Dunărea Călăraşi - Gaz Metan 0-1. Yazalde a adus victoria trupei lui Edi Iordănescu, cu trei minute înainte de final! Elevii lui Alexa, din nou în pericol

26 mai 2019 2637 afişări Liga 1

Dunărea - Gaz Metan0-1 (Yazalde 87)

Echipele de start:

• Dunărea: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy - Enache, Simion, Honciu, enzar - Iancu, Ammari
  • Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Micael, Larie, Buşu - Ivanov, Aurelio - Olaru, Caiado, Ely Fernandes - Rondon

Minutul 90+3: Final de meci la Călăraşi.

Minutul 87: GOOOOOOOOOOOOLLLL GAZ METAN! Yazalde deschide, în sfârşit, scorul pentru Gaz Metan, după multe ocazii ratate de medieşeni. Creţu centrează, Rondon sare şi deviază spre Yazalde, care pune piciorul şi înscrie.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+2: Pauză! Fără gol la Călăraşi, deşi Gaz Metan a ratat multe ocazii de a deschide scorul!

Minutul 1: A început meciul!

Gaz Metan a câştigat clar pe terenul propriu, în etapa precedentă, împotriva celor de la FC Voluntari, scor 4-0, şi caută victoria care i-ar putea menţine pe primul loc în play-out. Ardelenii vor juca pe terenul Dunării Călăraşi, echipă aflată în luptă pentru evitarea retrogradării. Echipa antrenată de Dan Alexa ocupă, în momentul de faţă, locul de baraj, cu 25 de puncte, iar în cazul în care vor câştiga, vor trece peste cei de la FC Voluntari şi vor părăsi zona retrogradabilă.

De partea cealaltă, formaţia antrenată de Edi Iordănescu poate părăsi prima poziţie din play-out în cazul unei înfrângeri. Acest lucru se poate întâmpla doar dacă Dinamo va pleca cu minim un punct de pe terenul lui FC Botoşani.