FC Botoşani - FCSB 1-3. Echipa lui Dică egalează la puncte liderul CFR! Clujenii au un meci mai puţin disputat, iar derby-ul e etapa viitoare, ultima din 2018

16 dec 2018 13041 afişări Liga 1
FC Botoşani - FCSB 1-3. Echipa lui Dică egalează la puncte liderul CFR! Clujenii au un meci mai puţin disputat, iar derby-ul e etapa viitoare, ultima din 2018 4 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17787267/2/fl-coman.png

FC Botoşani - FCSB 1-3 (Golofca 22 / Gnohere 14, Filip 38, Rusescu 86)

Echipe de start:

• FC Botoşani: Fraisl - Patache, Burcă, Miron, Soiledis - Rodriguez (Ongenda 73), Karaboue - Fabbrini, Levente Fulop, Golofca - Trujic (M. Roman II 66)
  • Rezerve: Pap - Dumitraş, Târşă, Chindriş, E. Papa
  • FCSB: Bălgrădean - Benzar (M. Roman 46), Planic, Bălaşa, Stan - Jr. Morais, Filip - D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (Moruţan 76) - Gnohere (R. Rusescu 66)
  • Rezerve: A. Vlad - Jakolis, I. Stoica, T. Moldovan

Minutul 90+1: Final de meci la Botoşani! FCSB egalează la puncte liderul CFR, 40, iar în ultima etapă din 2018 cele două se întâlnesc în meci direct, pe Arena Naţională. FCSB - CFR Cluj se joacă duminica viitoare, pe 22 decembrie, de la ora 20:00.

Minutul 86: GOOOOOOOOOL FCSB! Raul Rusescu! Moruţan scăpase, din bandă, spre poarta lui Fraisl, a intrat în careu şi a şutat, dar portarul a reuşit să respingă. Doar până la Rusescu, care l-a lobat apoi şi a înscris pentru 3-1. FCSB îşi face mai uşor finalul de partidă.

Minutul 68: Bară, ce ocazie pentru FC Botoşani! Mihai Roman II a centrat pe jos din partea dreaptă, mingea a ajuns la Jonathan Rodriguez, extrem de liber în careu, dar acesta a tras în bara transversală a porţii lui Cristian Bălgrădean.

Minutul 51: Ocazie pentru FC Botoşani! Patache centrează din dreapta, Planic respinge doar până la Fabbrini, care preia şi şutează, dar Bălgrădean reuşeşte să reţină.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+1: Pauză la Botoşani. FCSB a mai avut o şansă importantă de a marca, dar Gnohere nu a putut ajunge la o centrare a lui Tănase, în ultimul minut.

Minutul 38: GOOOOOOOOOOL FCSB! Filip o readuce pe vicecampioana României în avantaj! Karaboue a greşit o minge în apropierea careului propriu, Gnohere a recuperat şi i-a pasat lui Filip, puţin în stângă, iar acesta înscrie cu un şut puternic.

Minutul 23: GOOOOOOOOL FC BOTOŞANI! Golofca! Rodriguez l-a lansat în stânga pe fostul fotbalist de la FCSB, acesta s-a distrat cu Alexandru Stan, a intrat în careu şi l-a învins pe Bălgrădean cu un şut punternic, în diagonală.

Minutul 14: GOOOOOOOOL FCSB! Gnohere marchează şi deschide scorul! Florin Tănase l-a lansat excelent pe Benzar în dreapta, acesta intră în careu şi îl culcă din dribling pe Frails, apoi pasează în centru pe Gnohere, iar francezul pune latul şi îndeplineşte o formalitate.

Minutul 8: Ce ocazie pentru FCSB! Benzar centrează puternic din dreapta în faţa porţii, iar Florin Tănase trace puţin pe lângă minge şi nu poate relua, aflat într-o poziţie ideală.

Minutul 6: Ocazie mare FCSB! Soiledis a trimis aiurea o minge înapoi, Tănase a interceptat, i-a pasat în stânga lui Coman, care, lansat, a tras peste poarta lui Fraisl, din marginea careului.

Minutul 1: A început meciul de la Botoşani! Gazonul se prezintă în condiţii bune.

19:20 Avem şi echipa de start a celor de la Botoşani. Foaia de joc:

19:00 Avem echipa de start a FCSB. Nicolae Dică merge pe primul "11" standard. Dragoş Nedelcu e absent motivat, fiind suspendat.

Cu 7 etape înaintea finalului sezonului regulat, FCSB este în urmărirea CFR-ului. Trupa lui Dică se clasează pe locul 2, la 3 puncte de ardeleni, care în momentul de faţă acumulează 40 de puncte. Vicecampioana se deplasează la Botoşani, pentru duelul cu echipa locală, în care porneşte cu prima şansă.

În ultimele 5 meciuri din Liga 1, FCSB a strâns 10 puncte. Moldovenii nu merg foarte bine. Se află pe locul 10, dar în etapa trecută au bifat un rezultat bun la Sf. Gheorghe, unde au învins revelaţia Sepsi cu 1-0. La conferinţa de presă de ieri, Nicolae Dică atrăgea atenţia elevilor săi că trebuie să se impună în faţa Botoşaniului pentru a sta aproape de CFR, dar menţiona şi importanţa condiţiilor meteo, care pot crea probleme suplimentare.

"Vremea de afară este o mare problemă. Este greu să te antrenezi. Nu ai condiţiile necesare. Azi am încercat să facem mai mult o joacă, o mişcare. Noi azi am jucat pe zăpadă, aşa nu se putea juca fotbal. Vom vedea ce va fi azi, mâine. Trebuie să fim pregătiţi de orice. Dacă va fi zăpadă, ne va afecta. Noi suntem echipa care trebuie să atacăm, să construim. Trebuie să fim pregătiţi să jucăm şi să dăm totul, indiferent de condiţii. Pe acest teren se anulează diferenţele dintre echipe.

Botoşani este o echipă în creştere de la venirea lui Ciobotariu. A avut şi rezultate pozitive. Am văzut că a schimbat sistemul. Ne aşteaptă o partidă grea. Faptul că avem absenţe nu e o problemă pentru mine. Sunt învăţat. Nu mă mai deranjează! Am avut mai mereu probleme în tot sezonul, accidentări sau suspendări. Popescu, Pintilii, Momcilovici, Teixeira şi Nedelcu nu vor juca", a declarat Nicolae Dică la conferinţa de presă.

Între Botoşani şi FCSB au avut loc 12 partide. Zece au fost câştigate de vicecampioană, iar două dueluri s-au terminat la egalitate.