Poli Iaşi - FC Voluntari 2-2. Tudorie a reuşit o dublă, dar n-a fost de ajuns! Flores şi Enoh au asigurat un punct pentru echipa lui Stoican

21 dec 2018 4657 afişări Liga 1

Poli Iaşi - FC Voluntari 2-2 (Flores 45+2, Enoh 88 / Tudorie 56, 57)

Poli Iaşi: S. Târcoveanu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac - Platini, Flores, Qaka, Sanoh - Andrei Cristea

Antrenor: Flavius Stoican

Rezerve: D. Rusu - Bosoi, Mihăescu, A. Zaharia, Bekui, P. Petre, Enoh

FC Voluntari: Vâtcă - Bucurică, L. Balaur, Hodorogea, A. Vlad - Laidouni, A. Răuţă - Căpăţână, Gadze, I. Gheorghe - Tudorie

Rezerve: Petrariu - Zgrablic, G. Iancu, A. Ionescu, Pircălabu, G. Deac, Darius

Antrenor: Cristiano Bergodi

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 88: GOOOOOOOOL POLI IAŞI! Enoh profită de o minge ajuns la el în urma unei devieri, în careu, şi aduce egalarea pentru elevii lui Flavius Stoican.

Minutul 58: GOOOOOOOOOL FC VOLUNTARI! Tudorie face dubla, din penalty. Platini face henţ în careu, iar arbitrul Adrian Cojocaru dictează lovitură de pedeapsă, pe care atacantul lui Cristiano Bergodi a transformat-o cu siguranţă.

Minutul 56: GOOOOOOOL FC VOLUNTARI! Alexandru Tudorie restabileşte egalitatea cu o lovitură de cap, din interiorul careului, după o centrare perfectă a lui Alexandru Vlad, din partea dreaptă.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45+3: Pauză la Iaşi!

Minutul 45+2: GOOOOOOOOOL POLI IAŞI! Flores deschide scorul cu un şut din interiorul careului!

Minutul 1: A început meciul!

17:15 Avem cele două echipe de start, iar Stoican atacă apropierea de play-off cu o formulă ofensivă, cu un singur închizător şi cinci fotbalişti ofensivi. De remarcat că pe banca de rezerve a oaspeţilor se află Andrei Ionescu şi Gabi Iancu, două foste mari speranţe ale fotbalului românesc.

Poli Iaşi îşi poate trece în cont a patra victorie consecutivă în campionat. Echipa lui Flavius Stoican pare că a trecut peste problemele de la nivelul conducerii. Acum se clasează pe locul 8, cu 27 de puncte, dar de locul 6 o despart doar 3 puncte. În cazul Voluntariului, situaţia este foarte complicată. Ilfovenii ocupă ultima poziţie a clasamentului şi au nevoie de o victorie pentru a mai spera că în etapele rămase libere din sezonul regulat pot ceda ultima treaptă. Cu două victorii în 20 de etape, Voluntari este la 5 puncte de următoarele două clasate.

Flavius Stoican a prefaţat partida cu ultima clasată. ”Ne aşteaptă un meci foarte important, care ne poate menţine în cursa pentru un loc în play-off. Fiecare dintre aceste meciuri rămase de disputat sunt ca o finală pentru noi. Am avut un parcurs bun în ultima perioadă atât din punctul de vedere al rezultatelor, cât şi ca joc şi sper să mergem pe aceeaşi linie. Chiar dacă va fi un teren destul de greu şi vremea nu este prielnică pentru fotbal, trebuie să dăm totul pentru a lua cele trei puncte. Trebuie să câştigăm acest meci, indiferent de condiţiile în care vom juca. Întâlnim echipa de pe ultimul loc, dar cred că poziţia ocupată de Voluntari nu este conformă cu realitatea. Trebuie să fim foarte atenţi, pentru că este o echipă care ne poate pune probleme”.

Moldovenii conduc în statistica meciurilor directe. Din cele 11 confruntări şi-au adjudecat 6, iar Voluntari două. Ultimul meci dintre cele două a avut loc în turul campionatului, când Iaşi a câştigat cu 3-2.