Kuku-bau, cu ASA. Steaua a egalat în prelungiri la Târgu Mureş şi a scăpat de o înfrângere umilitoare. ASA Târgu Mureş - Steaua 1-1. Kuku şi Moke au marcat în Ardeal

23 oct 2016 27607 afişări Liga 1
  • Steaua a jucat pe final în 10 oameni, după eliminarea lui Jakolis şi doar în ultimele minute a arătat ca o campioană.
  • Echipa lui Reghecampf a ajuns la al treilea meci consecutiv fără victorie.

Cu doar două victorii în ultimele 6 partide, Steaua spera să găsească la Târgu Mureş liniştea şi încrederea, pierdute undeva prin duelurile din Europa sau în cele cu CFR şi Gaz Metan. Reghecampf a schimbat încă o dată alcătuirea apărării şi l-a scos din schemă pe Toşca, apărând din nou Moke şi Enache printre titulari. Mureşenii se aflau în pielea echipei care nu avea nimic de pierdut dintr-o astfel de confruntare şi care încerca încă o “minune”, după cea reuşită cu Dinamo. Doar Zicu şi Gabi Mureşan au mai rămas din echipa care se lua la trântă cu Steaua, în urmă cu două campionate. Chiar şi aşa, ASA n-a fost nici pe departe “carne de tun”. Meciul putea începe prost de tot pentru Steaua, dar arbitrul Feşnic n-a dat penalty pentru ASA, la duelul dintre Surdu şi Moke (9). Mureşenii n-au primit 11 metri, dar au prins curaj după acea fază, iar Belu Iorache a trimis primul şut spre poarta lui Stăncioiu. Steaua a plimbat mult mingea, a avut posesie, dar s-a apropiat greoi de poarta lui Mingote. Tamaş a luat responsabilitatea pe el şi l-a “bombat” pe portarul portughez (24), pentru ca apoi Boldrin să-l întindă serios, cu o lovitură liberă “marcă înregistrată” (26). ASA merita să rămână în 10 oameni, dar talpa lui Surdu pe glezna lui Bourceanu a fost penalizată doar cu galben (28).

Moke a salvat umilinţa

După o repriză în care a impresionat mai mult prin posesie, Steaua s-a trezit în partea a doua că e şi presată de timp, dar viteza atacurilor echipei lui Reghecampf nu a crescut. Surdu putea fi erou cu Steaua, dar a tras peste poartă, de la 16 metri, după ce a fost scăpat din marcaj (54). Enache şutat în diagonală, dar Mingote le-a interzis încă o dată golul, steliştilor, iar apoi Jakolis, găsit perfect către De Amorim, a tras milimetric pe lângă poartă (73). Un minut mai târziu, avea să se înfiripe “minunea”. Morar i-a pasat lui Kuku şi acesta a trimis în plasă, cu toată opoziţia lui Moke (75). “Este adevărat, ASA - Steaua 1-0!”, avea să spună crainicul stadionului. Steliştii şi-au dat seama imediat că avea să fie seara neagră a lor. Enache a mai fost blocat o dată de Mingote (82), iar Jakolis eliminat, după o lovitură cu cotul în figură (83). Prelungirile au salvat însă Steaua de la o înfrângere umilitoare. Moke a marcat din faţa porţii şi a adus un punct, care nu înseamnă şi linişte pentru lider (90+1). Steliştii au căutat succesul până în ultima secundă, dar s-a terminat doar 1-1 şi au ajuns la 3 meciuri fără victorie.

ASA - Steaua 1-1 (Kuku 74 / Moke 90)

• ASA Târgu Mureş: Mingote - Belu, Dobrosavlevic, Cordoş, Mendy - G. Mureşan, Candrea - I. Zicu, Iacobovic, R. Surdu - Vl. Morar

Rezerve: Viciu, E. Dică, Ciolacu,  Kuku, Netzer, Deaconu, O. Ursu

• Steaua: Niţă - Enache, Tamaş, Moke, Momcilovic - Bourceanu (cpt), Ovidiu Popescu - Adrian Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovic

Rezerve: Stăncioiu - Man, Tudorie, Sulley, Toşca, Jakolis, Aganovic

22:23 Sfârşitul meciului! Cele două echipe se mulţumesc fiecare cu câte un punct, după ce Kuku şi Moke au marcat. Pe finalul partidei Dan Alexa a fost trimis în tribună, din cauza protestelor, iar Gabi Tamaş a fost aprope de a marca la ultima fază, dar şutul din lovitură liberă s-a dus puţin pe lângă poartă.

22:18 GOOL Steaua! Moke egalează, după o deviere din corner a lui Tamaş. Fundaşul a avut de îndeplinit doar o simplă formalitate. În ultimele minute al partidei steliştii presează obţinerea celor trei puncte, de şi joacă în inferioritate după eliminarea lui Jakolis.

22:10 Jakolis este eliminat, după ce şi-a lovit cu cotul un adversar. Arbitrul de la centru i-a arătat direct cartonaşul roşu şi l-a trimis la cabine.

22:05 Dan Alex mută imediat şi operează o dublă modificare în echipa sa: Candrea îi lasă locul pe teren lui Emil Dică, iar Ciolacu îl înlocuieşte pe Morar, pasatorul de la golul lui ASA Târgu Mureş.

22:02 GOOL ASA Târgu Mureş! Contrar cursului jocului, gazdele au deschis scorul prin Kuku, după o lovitură liberă bătută repede şi o centrare bună dată în faţa porţii de Vlad Morar. Se prefigurează surpriza la Târgu Mureş.

21:59 Jakolis este introdus în locul lui Adi Popa. Atacurile oaspeţilor au mai scăzut în intensitate, dar Steaua rămâne periculoasă, iar Jakolis a fost foarte aproape de a deschide scorul, imediat după ce a fost introdus pe teren.

21:52 Boldrin ratează încă o dată, după ce a şutat peste poartă, de la marginea careului. Dan Alexa face prima schimbare şi îl introduce pe Kuku în locul lui Surdu.

21:43 A doua fază suspectă de penalty, după cea a lui Surdu, din prima repriză. De Amorim este agăţat în careu, dar "centralul" nu dictează nimic. Cu câteva momente înainte, Surdu a scăpat spre poarta oaspeţilor, dar a fost ajuns din spate de Moke, iar şutul atacantului nu a avut precizie. Imediat, Ovidiu Popescu este schimbat cu Man.

21:37 Câte un şut de fiecare parte la începutul reprizei secunde. Surdu şi-a încercat norocul, de la 25 de metri, dar Stăncioiu a reţinut fără probleme, iar Boldrin a tras mult peste poartă.

21:16 Sfârşitul primelor 45 de minute! Mingote a fost solicitat, în această primă repriză, după ce a scos în mai multe rânduri mingile trimise de stelişti. Gazdele au avut nevoie de 42 de minute pentru a expedia primul şut pe spaţiul porţii, prin Vlad Morar.

21:10 Steliştii fac slalom prin apărarea gazdelor, dar nu reuşesc să finalizeze ocaziile create. Dan Alexa, antrenorul lui ASA Târgu Mureş, pare că joacă pe cartea contraatacului în această seară, dar fără rezultate până în acest moment.

20:55 Gazdele nu au mai atins mingea de minute bune, după ce Steaua a pus stăpânire pe posesie. Oaspeţii au devenit periculoşi, iar Tamaş şi Boldrin l-au pus la încercare pe Mingote. Surdu este avertizat doar cu cartonaşul galben, după ce i-a aplicat o talpă pe tibie lui Bourceanu.

20:45 Curg ocaziile la Târgu Mureş. Bourceanu şi-a încercat norocul cu un şut, dar execuţia acestuia s-a dus mult peste poartă, ca mai apoi Belu - Iordache să-l imite la faza imediat următoare. Steliştii au găsit o hibă în apărarea gazdelor, dar Popa nu a reuşit să-l învingă pe Mingote, care a respins în corner.

20:40 Steaua a fost echipa mai activă în aceste prime minute ale meciului, iar oaspeţii au fost aproape de deschide scorul, dar De Amorim a ratat de puţin întâlnirea cu mingea, după centrarea lui Enache. Imediat, Surdu cere penalty la o intrare a lui Moke.

20:30 Temerile lui Reghecampf s-au adeverit, iar startul partidei nu l-a prins pe Niţă pe teren. Stăncioiu a fost introdus pe ultima sută de metri. Gazdele au avut lovitura start a meciului.

20:15 O posibilă problemă pentru Reghecampf. Stăncioiu ar putea fi introdus, la meciul din această seară, după ce Niţă a acuzat o accidentare la încălzire. Antrenorul Stelei mai are la dispoziţie 15 minute pentru a decide cine va apăra împotriva lui ASA Târgu Mureş.

ASA Târgu-Mureş - Steaua, ora 20:30, este confruntarea care încheie ziua de fotbal în Liga 1.

Echipa lui Reghecampf nu îşi mai permite vreun pas greşit în condiţiile în care CS U Craiova s-a apropiat ameninţător. Steaua a pierdut etapa trecută cu Gaz Metan, scor 0-1, dar roş-albaştrii nu mai sunt dispuşi să ofere "cadouri". De altfel, Steaua este singura echipă din acest sezon care nu a pierdut niciun meci în deplasare.

Lotul lui Reghecampf este în continuare incomplet, chiar dacă Moke, Achim, Aganovic şi Pintilii revin la antrenamente nu se poate conta pe ei pentru un meci întreg.

ASA se află pe penultima poziţie a clasamentului, însă trebuie ţinut cont de faptul că ardelenii au început sezonul cu -6 puncte. Dan Alexa şi elevii săi au reuşit să surmonteze handicapul şi are acum un punct.