FC Voluntari - Dunărea Călăraşi 0-0! Echipa lui Bergodi părăseşte ultimul loc din campionat

• Rezerve: Straton, Ben Djemia, G. Iancu, A. Souda, Henderson, V. Munteanu, Al. Munteanu

Minutul 90+3: Fluier final! FC Voluntari remizează pe teren propriu cu Dunărea Călăraşi, scor 0-0, şi părăseşte ultima poziţie din Liga 1 Betano. Astfel, Concordia Chiajna este noua ”codaşă” a campionatului, cel puţin până la duelul cu FCSB.

Minutul 46 - S-a reluat meciul de la Voluntari.

Minutul 45 - S-a încheiat prima repriză.

Minutul 22 - Acelaşi Mediop joacă rolul servantului, dar Honciu, aflat în interiorul careului, şutează peste poartă. Elevii lui Alexa domină partida.

Minutul 19 - Cea mai mare ocazie a meciului. Mediop a recuperat un balon în flancul stâng, a centrat în careu, dar Ianis Stoica a ratat din poziţie ideală.

Minutul 1 - A început meciul de la Voluntari.

Stadionul "Anghel Iordănescu" va găzdui primul meci al zilei de duminică. De la ora 15:00, la Voluntari vine Dunărea Călăraşi. Echipa lui Cristiano Bergodi putea să scape de ultimul loc în clasament pentru prima dată în acest sezon dacă în runda precedentă nu pierdea în faţa celor de la Botoşani, dar ilfovenii au suferit în Moldova. A fost 1-0 pentru formaţia pregătită de Liviu Ciobotariu şi FC Voluntari continuă să fie "lanterna roşie" a Ligii 1 Betano. Are 16 puncte adunate în 23 de etape.

De cealată parte, echipa oaspete, Dunărea Călăraşi, s-a distanţat de locurile care retrogradează. În etapa trecută a câştigat în faţa celor de la Chiajna, scor 2-1, şi este pe poziţia a 12, având 21 de puncte.

În meciul din turul sezonului regulat, jucat la Călăraşi, cele două formaţii au încheiat la egalitate, 1-1.

"Întâlnim o altă contracandidată a noastră la evitarea retrogradării. FC Voluntari este o echipă mult schimbată în bine de când a venit Bergodi ca antrenor. O echipă bine organizată, o echipă care acum 2 săptămâni a marcat 4 goluri cu Sepsi Sf. Gheorghe. Va fi un meci greu, dar mergem încrezători. Suntem într-un moment bun, echipa a arătat că are foarte mare potenţial în aceste două jocuri, Steaua şi Chiajna. Am început bine acest miniretur. Pentru noi este foarte important să obţinem cele 3 puncte la Voluntari. Va fi un meci cred eu cu foarte mare miză, şi cred că-şi va pune amprenta asupra calităţii jocului. Importante sunt punctele", a spus Dan Alexa, antrenorul Dunării Călăraşi.