Poli Iaşi - Gaz Metan 1-0. Victorie uriaşă pentru Flavius Stoican! Edi Iordănescu e tot mai departe de playoff. Cum arată clasamentul

10 feb 2019 8584 afişări Comentează şi tu Liga 1
Poli Iaşi - Gaz Metan 1-0. Victorie uriaşă pentru Flavius Stoican! Edi Iordănescu e tot mai departe de playoff. Cum arată clasamentul DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO 5 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17870022/3/untitled.png
  • În primul meci al zilei, Dunărea Călăraşi a învins Concordia Chiajna, scor 2-1.
  • Vezi AICI toate rezultatele etapei.

Poli Iaşi a trecut la limită de Gaz Metan Mediaş în primul meci disputat în Copou în acest an şi s-a apropiat la doar două puncte de ultimul loc care asigură prezenţa în play-off. Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Zaharia, în minutul 29. Acesta a reluat în plasă o minge respinsă în faţă de Pleşca, după un şut bun din stânga al lui Andrei Sin. Mihalache a fost şi el aproape de gol la ultima fază a primei părţi, dar Pleşca a intervenit salvator sub bară după o torpilă trimisă de închizătorul de conjunctură al gazdelor. Repriza secundă a fost lipsită de faze de poartă, singura ocazie notabilă fiind consemnată în minutul 77, când Chamed l-a găsit la post pe Mino, cu un şut înşelător din careu.

Alt ”11” , altă atitudine

Echipa din Copou a arătat mult schimbată în bine faţă de primul meci al anului, cel din Groapă cu Dinamo (scor 0-3), în primul rând din punctul de vedere al atitudinii jucătorilor. Şi asta a făcut diferenţa. Flavius Stoican i-a ameninţat cu banca pe cei care nu au pus osul în meciul precedent şi s-a ţinut de cuvânt. Tehnicianul a făcut mai multe schimbări în unsprezecele de start, le-a dat credit noilor veniţi Mino, Semedo şi Garros, lăsându-i în afara lotului pe Platini şi Enoh. Şi i-a ieşit. În plus, fără Qaka şi Cioinac în faţa apărării, Stoican l-a folosit în premieră în acest sezon la închidere pe Mihalache, iar acesta a evoluat perfect. Chiar dacă nu a strălucit, Poli a controlat jocul, iar victoria elevilor lui Stoican nu poate fi pusă la îndoială. Iaşiul şi-a făcut meciul uşor după ce a deschis scorul rapid, iar apoi a ştiut să gestioneze fără probleme avantajul minim, închizând foarte bine culoarele spre poarta lui Mino.

Învingătoare cu 1-0 în faţa Mediaşului, Poli a reintrat cu şanse reale în cursa pentru play-off, distanţa faţă de locul 6 fiind de doar două puncte. Pentru ieşeni urmează o deplasare de foc cu Viitorul, meci ce poate netezi drumul moldovenilor către o nouă prezenţă în grupa de elită a Ligii I. De cealaltă parte, Mediaşul lui Edi Iordănescu a uitat să mai câştige şi a coborât pe locul 10 în clasament.

Poli Iaşi - Gaz Metan 1-0 (Zaharia 29)
Stadion: Emil Alexandrescu (Iaşi)
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti). Asistenţi: Radu Ghinguleac (Bucureşti) şi Mircea Grigoriu (Bucureşti)

Poli Iaşi: Ruben Mino - Bosois, Gardoş, Frăsinescu, Sins - Zaharias, Mihalache, Semedo (Mihăescu 82), Burlacu (Panţîru 77) - D. Flores (Bădic 87), Garros
Rezerve: Rusu - Chelaru, Petre, Enoh
Antrenor: Flavius Stoican

Gaz Metan: Pleşca - Creţus, I. Cristea, M. Constantin, Romeo - Fofanas (Chamed 59), Luis Aurelio - Olaru (Mailat 81), Ivanov, Ely Fernandess - Yazalde (Rondon 76)
Rezerve: Batista - Pereira, Trif, Pedro Mendes
Antrenor: Edward Iordănescu

►Minutul 90+4: Fluier final. Poli Iaşi se revanşează pentru eşecul cu Dinamo, scor 3-0, reuşind să învingă astăzi Gaz Metan Mediaş. Zaharia a decis meciul, cu golul marcat în minutul 29. Moldovenii se apropie la două lungimi de Sepsi OSK, ocupanta locului 6.

►Minutul 77: Apără Ruben. Chamed a surprins cu un şut pe jos, la colţul scurt, în speranţa că portarul advers va fi prins pe contre-pied. Ruben s-a redresat şi a blocat în ultimul moment şutul lui Chamed.

►Minutul 75: Stoican e la un pas de victorie.  Poli Iaşi e la conducerea partidei, în timp  ce Gaz Metan nu se apropie prea mult de poarta moldovenilor. Băieţii lui Iordănescu aruncă baloane în disperare spre careul advers, însă fundaşii lui Stoican s-au descurcat impecabil până în acest moment.

DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO

►Minutul 46: S-a reluat partida. Cei doi antrenori nu au efectuat modificări la pauză.

►Minutul 45+1: O nouă şansă pentru Poli Iaşi. Mihalache a şutat puternic din lovitură liberă, sub bara transversală, dar Pleşca a respins. Pauză la Iaşi.

►Minutul 29: GOOOL Poli Iaşi! Zaharia deschide scorul, după un contraatac al gazdelor. Pleşca a respins la 11 metri un şut puternic din lateral. Zaharia a venit singur, s-a aruncat spre balon şi a reuşit să împingă mingea cu talpa în plasă. Moldovenii au 1-0 şi la acest scor se apropie la două puncte de Sepsi, ocupanta locului 6.

►Minutul 22: Meci liniştit în Copou.  Ambele echipe sunt apăsate de importanţa celor trei puncte, astfel că nimeni nu riscă. Cel puţin pentru moment. Moldovenii au părut mai prezenţi în joc, dar ocazii importante întârzie să apară.

►Minutul 1: Start la Iaşi! A început a doua partidă a zilei din Liga 1 Betano. Ambele echipe sunt obligate să câştige, pentru a se apropia de zona de playoff. Egalul nu ajută pe nimeni.

Gaz Metan şi Poli Iaşi se întâlnesc în cadrul etapei cu numărul 23 din Liga 1 Betano. Moldovenii vin după eşecul usturător cu Dinamo, din ”Ştefan cel Mare”, scor 3-0. ”Câinii” au reuşit să-i depăşească în clasament din cauza golaverajului, ambele echipe fiind la egaliate de puncte. În cazul unui eşec, elevii lui Stoican ar rămâne pe locul 11, iar calculele pentru play-off s-ar complica serios. Echipa antrenată de Edi Iordănescu vine după un rezultat de egalitate pe teren propriu, împotriva celor de la Astra, iar în cazul unui succes ar ajunge la un singur punct în spatele celor de la Sepsi, ocupanta ultimului loc de play-off, recent învinsă pe teren propriu de Dinamo, scor 1-0.