Hermannstadt - Craiova 0-1. Oltenii trec peste FCSB, gazdele îşi iau "adio" de la play-off

16 feb 2019 17669 afişări Liga 1

În primul meci al zilei de sâmbătă al rundei cu numărul 24 din Liga I Betano, FC Hermannstadt primeşte vizita celor de la CS U Craiova, la Piteşti, pe stadionul "Nicolae Dobrin". Partida va începe la ora 14:00 şi va fi transmisă de DigiSport, TelekomSport şi LookSport şi în format livetext pe www.prosport.ro

Hermannstadt - Craiova 0-1 (Nuno Rocha 67)

• FC Hermnanstadt: Căbuz - Măţel (Jazvic 58), Mijuskovic, Dandea, I.Stoica, Tătar - Petrescu, Moreira (Sg. Popovici 70), L.Dumitru - Lendric (Blănaru 54), Tsoumou
  • Rezerve: Niga, Pamfile, Dâlbea, Offenbacher
  • CSU Craiova: Pigliacelli - Martic, Tiago Ferreira, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ (Fedele 89), An. Cristea (Meza Colli 77), Mihăilă - Koljic
  • Rezerve: Popescu, Donkor, Briceag,  Fortes

Minutul 90+4: Final de meci la Piteşti! Craiova câştigă graţie golului rezervei Nuno Rocha şi face 45 de puncte, unul peste FCSB şi două sub CFR Cluj. Hermannstadt rămâne pe locul nouă, cu 29 de puncte, iar şansele la play-off devin pur teoretice. În acest moment, echipa lui Miriuţă are cinci puncte până la Poli Iaşi şi Viitorul, ocupantele locurilor cinci şi şase, la egalitate.

Minutul 89: Pigliacelli, la un pas să o comită. Sergiu Popovici bate cu efect un corner din dreapta, portarul italian bâlbâie mingea, dar are noroc şi aceasta se duce puţin pe lângă poartă.

Mangia face şi ultima înlocuire, cu Fedele în locul lui Bărbuţ.

Minutul 80: Ocazie a Craiovei! Bancu aruncă mingea în faţa porţii, Meza Colli pune latul, dar nu-l nimereşte decât pe Căbuz.

Minutul 67: GOOOOL CRAIOVA! Mateiu face bine când scoate mingea la margine, Martic produce o centrare de calitate, Koljic se înalţă şi deviază bine cu capul, iar mingea ajunge la Nuno Rocha. De la câţiva metri, atacantul Craiovei preia perfect, apoi şutează rapid şi face inutilă ieşirea din poartă a lui Căbuz. Ce inspiraţie pentru Mangia!

Minutul 62: Schimbă şi Mangia, cu Nuno Rocha în locul tânărului Mihăilă. Imediat, se cere penalty pentru un fault la Koljic, dar reluarea arată că, mai degrabă, infracţiunea din careul sibienilor e comisă de vârful bosniac al oltenilor.

Minutul 59: BARĂ HERMANNSTADT! Măţel e înlocuit cu Jazvic, iar croatul centrează perfect, din dreapta, pentru Blănaru. Atacantul sibian reia bine cu capul, dar Pigiliacelli are noroc şi mingea loveşte doar bara din stânga sa.

Minutul 54: Miriuţă, primul care mută. Intrat pe teren în locul lui Lendric, Blănaru are o ocazie imediat după, dar trimite slab în încercarea de a-l învinge pe Pigliacelli cu un şut la colţul lung.

Minutul 46: Începe repriza a doua. Fără schimbări, dar cu un şut zdravăn al lui Mateiu scos greu de Căbuz.

Minutul 45+1: Pauză la Piteşti, nu înainte ca Pigliacelli să gafeze şi Dumitriu să-l ierte trimiţând mult peste poartă din poziţie foarte bună.

Minutul 38: Cea mai mare ocazie a meciului! Tătar centrează din stânga, Lendric reia cu capul, dar Pigliacelli intervine la timp şi reţine mingea cu greu. Lendric acuză că balonul a trecut linia porţii, însă reluările arată că nu e aşa.

Minutul 28: Ritmul continuă să fie bun, dar calitatea tehnică lipseşte şi, odată cu ea, şi ocaziile. Ionuţ Stoica, fundaşul central stânga al gazdelor, îl faultează dur, din spate, pe Bărbuţ şi scapă doar cu cartonaş galben.

Minutul 7: Încă două situaţii bune. Tsoumou ratează preluarea într-un moment în care scăpase pe un culoar bun, apoi Koljic ratează de puţin ţinta. Se joacă frumos, pe contre.

Minutul 4: Prima ocazie a meciului. Cicâldău centrează excelent, Andrei Cristea reia cu capul, dar Căbuz respinge în corner. Început bun al oltenilor, care au şi "parcat" în jumătatea adversă.

14:00 Start joc la Piteşti, cu o peluză plină a oltenilor şi Radu Petrescu la centru.

13:31 Oltenii invadară Piteştiul. Cei 120 de kilometri dintre Craiova şi Piteşti şi vremea frumoasă le-au permis fanilor craioveni să ia efectiv cu asalt stadionul pe care se joacă meciul. Sunt mii de fani în Piteşti, în ciuda preţurilor scumpe, de 50 de lei, puse de gazde.

13:20 Avem cele două echipe de start. Sergiu Popovici şi Dâlbea, gafeurii din meciul cu FCSB (0-3), sunt lăsaţi pe bancă de Vasile Miriuţă, iar fostul internaţional Alexandru Măţel debutează la sibieni. Tot pe bancă, dar la oaspeţi, e şi Carlos Fortes, vârful portughez care poate debuta azi în tricoul oltenilor.

Sibienii au pierdut într-o manieră categorică duelul cu FCSB din etapa trecută, scor 0-3, iar lucrurile s-au tensionat la Hermannstadt, Vasile Miriuţă intrând în conflict cu unul dintre acţionarii clubului, Peter Muller. În plus, antrenorul a subliniat faptul că echipa sa nu se gândeşte la play-off, în ciuda faptului că se află pe locul 9, cu 29 de puncte.

"Craiova e o echipă foarte bună, au un antrenor bun şi s-a văzut cu ce public joacă acasă. Noi vom juca iar în deplasare, pentru că tribuna nu este gata la Sibiu. Obiectivul nostru este salvarea de la retrogadare. Îi mai aud pe unii care vorbesc de play-off, dar hai să stăm liniştiţi. Noi nu ne batem cu CFR, FCSB şi Craiova, ci cu ceilalţi.

Mai sunt unul, doi acţionari, care la meciul cu FCSB mi-au certat jucătorii. Îi transmit domnului Peter să certe angajaţii la el, la fabrică. Jucătorii numai eu îi pot certa. Dacă are ceva să spună, să vină la mine, la stadion"
, a declarat Miriuţă la conferinţa de presă premergătoare jocului.

De partea cealaltă, Craiova are moralul ridicat după începutul bun de an, oltenii remizând pe terenul Viitorului, 0-0, şi câştigând împotriva liderului CFR Cluj, scor 2-0. Formaţie din Bănie este pe locul 3, cu 42 de puncte, la cinci lungimi de liderul CFR şi la două de FCSB, iar Devis Mangia este încrezător că poate rămâne în apropierea celor două.

"Este un meci dificil, foarte important, mai ales că venim după victoria cu CFR din etpa trecută. Din punct de vedere fizic, toţi băieţii sunt ok, nu avem accidentări, dar ar putea exista modificări. Este diferit faţă de meciul din finala Cupei. Atunci, Hermannstadt are un antrenor diferit, au un stil diferit, compact şi sunt o echipă periculoasă", a declarat Mangia.

Tehnicianul italian a fost completat de conaţionalul său, portarul Mirko Pigliacelli, care este optimist cu privire la şansele echipei sale de a câştiga campionatul: "Cu siguranţă este un meci important şi nu va fi deloc unul uşor, în primul rând pentru că jucăm în deplasare contra unei echipe bune şi după victoria cu CFR trebuie să fim determinaţi pentru a completa cu un succes. Puţine echipe se pot lăuda cu suporteri ca ai noştri, nici în Italia nu sunt foarte multe stadioane cu atmosferă precum cea de la Craiova, sperăm ca şi la Piteşti să vină în număr mare. Eu fac tot ce pot să-mi ajut echipa, cred că în fotbalul de astăzi portarul trebuie să aibă un bun joc de picior, am dat assist la ultimul meci, dar nu mă gândesc să execut penalty-uri doar dacă sunt solicitat. În acest moment, ne batem pentru titlu cu FCSB şi CFR, care sunt echipe puternice, dar pe parcurs mai pot apărea şi altele".