Gaz Metan - Sepsi 0-1! Echipa lui Edi Iordănescu, ca şi ieşită din cursa pentru play-off

• Rezerve: Niczuly, Sato, S. Rudol, Drăghici, Hamed, Carnat, C. Popescu

Minutul 90+3: Fluier final la Mediaş! Sepsi obţine prima înfrângere din acest an la Mediaş şi face 36 de puncte. Cu două etape înainte de finalul sezonului regulat, echipa antrenată de Edi Iordănescu este la cinci puncte de ultimul loc de play-off.

Minutul 59: Ocazie imensă pentru medieşeni! Chamed execută o lovitură liberă dar trimite putţin pe lângă poarta lui Fejer.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 39: Şansă importantă pentru gazde! Chamed îşi încearcă norocul cu un şut la colţul lung, cu efect, dar Fejer intervine cu o paradă de senzaţie şi respinge în corner.

Minutul 36: Ocazie mare pentru Sepsi! Florin Ştefan scapă singur cu Pleşca, dar trage slab şi nu nimereşte spaţiul porţii. Tabela de la Mediaş rămâne intactă.

Minutul 9 GOOL Sepsi! Tandia deschide scorul din penalty, după ce Istvan Kovacs a dictat penalty la henţul comis în careu de Roberto Romeo.

Minutul 1: Fluier de start!

De la ora 17:30, pe stadionul "Muncipal Gaz Metan", formaţia lui Eugen Neagoe va căuta să "spargă gheaţa" în 2019, având în acest an două eşecuri, cu Voluntari, 2-4, şi cu Dinamo, 0-1. În urma rezultatelor înregistrate până acum în etapa 24, Sepsi a pierdut şi locul de playoff.

Acum este pe poziţia a şaptea, cu 33 de puncte. În cazul unei victorii pe terenul lui Gaz Metan, Sepsi va ajunge la 36 de puncte şi va fi la egalitate cu Astra, echipa clasată pe locul patru în Liga 1 Betano.

Pe de altă parte echipa pregătită de Edi Iordănescu este şi ea într-o pasă proastă. Gaz Metan Mediaş nu a mai câştigat în campionat de opt etape şi este pe locul 10 cu 29 de puncte.

"Suntem cei mai nedreptăţiţi şi cu toate acestea nu am făcut un spectacol public din asta dar dacă sunt nevoit ca să iau poziţie pentru club şi pentru echipă voi lua. Şi cred că este un moment să iau pentru că am văzut că toată săptămâna înaintea meciului de la Iaşi au făcut presiuni publice, interviuri peste interviuri, declaraţii peste declaraţii, ameninţări de comisii.

Acum simt că se repetă acelaşi scenariu cu cei de la Sepsi. Nu mă interesează dacă au fost sau nu avantajaţi, am văzut şi eu meciurile, nu vreau să comentez decizile arbitrului. Eu sincer am văzut că nimeni nu a comentat public şi mă refer la specialişti că ar fi fost penalty la meciul cu Dinamo", a declarat Edi Iordănescu înaintea partidei cu Sepsi Sfântu Gheorghe.