Incredibil! Opriţa şi-a dat demisia în direct, pe versuri de manele: "Am plecat la luptă cu o şurubelniţă, să mă bat cu tancurile! Jucătorilor le-am spus de la pauză..."

19 aug 2017 21550 afişări Comentează şi tu Liga 1

Juventus - FCSB 1-2. Meciul cu FCSB a fost ultimul pentru Daniel Opriţa în calitate de antrenor al lui Juventus Bucureşti. Nou-promovata a fost învinsă cu 2-1 de vicecampioană, la capătul unui meci în care elevii lui Opriţa puteau obţine măcar un punct, dacă Călinţaru ar fi transformat penalty-ul primit la ultima fază a jocului. (detalii).

Opriţa şi-a anunţat demisia în direct, chiar după meci, precizând că s-a simţit "lăsat de prieteni şi de fraţi" şi că a simţit că a trebuit să lupte împotriva "tancurilor" cu o "şurubelniţă". Tehnicianul a dezvăluit că şi-a anunţat jucătorii că va demisiona chiar la pauza meciului.

"Am avut emoţii, pentru că la cum s-a desfăşurat partida aveam încredere că putem scoate un rezultat favorabil. Mai ales după ce s-a întâmplat la ultima fază, acum îmi găsesc extrem de greu cuvintele. Nu cred că a fost vreo echipă care să aibă atâtea ocazii cu Steaua. Îi felicit pe jucători şi jos pălăria pentru ei.

Am avut emoţii la penalty şi am plecat de pe bancă. Aşa a gândit el (n.r. Călinţaru), ce să-i spunem acum? Dacă îi intra scăriţa îl felicitam şi nu mai ziceam nimic. Poate că, la ce situaţie avem noi, putea executa altfel. Jucătorii erau supăraţi, normal. Puteam lua un punct şi noi.

Anunţ că vreau să renunţ la echipă şi o făceam şi dacă am fi câştigat acest meci! Vă spun că îmi riscam şi sănătatea şi nu vreau asta. Am încercat tot ce ţine de mine şi nu mai pot. Am plecat la luptă cu o şurubelniţă, să mă bat cu tancurile! Ştiţi versurile acelea: m-au lăsat şi fraţii, şi prietenii. Eu i-am anunţat pe jucători de la pauză că plec! Nu mă interesează banii. O iau de la capăt şi din Liga a treia!
", a declarat Opriţa la Digi Sport, după meci.