FCSB a fost mai Forte(s). Vicecampioana a rezolvat după pauză meciul cu Gaz Metan, 1-3. Cronica partidei

12 aug 2018 24767 afişări Liga 1
FCSB a fost mai Forte(s). Vicecampioana a rezolvat după pauză meciul cu Gaz Metan, 1-3. Cronica partidei 5 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17409764/2/fortes.png

Ceva neobişnuit s-a întâmplat înainte de Gaz Metan - FCSB. Ca niciodată când roş-albaştri joacă în Liga I Betano, parcă s-a vorbit mai mult de micuţa echipa din Mediaş, decât de cea antrenată de Dică. Totul pendula în jurul lui Carlos Fortes, anonimul devenit celebru cu 3 goluri în 3 meciuri, şi tot el părea că eclipsează vedetele Coman, Denis Man sau Gnohere într-o seară în care statutul de favorită a echipei lui Dică era ameninţat de surpriza noului sezon, Gaz Metan. Chiar şi alcătuirea vicecampioanei părea un plus pentru FCSB. Dică a lăsat oamenii grei să se gândească la meciul cu Hajduk şi a început cu Jakolis, Nedelcu, Popescu, Qaka, Moruţan sau Rusescu.

Fofana, în locul lui Fortes

Cu avantajul clasamentului, încrederea în Fortes şi victoria cu Dinamo drept atuuri, Gaz Metan a început mult mai bine. Chamed l-a deranjat primul pe Bălgrădean (3), apoi a făcut-o Ely Fernandes (11). Se juca dur, într-un ritm susţinut, iar rezervele FCSB-ului aveau probleme evidente. Moruţan se simţea cel mai bine şi el a avut prima ocazie importantă a FCSB-ului (24). Fortes a părut nervos şi agitat. A ieşit prima dată în evidenţă când s-a luat la harţă cu Planic, ambii primind câte un cartonaş galben. Chamed a trimis în stilul Cristiano Ronaldo, iar Bălgrădean a respins de sub bară (30), pentru ca apoi Gaz Metan să-şi dea singură liber la visat. N-a marcat Fortes, a făcut-o Fofana şi FCSB era condusă (34). Apoi Dică a avut noroc. În momentul de cotitură a serii, mingea trimisă cu latul de Fortes a lovit bara (43). Tot în bară avea să ajungă şi cornerul lui Florinel Coman (45+2), iar surpriza era pe jumătate înfăptuită.

Rusescu n-a mişcat, Gnohere golul revenirii

Văzând că Rusescu e “mână moartă”, Dică l-a schimbat cu Gnohere, la pauză. A intrat şi Tănase, în locul lui Man, iar jocul s-a schimbat. Moruţan a arătat că poate fi noua vedetă a lui Dică şi a dat startul revenirii, cu golul din pasa lui Popescu (49). Apoi Tănase şi Coman au trecut pe lângă gol (56, 57), iar “killer-ul” Gnohere avea să facă 2-1, după ce i-a luat faţa lui Marius Constantin, într-un duel aerian (63). FCSB intra în avantaj, ardelenii erau fără “gaz”, iar Florinel Coman avea să rezolve şi “problema Mediaş”. S-a terminat 3-1 într-un joc în care FCSB a avut nevoie de titulari pentru a reveni după repriza slabă a rezervelor.

Gaz Metan - FCSB 1-3 (Fofana 30 / Moruţan 49, Gnohere 63, F. Coman 83)

• Gaz Metan: Batista - V. Creţu, M. Constantin, Diallo, Buşu - Fofana, I. Cristea - D. Olarus , (M. Stancu 80), Chamed (R. Romeo 83), Ely Fernandes - Fortes (L. Aurelio 90)
  • Rezerve: Pleşca - Buziuc, Caiado, R. Trif
  • FCSB: Bălgrădean - Jakolis, Planics, Nedelcu, Jr. Morais - Ov. Popescus, Qaka (Pintilii 75) - Man (F. Tănases 46), Moruţan, Fl. Coman - Rusescus (Gnohere 46)
  • Rezerve: A. Vlad - L. Filip, R. Benzar, Teixeira

Minutul 90+3: Fluier final la Mediaş. FCSB se impune cu 3-1, după ce Gaz Metan a condus cu 1-0 la pauză. Florin Tănase şi Harlem Gnohere au intrat la pauză şi au schimbat complet faţa jocului. Raul Rusescu a avut o prestaţie modestă la revenirea în Liga 1 Betano, în timp ce pentru Carlos Fortes a fost primul meci fără gol marcat în campionatul intern.

Minutul 83: GOOOL FCSB! Florinel Coman a marcat pentru 3-1 din pasa lui Gnohere. Francezul i-a pasat lui Coman în interiorul careului, iar şeptarul vicecampioanei a şutat pe jos, în diagonală, la colţul lung. Batista a plonjat, dar n-a putut respinge şutul expediat de Coman. Mingea s-a scurs în plasă, astfel că FCSB se desprinde pe tabelă. Gnohere l-a găsit excelent pe Ovidiu Popescu la marginea careului în minutul 49, care mai apoi i-a pasat decisiv lui Moruţan. Francezul a reuşit în minutul 63 să puncteze pentru 2-1, iar acum l-a servit ideal pe Coman. A reuşit vârful să-şi pună amprenta pe jocul FCSB-ului?

Minutul 77: Un meci echilibrat. Aşa arată statisticile partidei dintre Gaz Metan şi FCSB:

Minutul 75: Moment de respiro. Jocul s-a mai calmat după ce Gnohere a marcat pentru 2-1, dar gazdele de la Mediaş dau senzaţia că pot egala. Florin Tănase a avut nevoie de îngrijiri medicale, dar poate continua jocul. Dică a efectuat şi ultima schimbare, Pintilii a intrat în locul lui Qaka.

Minutul 68: Şansă de 3-1 pentru FCSB. Junior Morais a oferit o nouă centrare de calitate, dar Moruţan a ratat ţinta. Omul care a egalat în această seară a încercat să reia din cădere, din interiorul careului, dar a trimis în plasa laterală. Între timp, Simona Halep a cedat în setul secund la Montreal, astfel că finala cu Sloane Stephens va merge în decisiv.

Minutul 63: GOOOL FCSB! Gnohere înscrie pentru 2-1. Florinel Coman a primit în banda stângă, de la Florin Tănase, a centrat în faţa porţii, iar atacantul francez a venit lansat şi a trimis puternic la colţul scurt, cu o lovitură de cap. Batista a fost prins pe contre-pied, astfel că n-a mai putut face nimic la execuţia lui Gnohere. Rămâne de văzut cum va reacţiona acum Gazul. În etapa precedentă, Dinamo a revenit de la 1-0 şi a condus cu 2-1, dar elevii lui Teja au avut forţa să egaleze, iar după alte câteva secunde au revenit la conducerea partidei, graţie lui Fortes. Desigur, defensiva lui Dinamo a arătat foarte modest în acest început de sezon.

Foto Alexandru Dobre/Mediafax Foto

Minutul 62: Bară! FCSB a fost la un pas de 2-1. Gnohere a deviat cu capul spre Florinel Coman, Diallo i-a luat faţa şi a trimis spre propria poartă, dar portarul Batista a fost prins ieşit din poartă. Mingea l-a depăşit pe omul dintre buturile Gazului, dar a lovit stâlpul din stânga. Diallo a revenit şi a îndepărtat pericolul.

Minutul 56: Golul pluteşte în aer. Se joacă pe contre în acest moment, iar ambele echipe dau senzaţia că oricând ar putea marca pentru 2-1. Un lucru e cert. Dacă ritmul se va menţine pentru încă măcar 15 minute, se va înscrie din nou la Mediaş.

Minutul 53: Simona e la un pas de victorie la Rogers Cup. În timp ce Gaz Metan şi FCSB se duelează în Liga 1, Simona Halep a câştigat primul set în finala de la Montreal şi conduce cu 3-2 în setul secund. Puteţi urmări aici desfăşurarea partidei dintre liderul mondial şi Sloane Stephens.

Minutul 49: GOOOL FCSB! Moruţan egalează la capătul unei acţiuni în viteză. Gnohere i-a pasat lui Ovidiu Popescu la 16 metri, care a prelungit pentru Moruţan, venit lansat din partea dreaptă. Mijlocaşul ofensiv a înţepat mingea cu şpiţul, iar Batista a fost învins. Vicecampioana arată mult mai bine în debutul reprizei secunde.

Minutul 46: S-a reluat partida de la Mediaş. Nicolae Dică a operat două modificări la pauză: au intrat Gnohere şi Florin Tănase, au ieşit Rusescu şi Dennis Man. La primul meci de la revenirea în Liga 1 Betano, Rusescu a avut o şansă bună în minutul 4, când a reluat slab dintr-o poziţie ideală, după care a dispărut din jocul echipei.

Lucian Danciu / MEDIAFAX FOTO

Minutul 45+3: Pauză la Mediaş. FCSB a început mai bine partida, dar vicecampionii s-au stins pe parcurs, mai ales după ce Fofana a deschis scorul. Fortes putea marca pentru 2-0 în minutul 43, dar bara l-a salvat pe Bălgrădean.

Minutul 45: Noul Budescu. Florinel Coman a încercat să înscrie direct dintr-o lovitură de colţ, aşa cum s-a întâmplat în meciul cu Dinamo, dar bara l-a salvat pe portarul gazdelor.

Minutul 43: Un fel de tiki-taka. Fortes a nimerit bara la capătul unei acţiuni colective. Darius Olaru i-a trimis în diagonală lui Chamed, care i-a aşezat balonul lui Fortes. Portughezul a tras din scurt în diagonală, Bălgrădean era bătut, dar bara laterală l-a salvat pe "Pufi". Până la şutul lui Fortes, gazdele reuşiseră cel puţin 15 pase consecutive în jumătatea adversă. Vicecampioana s-a stins după ce a încasat golul de 1-0.

Minutul 37: S-a ridicat de la margine. Dennis Man a scăpat singur cu Batista, l-a lobat elegant pe portarul Gazului, dar reuşita căpitanului vicecampionei a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Minutul 30: GOOOL Gaz Metan! Fofana a deschis scorul după o lovitură de colţ. Bălgrădean a trimis în afara terenului după ce Chamed a trimis periculos din lovitură liberă. A rezultat o lovitură de colţ, iar Fofana a lovit, cu ajutorul lui Junior Morais. Balonul a fost centrat la bara a doua, mijlocaşul gazdelor s-a desprins de lângă Morais, a trimis din prima spre poartă, iar fundaşul lateral a deviat uşor balonul. Mingea s-a îndreptat spre colţul scurt, iar Cristi Bălgrădean n-a mai putut face nimic.

Captură Digi Sport

Minutul 27: Moment tensionat. Fortes şi Planic s-au aflat în duel direct, iar atacantul gazdelor a căzut la pământ, după care i-a cerut socoteală sârbului. Planic nu s-a lăsat mai prejos şi i-a reproşat adversarului faptul că l-a tras fără motiv de tricou. Portughezul i-a rupt tricoul lui Planic în încercarea de a se ridica de la pâmânt. După ce şi-au adresat câteva cuvinte, cei doi au fost despărţiţi. Centralul Marius Avram le-a acordat câte un cartonaş galben, iar Planic a fost nevoit să-şi schimbe tricoul.

Minutul 24: O nouă şansă pentru FCSB. Junior Morais a centrat periculos în faţa porţii, Moruţan a apărut demarcat, dar şi-a făcut prost paşii, astfel că n-a putut controla balonul. Batista a reţinut în cele din urmă.

Minutul 16: Primul cartonaş galben. Raul Rusescu a încasat primul avertisment al partidei de la Mediaş.

Minutul 11: Moment periculos la poarta FCSB-ului. Chamed a trecut ca prin brânză de mijlocaşii adverşi, i-a trimis pe culoar lui Ely Fernandes, dar Bălgrădean a ieşit în timp util şi a cules balonul de la marginea careului. Fundaşii lui Dică fuseseră depăşiţi.

Minutul 4: Prima şansă de gol a vicecampioanei. După mai bine de un an de zile, Raul Rusescu a reluat din nou spre poarta adversă, dar fără să-i pună probleme lui Batista. Atacantul revenit în Liga 1 Betano a trimis din voleu peste bara transversală, dintr-o poziţie ideală.

Minutul 1: A început partida dintre Gaz Metan şi FCSB. Lovitura de start le-a aparţinut oapseţilor.

20:40 FCSB îşi poate lua gândul de la Fortes. Ioan Mărginean, preşedintele lui Gaz Metan Mediaş, a anunţat, cu câteva minute înaintea partidei cu FCSB, că transferul lui Carlos Fortes (23 de ani) la vicecampioana României nu se va realiza.

19:20 FCSB a anunţat echipa de start pentru meciul cu Gaz Metan Mediaş, iar Nicolae Dică se ţine de cuvânt şi menajează mulţi dintre jucătorii importanţi. Raul Rusescu şi Olimpiu Moruţan sunt titulari, Nedelcu joacă fundaş central, iar Jakolis a fost trimis în flancul drept al apărării.

Antrenorul FCSB-ului, Nicolae Dică, va folosi un prim 11 diferit faţă de cel obişnuit, majoritatea titularilor fiind menajaţi pentru returul cu Hajduk Split din Europa League. "Vor fi schimbări, vor apărea mulţi jucători noi. Ne aşteaptă o partidă dificilă, întâlnim liderul. Nu mă gândeam că Mediaş va fi pe primul loc în etapa a 4-a. E un meci important, trebuie să ne concentrăm pe partida cu Gaz Metan şi să ne gândim pe urmă la Hajduk", a recunoscut tehnicianul echipei roş-albastre.

La Gaz Metan evoluează Carlos Fortes, noua vedetă a campionatului intern şi totodată jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB. "Păi dacă au fost impresarii lui la mine. Au zis nişte sume. Şi le-am spus suma asta dacă duminică îşi dă cu stângul în dreptul...Glumesc. Eu le-am spus să facem actele repede şi să joace duminică în roş-albastru. Au zis că nu e posibil. Au zis că vor să îl mai ţină şase luni la Gaz Metan. Îl iau un an împrumut, cu drept de cumpărare pe cinci ani. Şi contract cu el. Îl pun pe cântar când vine, cu "Bizonul" nu am făcut aşa pentru nu am avut experienţă", a spus recent Becali. Fortes a marcat în toate etapele de până acum, iar golurile sale au fost decisive: două victorii şi o remiză, adică cinci puncte în clasament.

"Nu mă gândeam că vom fi pe primul loc. E clar că atunci când începi perioada de pregătire, vrei să fii cel mai bun şi pregăteşti în cel mai mic detaliu ca să fii cel mai bun. Dar nu mă gândeam atât de departe şi nu vreau să avem ameţeli. Vreau să rămânem cu picioarele pe pământ.

Este un lot foarte bun, sunt băieţi de caracter, e un grup unit pentru că noi ne bazăm foarte mult pe grup, numai aşa putem să facem rezultate şi îmi face plăcere să lucrez cu aceşti băieţi. E cel mai liniştit club? Nu, mi-a făcut plăcere să lucrez şi la U Cluj şi la Dinamo şi sper să mergem cât mai sus cu acest grup, dar să rămânem cu picioarele pe pământ. Cristi Pustai are un merit mare pentru ce se întâmplă aici”, a spus şi Mihai Teja, antrenorul celor de la Gaz Metan.