22 apr 2019 2318 afişări Liga 1
Rednic le-a găsit o scuză jucătorilor şi i-a înţepat pe suporteri: "Cam 1.000 au fost, ăştia sunt fanii adevăraţi. Restul sunt la TV, azi cred că apare Game of Thrones" ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Mircea Rednic s-a apropiat la un punct de Edi Iordănescu, dar e conştient că mai are mult de muncă cu această echipă a lui Dinamo. "Câinii" au suferit contra moldovenilor de la FC Botoşani, iar golul victoriei a picat în final, după o lovitură de colţ contestată de oaspeţi. Suporterii sunt în continuare nemulţumiţi de cum arată echipa şi speră că lucrurile vor intra pe un făgaş normal din vară.

Rednic spune că momentan se gândeşte să strângă puncte, după care va lucra la omogenizarea echipei: "Am dat posibilitatea la încă patru jucători să joace. Au fost momente bune, în prima repriză, iar în a doua repriză ne-am retras prea mult. Nu ştiu dacă am căzut fizic. Am reuşit să marcăm cu emoţii pe final. Jocul nu are cum să meargă dacă la fiecare joc schimb 3-4 jucători. Dar pe noi, momentan, ne interesează punctele. Montini nu are de ce să fie supărat. În perioada asta, toată lumea va avea şansa să joace. Vreau să le dau şansă şi jucătorilor tineri. S-au bucurat prea mult la meciul cu noi, asta e viaţa.

Spuneţi-mi un meci din playout la care să vă uitaţi şi a doua oară. Ăsta e sistemul din România. Nici nu poţi să le ceri jucătorilor să joace foarte bine, dacă echipa nu e omogenă. Cam 1.000 de suporteri au fost şi la meciul trecut. Ăştia sunt cei adevăraţi. Restul sunt la TV. Azi cred că apărea al doilea episod în Game of Thrones. Toată lumea e supărată că sumtem în playout", a spus Mircea Rednic, la finalul partidei cu FC Botoşani.

Dinamo s-a impus cu 1-0, graţie golului marcat de N'Diaye în minutul 89. Este al cincilea succes obţinut de Dinamo în playout. Mijlocaşul N'Diaye se află la primul său gol în Liga 1 Betano.