Blestemul numărului 27! Poli Timişoara a retrogradat cu acelaşi număr de puncte cu care s-a salvat sezonul trecut, iar Naşul Mutu rămâne Naş

2 iun 2018 3093 afişări Comentează şi tu Liga 1

ACS Poli a câştigat cu 1-0 la Chiajna, după un gol marcat de Artean din penalti. La fel ca acum patru ani, deşi atunci a jucat acasă, Timişoara a retrogradat după o victorie cu ilfovenii, antrenaţi atunci de Şumudică. Voluntariul a acumulat 27 de puncte după un 2-2 obţinut cu un penalty foarte controversat, iar la egalitate, echipa naşului Mutu avea avantaj, deoarece cea a finului Neaga era dezavantajată de rotunjirea de după înjumătăţirea punctelor. Anul trecut,cu acelaşi punctaj, Pandurii s-a scufundat în B, iar Poli a mers la barajul cu UTA, dar norocul nu ţine niciodată o veşnicie.

Poli a mers cu un lot fără majoritatea jucătorilor aduşi vara trecută, cu excepţia lui Munteanu şi Melinte. În prima repriză, Timişoara a jucat bine, cu o primă şansa la reluare cu capul a lui Drăghici, din centrarea lansată a lui Raţ, fază la care Caparco a reţinut. Ilfovenii au avut şi ei şansa lor, după centrarea lui Bărboianu, reluată de Pena cu capul, dar şi Smaranda a fost pe fază. În minutul 12, alb-violeţii au scăpat o mic asalt. Grădinaru a centrat din stânga, Smaranda a respins n faţă, iar Şeroni a parat excelent şutul lui Ronaldo Deaconu, din poziţie centrală. Cam atât a fost pentru alb-verzi în prima repriză, dar Poli a continuat să lupte.

11 metri şi sărutul renegaţilor

În minutul 22, ignoratul Adrian Zaluschi a scos penalti la un duel cu Bucşa. Imediat a fost pupat de Andrei Enescu, celălalt închizător ignorat continuu de antrenorul-manager Adrian Neaga. Artean a luat mingea şi a tras pe centrul porţii, în plasă, deşi Caparco a atins balonul. Timişoara a pus presiune prin golgheterul ei, Octavian Drăghici. Mai întâi, atacantul a pătruns în careu şi a tras pe lângă poartă, după o urcare ofensivă a lui Melinte, iar apoi, a avut un şut parat de Caparco. Între cele două ocazii ale timişoreanului, Juventus a deschis scorul în meciul cu Voluntari, prin Florin Ştefan. Cu 0-1 la Chiajna şi 0-1 la Voluntari, la pauză, Timişoara era la baraj.

Din minutul 57, speranţa a murit din celălalt capăt al judeţului Ilfov

Meciul a continuat în aceeaşi notă şi în repriza a doua. Din poziţie bună, Bîrnoi a tras peste poartă. Ulterior, Munteanu a oferit o centrare ce l-a pus puţin în încucătură oe Marc, pentru respingere. În minutul 57, Adrian Bălan a egalat pentru Voluntari, scor la care Poli a fost retrogradată. Chiajna a încercat să atace, dar fără mare consistenţă. Smaranda a respins o centrare înşelătoare a lui Nivaldo, pentru ca apoi să se interpună la două şuturi ale lui Bawab, al doilea, tras chiar pe corpul goalkeeperului bănăţenilor.  Ilfovenii au pasat mult cu latul, şi de la o astfel de fază a pornit un atac al lui Munteanu, dar Caparco nu s-a lăsat păcălit de şutul său.

Final nebun la Voluntari, ”îngheţat” la Chiajna

Din minutul 85, de la Voluntari a venit un licăr de speranţă, mai ales că la Chiajna nu prea semai juca nimic. Ilie Alexandru Mihai a marcat, iar la Chiajna se juca clar la trecerea timpului. Imediat după, Colţescu a dictat penalti pentru henţ la Manole. Cernat a tras slab, Relu Stoian a respins, dar mingea s-a totuşi în poartă. Timişoara a retrogradat cu 27 de puncte, din nou la egalitate cu un adversar la aceeaşi „cotă”. Anul trecut, Pandurii au căzut, iar Timişoara a mers la baraj. Acum, dezavantajată de rotunjirea punctelor, echipa bănăţeană merge spre Liga a II-a.

Concordia Chiajna: Caparco - Bărboianu, Albu, A. Marc, Bucşa - Nivaldo, Deaconu (min 84 Panait) – Grădinaru (min 65 Bumba), M. Cristescu, Bawab - Pena

Poli Timişoara: Smaranda - Melinte, Şeroni, Cânu, Raţ - Artean, Enescu - Al. Munteanu, Zaluschi (min 92 Oprea), Bîrnoi (min 81 Velcotă) - Oct. Drăghici