20 mai 2015 11079 afişări Liga 1
Cupa Ligii LIVE BLOG | Steaua - Pandurii 3-0. Roş-albaştrii câştigă trofeul după o a doua repriză excelentă. Costel Gâlcă obţine primul trofeu al sezonului Foto: Dragos Savu si Alexandru Hojda

21:57 Final de meci! Steaua se impune în finala Cupei Ligii, Costel Gâlcă obţine primul trofeu al sezonului

21:46 Eric iese pe targă după un duel cu Vâlceanu şi acuză probleme seriose. Pandurii a efectuat toate schimbările

21:41 Ultima schimbare a lui Iordănescu: Eric intră în locul lui Mrzljak

21:37 La scorul de 3-0, Gâlcă îi dă o şansă şi tânărului Vâlceanu. Iese Ţucudean, autorul ultimul gol

21:32 Buleică intră în locul Nicoară, cel mai periculos om al Pandurilor în prima repriză

21:30 GOOL Steaua!Chipciu recupereaz[ din picioarele lui Vasiljevic şi îi trimite în faţa porţii lui Ţucudean care duce scorul la 3-0 (min. 67)

21:16 Autorul primului gol, Gabi Iancu, îi lasă locul lui Rusescu. Gâlcă mai vrea goluri

21:19 II Breeveld primeşte şi el un cartonaş galben

21:18 GOOL Steaua!Adi Popa pătrunde pe partea dreaptă, îl găseşte în mijlocul careului pe Chipciu care trimite mingea în vinclu (min. 54)

21:15 Luchin îl scapă din marcaj pe Momcilovic, fundaşul gorjenilor reia incredibil, peste poartă, din 3 metri

21:14 IIMatulevicius este avertizat pentru proteste. Jucătorii lui Iordănescu au cerut o lovitură liberă din marginea careului

21:13 Ţucudean apare pe colţul lung, dar reluarea sa trece milimetric pe lângă. Steaua ratează trei ocazii mari în trei minute

21:11 Chipciu ratează de două ori în aceeaşi fază. Mingote s-a opus de fiecare dată. Steaua începe în forţă şi a doua repriză

21:10 Adi Popa se face repede remarcat: centrează periculos în faţa porţii pentru Ţucudean, reluarea atacantului stelist trece puţin pe lângă

21:09 Începe repriza a doua! Adi Popa intră în locul lui Enceanu. Prima schimbare efectuată de Gâlcă

20:45 PAUZĂ! Se încheie prima repriză a finalei de pe Arena Naţională. Steaua nu a mai contat în atac după golul marcat, Pandurii a controlat primele 45 de minute. Ultima ocazie a gorjenilor a venit în ultimele secunde ale primului act atunci când Luchin a intervenit providenţial în faţa lui Matulevicius, în careul mic.

20:51 Anton cade în careu şi cere penalty, dar brigada de arbitru semnalizează off-side la poziţia lui Nicoară (min. 45)

20:39 II Neagu primeşte şi el un cartonaş galben pentru un fault asupra lui Mrzljak (min. 34)

20:36 Nicoară - omul cel mai periculos din tabară Pandurilor. Mijlocaşul a executat o lovitură liberă din 25 metri-lateral dreapta, dar şutul nu a prins cadrul porţii.

20:28 Nicoară are o nouă ocazie uriaşă: şutul său puternic din marginea careului de 16 metri este respins de Niţă (min. 23)

20:26 Pandurii are prima ocazie importantă a meciului: Nicoară trage în plasa laterală a colţului scurt (min. 20)

20:24 Edi Iordănescu este nevoit să schimbe rapid: Şandru intră în locul lui Cordoş care iese accidentat

20:19 II Primul cartonaş galben al meciului: Mrzljak este avertizat pentru un fault la mijlocul terenului

20:13 Surprize, surprize pentru spectatorii din sectorul destinat Stelei!

20:09 GOOL Steaua! Iancu deschide scorul în minutul 3 din penalty. Lovitura de la 11 metri a fost obţinută de Breeveld

20:06 Partida a început cu o întârziere de cinci minute din pricina unor probleme la plasa porţii apărate în prima repriză de Mingote.

20:05 A început prima finală a sezonului! Pandurii are lovitura de start

19:21 Totul este pregătit pentru finală...mai puţin stadionul. Organizatorii aşteaptă un număr de 15.000 de spectatori

18:50 Luchin joacă doar pentru a doua oară la Steaua în acest retur. Fundaşul a mai evoluat 34 de minute în primul meci din a doua parte a campionatului, derby-ul cu Rapid.

18:46 Echipele de start:

Steaua: Niţă - Papp, Tamaş, Luchin, Latovlevici - Breeveld, Neagu - Chipciu, Iancu, Enceanu - Ţucudean

Pandurii: Mingote - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Anton, Mrzljak - Răduţ, Nistor, Nicoară - Matulevicius

18:36 Adi Popa revine în lot după ce a absentat la meciul cu FC Braşov, iar Papp şi Latovlevici vor începe finala din primul minut

18:19 Mihai Roman ratează prima sa finală, din cauza suspendării. Edi Iordănescu nu se poate baza pe serviciile sale, după ce Roman a primit trei cartonaşe galbene în Cupa Ligii. Regulile diferă în această competiţie şi, faţă de Liga 1, un jucător este suspendat după trei cartonaşe galbene, nu după patru.

Steaua sau FCSB cum îi spune Pintilii fostei sale echipe pleacă drept favorită în finala Cupei Ligii. Dar în realitate, jocul este unul echilibrat, mai ales că Gâlcă va miza probabil pe mulţi jucători au evoluat mai puţin în acest retur de campionat, aşa cum a procedat în această competiţie. În plus, nu trebuie uitat faptul că echipa lui Edward Iordănescu a câştigat fără drept de apel ultima întâlnire şi singura din acest an dintre cele două formaţii, cu scorul de 3-1, e drept, pe propriul teren.

Meciul Steaia - Pandurii, din finala Cupei Ligii, va fi transmis în direct, de la ora 20:00, de DigiSport1, Look Plus şi DolceSport1

Este evident că Pintilii nu va juca din primul minut, pentru că s-a antrenat de trei zile cu echipa, după ce a fost accidentat, şi pentru că e mult mai indispensabil echipei naţionale în meciurile de luna viitoare. Ar fi fost interesant de văzut cum l-ar fi întâmpinat foştii săi colegi de la Steaua, după ultimele declaraţii.

"Drăgălaşul" ar vrea să-i arate vecinului Pintilii ce poate FCSB pe teren

„Pinti e prietenul meu şi vecinul meu. Am citit şi eu ce a spus. Cred totuşi că nu a zis cu răutate acele lucruri despre noi, dar până la urmă orice om are dreptul la opinie. O să-i arătăm în teren că s-a înşelat”, a spus Chipciu, cel poreclit „Drăgălaşul” de Gheorghe Şonea de la Radio Iaşi, la conferinţa de presă de marţi, lucru ce l-a făcut pe stelist să roşească.

Cupa Ligii ar reprezenta primul trofeu din cariera de antrenor atât pentru Gâlcă, dar şi pentru Edi Iordănescu. Primul însă are presiunea celor din club care îl sfătuiesc să se gândească la finalul de campionat, în timp ce Edward pare pregătit să aşeze trofeul în vitrina săracă a echipei gorjene. „E un moment special pentru Pandurii că am ajuns în finală. Trebuie să câştigăm pentru că istoria îi ţine minte doar pe învingători. Ţinând cont că se întâlnesc două echipe cu fotbalişti de calitate, cu siguranţă că lumea se aşteaptă şi la un spectacol în teren. Dar eu sunt preocupat de conţinut, nu de formă, sunt pragmatic şi ştiu că pe un antrenor doar rezultatele îl menţin în funcţie”, a declarat Iordănescu, uşor filozofic.

Care e reţeta financiară a acestei competiţii şi cu cine ţine sponsorul

Dar cât de interesantă e această Cupă a Ligii, într-un final de sezon în care ultimele etape din campionat acaparează atenţia microbiştilor români? Ar fi nişte aspecte. Primul ar fi de natură pur sportivă. Faptul că e prima ediţie poate reprezenta o provocare pentru combatante de a-şi trece în istorie şi un astfel de trofeu. Apoi, mai e atracţia financiară, deloc de neglijat pe „praful” care domneşte în Liga 1. Fiecare echipă participantă a primit în prima fază câte 10.000 de euro net, apoi participantele în faza optimilor au fost recompensate cu câte 20.000 euro net, în timp ce cele opt echipe din sferturile de finală au primit câte 25.000 euro net. Semifinalistele Cupei Ligii Adeplast au fost premiate cu câte 50.000 de euro net, iar fiecare finalistă va încasa câte 70.000 de euro net, iar câştigătoarea trofeului va primi 100.000 de euro. În concluzie, câştigătoarea va încasa în total 275.000 de euro, iar finalista 175.000 de euro.

Banii provin probabil din partea firmei Adeplast, pentru că nu degeaba şi-a împrumutat numele acestei competiţii. Marcel Bărbuţ, patronul acestei companii care va fi listată cât de curând la Bursa din Bucureşti, a recunoscut într-un interviu acordat revistei LPF că e stelist, deşi e născut în Oltenia şi are o simpatie şi pentru Universitatea.

STEAUA - PANDURII, echipele probabile

• Steaua: Niţă – Râpă, Luchin, Varela, Guilherme – Breeveld, Neagu – Popa, Stanciu, Chipciu – Ţucudean
  • Pandurii: Mingote – Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – Răduţ, Anton, Nistor, Nicoară – Matulevicius, Shalaj

Meciul va fi condus de vâlceanul Adrian Comănescu (41 de ani), cel care a mai arbitrat în acest sezon şi turul semifinalei Cupei României dintre Petrolul şi Steaua (1-1). Ultimul joc al Pandurilor pe care Comănescu l-a arbitrat a fost cel pierdut cu Chiajna (0-1), în care vâlceanul l-a eliminat  pe Nistor încă din minutul 37. La cele două linii, Comănescu va fi ajutat de doi bucureşteni, Radu Ghinguleac şi Mircea Mihail Grigoriu