11 feb 2019 4083 afişări Liga 1
Concluziile lui Vasile Miriuţă: "Nu trebuie să visăm playoff şi alte avioane". Unde s-a pierdut meciul cu FCSB şi mesaj clar pentru conducere: "Mi-au întins o mână şi vreau să-i ajut" DRAGOS PASCANEANU / MEDIAFAX FOTO

Învins categoric de FCSB, scor 3-0, Vasile Miriuţă spune că Hermannstadt nu are dreptul să viseze la playoff. Tehnicianul e de părere că jucătorii săi trebuie să se concentreze pe lupta pentru evitarea retrogradării.

Vasile Miriuţă e dezamăgit de modul în care s-au prezentat elevii săi în primele 15 minute, dar şi-a felicitat jucătorii pentru cum au evoluat după pauză: "Am intrat prea timoraţi. Am făcut acele greşeli în apărare, inadmisibil. De acolo, de jos, o dai în tribună. Prea dur scorul de 3-0. Cred că în primele 15 minute am avut un respect prea mare. S-a văzut la primele două goluri că am fost timoraţi.

Trebuie să rămânem modeşti, să nu visăm noi playoff şi alte avioane. Ne batem la retrogradare şi să scăpăm. Trebuie să intrăm în playout cu un avantaj bun faţă de cele trei din spate. Îi felicit pe băieţi după a doua repriză. Poate că e bine că a venit acest duş rece.

Arbitrajul a fost bun, n-am ce să comentez. Noi le-am făcut cadouri. Am intrat prea timoraţi. Strângem rândurile, mergem acasă şi ne pregătim pentru meciul de sâmbătă. Noi suntem Sibiu, trebuie să rămânem modeşti şi să ne vedem lungul nasului. Mai am contract aici până în 2021 şi vreau să rămân. Oamenii mi-au întins o mână şi vreau să-i ajut. Nu trădez", a spus Vasile Miriuţă, la finalul jocului.