a lui Bratu faţă de partida cu Viitorul e la atacantul central, unde Axente îi e preferat lui Daniel Popa, în ciuda evoluţiei bune a ultimului contra fostei campioane.

În plus, Collado, fostul portar al Realului, e inclus în lotul ardelenilor.

CFR Cluj şi Dinamo se înfruntă în derby-ul etapei cu numărul şase. Echipa lui Bratu vine după un succes pe teren propriu, împotriva celor de Viitorul, scor 1-0. Mahlangu a marcat unicul gol al partidei care i-a adus pe ”câini” cu un punct în spatele campioanei şi liderului CFR Cluj.

Trupa antrenată de Toni Conceicao a rămas neînvinsă în actualul sezon al Ligii 1 Betano, având a doua cea mai bună defensivă din campionat, cu trei goluri primite, alături de Viitorul, şi vine după succesul răsunător pe teren propriu în Europa League, împotriva armenilor de la Alashkert, scor 5-0. Meciul cu Dinamo este şi ultimul ”examen” al campioanei înainte de meciul din play-off, împotriva luxemburghezilor de la Dudelange, care a realizat surpriza şi i-a eliminat pe cei de la Legia Varşovia.

Este prima înfruntare între Florin Bratu şi Toni Conceicao, şi totodată primul meci al lui Bratu contra celor de la CFR Cluj, din postura de antrenor. Recent, ”Mitraliera” şi-a prelungit contractul cu formaţia din ”Ştefan cel Mare” până în 2020: "Mă simt foarte bine şi sunt onorat pentru ceea ce s-a întâmplat. Mulţumesc conducerii că îmi oferă continuitate şi sperăm să îmbinăm tinereţea cu jucătorii cu experienţă şi să facem performanţă împreună. Nu ştiu neapărat dacă voi câştiga un titlu până în 2020 cu Dinamo, cred că cel mai important lucru este să creşti nişte jucători şi după aceea cu multă muncă vin şi rezultate", a spus antrenorul dinamovist.

În lotul lui Conceicao e inclus şi noul transfer, portarul Jesus Fernandez, cel care în trecut a jucat la Real Madrid.