LIVE BLOG | FCSB - Astra 1-1. O repriză ba, o repriză da! Elevii lui Dică au jucat din nou fotbal doar în partea a doua a meciului. Moise a speculat greşeala lui Bălaşa şi Nedelcu, Gnohere a egalat. Ioniţă a fost eliminat

12 aug 2017 19682 afişări Comentează şi tu Liga 1
LIVE BLOG | FCSB - Astra 1-1. O repriză ba, o repriză da! Elevii lui Dică au jucat din nou fotbal doar în partea a doua a meciului. Moise a speculat greşeala lui Bălaşa şi Nedelcu, Gnohere a egalat. Ioniţă a fost eliminat ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO 8 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/16692034/2/arenanationalafcsb.png

FCSB - Astra 1-1 (Gnohere 65 / Moise 7)

Echipele de start:

• FCSB: Niţă – Benzar, Nedelcu, Bălaşa (Larie 46), Pleaşcă – Ov.Popescu, Achim – Teixeira (Golofca 10), Man (Tănase 46), De Amorim – Gnohere
  • Rezerve: Stăncioiu, L. Filip, D. Benzar, Grecu
  • Astra: Astra: Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Stan (Radunovic 46) – Dandea, Mrzljak – V. Gheorghe, Ioniţă, Moise (Piţian 75) – Abang (Nicoară 65)
  • Rezerve: Lazăr, Marquinhos, Erico, Balaure

22:56 FINAL! FCSB - ASTRA 1-1, după încă un meci în care vicecampionii au fost conduşi şi au fost nevoiţi să revină.

22:50 Hazardul s-a instalat în tabăra Astrei, după eliminarea lui Ioniţă, dar şi pe fondul unei presiuni tot mai intense a FCSB-iştilor. Fotbaliştii lui Edi Iordănescu au început să rupă rândurile, iar Gnohere a fost aproape să marcheze cu capul.

22:43 ROŞU ALEX IONIŢĂ! Rapidistul a fost eliminat, după ce a protestat la o decizie a arbitrului. Ioniţă a uitat că este deja avertizat cu cartonaşul galben şi l-a văzut pe al doilea din partea lui Adrian Cojocaru. Iritat de decizia arbitrului şi de faptul că eliminarea s-a produs împotriva rivalilor, "Bulgarul" a aplaudat ironic publicul de pe Arena Naţională, iar pe buze s-a citit: "Bravo, bă!"

22:39 Bară FCSB! Astra nu mai există pe teren în aceste momente, după ce vicecampionii au pus stăpânire pe joc. Dragoş Nedelcu i-a trimis o pasă de 60 de metri lui Gnohere, atacantul a preluat perfect şi a trimis mingea cu boltă peste Iliev, dar balonul a lovit bara şi s-a dus în aut de poartă.

22:33 Fază controversată pe Arena Naţională! FCSB a marcat, dar Adrian Cojocaru a anulat golul. Achim i-a pasat în margine lui Golofca, cel care se afla în poziţie regulamentară, acesta a mai făcut doi paşi, a şutat şi l-a învins pe Iliev la colţul scurt. Totuşi, tuşierul de pe acea parte, Vladimir Urzică, a considerat că Golofca s-a aflat în poziţie afară din joc şi a semnalizat acest lucru.

22:31 Astra a revenit în atac determinată să obţină cele trei puncte. Marcatorul primului gol de pe Arena Naţională, Moise, a executat spre poartă o lovitură liberă lateral-stângă, mingea a trecut printre picioarele celor din zid, dar s-a oprit în plasa laterală a porţii lui Niţă.

22:25 GOOOOOOOOOL FCSB! Gnohere, cel mai periculos om al vicecampioanei, a dat lovitura cu o lovitură de cap. La un corner executat de pe dreapta, Achim a deviat spre a doua bară, acolo unde a apărut Gnohere, care a trimis la colţul lung. La faza la care FCSB a obţinut cornerul, Polczak a fost cel care a respins mingea periculos de aproape de propria poartă.

22:19 Dică nu a mai ţinut cont de o posibilă accidentare a unui jucător de-al său în momentul în care şi-a epuizat schimbările, iar situaţia de evitat tocmai s-a întâmplat. Abang s-a lovit de Pleaşcă la o fază la care a urmărit mingea, iar fundaşul s-a resimţit pentru câteva momente. Dică a răsuflat uşurat, după ce jucătorul său a putut reveni pe teren, altfel echipa ar fi rămas în 10 oameni.

22:13 FCSB aduce 5-6 jucători în ultimii 20 de metri ai terenului advers, iar mingile au început să zboare spre careul lui Iliev. Fundaşii Astrei au bâlbâit câteva mingi, dar au reuşit să îndepărteze pericolul. Se vede mâna lui Iordănescu în organizarea echipei sale.

22:06 A început repriza secundă, iar Dică şi-a epuizat toate schimbările. Larie i-a luat locul lui Bălaşa, în timp ce Man i-a lăsat locul pe teren lui Tănase. Şi Edi Iordănescu a schimbat: Radunovic a intrat în locul lui Stan.

21:50 Pauză! FCSB - Astra 0-1, iar giurgiuvenii au fost foarte aproape de a-şi dubla avantajul chiar înainte de intrarea la cabine. Apărarea lui Dică s-a crăpat din nou, Mrzljak a sprintat pe poziţie viitoare, mingea a venit, croatul a preluat cu călcâiul şi şi-a adus balonul pe piciorul stâng, dar şutul acestuia a fost telefonat, iar Niţă a prins fără probleme.

21:40 Gnohere este cel mai activ jucător al FCSB-ului de la începutul meciului, chiar dacă a ratat o nouă ocazie. "Cerbul" a primit mingea undeva la 12 metri, şi-a potrivit-o, dar a şutat în primul fundaş care i-a ieşit în cale.

21:33 Strategul Iordănescu jr. a stopat perfect rezervele lui Dică până în acest moment acestea fiind oprite undeva la 20 de metri de poarta lui Iliev. Aşa cum ne-a obişnuit deja Dică, acesta va schimba mai mult ca sigur, după pauză ţinând cont de jocul echipei sale.

21:25 Prima ocazie mai "sănătoasă" a FCSB-ului are loc în minutul 26. Ovidiu Popescu a executat o lovitură liberă aproape de pe linia de aut, Nedelcu a fost uitat de fundaşii Astrei undeva în spatele grupului de jucători, iar noul fundaş central a reluat cu capul în braţele lui Iliev.

21:23 Incidente petrecute la marginea spaţiului tehnic. Edi Iordănescu a primit mingea în mână din partea lui Stan, Ovidiu Popescu a alergat până la margine să bată autul, dar antrenorul Astrei i-a ascuns mingea. "Lampard" l-a împins pe Iordănescu jr. şi a fugit. Imediat, al patrulea arbitru a venit să calmeze spiritele.

21:18 Şocul primirii golului se resimte în echipa lui Dică, iar FCSB se apropie timid de poarta lui Iliev. Golofca a fost alergat de fundaşii adverşi în afara careului, ca mai apoi să piardă mingea, în timp ce De Amorim a centrat cu stângul prin spatele porţii.

21:09 Pentru Teixeira, meciul s-a terminat în minutul 10! Portughezul nu a putut trece peste momentul în care glezna sa a avut de suferit, iar mijocaşul a cerut schimbare. Golofca l-a înlocuit în flancul drept.

21:07 GOOOOOOOOOL ASTRA! FCSB este pusă din nou în postura de a alerga după egalare, aşa cum s-a întâmplat şi în meciurile trecute. Alex Ioniţă a speculat foarte bine "gaura" lăsată de apărarea adversă, a pasat pentru Moise, iar mijlocaşul l-a învins pe Niţă cu un şut la colţul lung din poziţie de unu la unu. Cuplul Bălaşa - Nedelcu este pus în situaţia de a se adapta rapid, efortul fotbalistului venit de la Viitorul, în urmă cu câteva zile, fiind considerabil mai mare întrucât acesta este obişnuit cu postul de mijlocaş central.

21:04 Teixeira i-a dat emoţii mari lui Nicolae Dică, iar ţinând cont de felul în care şi-a prins piciorul în gazon, antrenorul FCSB-ului a avut toate motivele să se îngrijoreze. Acesta a primit îngrijiri medicale timp de câteva zeci de secunde şi a reintrat pe teren.

21:00 A început partida de pe Arena Naţională, iar peisajul este dezolant. Terenul este ars de soare, iarba lipseşte în anumite zone, iar în tribunele stadionului sunt doar câteva mii de fani.

20:05 Tricourile cu Adi Popa, Gabriel Tamaş şi Mihai Pintilii sunt destul de populare printre fanii vicecampioanei.

19:45 Avem echipele de start! Dică i-a introdus din primul minut pe cele mai noi transferuri ale FCSB-ului: Dragoş Nedelcu şi Romario Benzar. Aşa cum a anunţat şi Gigi Becali, Nedelcu a fost mutat în centrul apărării, în timp ce surpriza vine pe postul de fundaş stânga, acolo unde va fi folosit Marian Pleaşcă.

De cealaltă parte, Edi Iordănescu a mizat în atac pe Abang, fotbalist care a semnat cu Astra în urmă cu câteva zile.

FCSB - Astra, ora 21:00, este ultima partidă a zilei în Liga 1. Roş-albaştrii vin după remiza cu CSM Poli Iaşi şi nu îşi mai permit niciun pas greşit pentru a nu pierde contactul cu primele poziţii.

Dică va folosi o formulă schimbată pentru această partidă dat fiind faptul că meciul cu Sporting Lisabona, de la mijlocul săptămânii viitoare, este unul extrem de important pentru viitorul european al echipei. Noile achiziţii, Nedelecu şi Romario Benzar, ar putea debuta pentru formaţia roş-albastră cu atât mai mult cu cât cei doi nu au drept de joc pentru FCSB în play-off-ul UEFA Champions League pentru că au jucat deja pentru Viitorul în cupele europene.

De partea cealaltă, Astra ar putea devansa FCSB în clasament în eventualitatea unui succes. Echipa lui Edi Iordănescu are un debut de sezon bun ţinând cont că în perioada de vară a pierdut cei mai importanţi fotbalişti. Giurgiuvenii 'au ratat' un singur meci în campionat, eşecul cu FC Voluntari din etapa a doua, şi un singur meci în cupele europene, returul cu Oleksandriya care de altfel i-a şi eliminat din Europa League.