23 apr 2019 533 afişări Liga 1
Afară zmei, acasă mieluşei! Poli Iaşi a uitat cum e să câştigi un meci pe teren propriu, de două luni şi jumătate Foto: Dragoş PĂŞCĂNEANU / Mediafax foto

Poli Iaşi a uitat să mai câştige pe teren propriu în Liga 1 Betano! De la acel 1-0 cu Gaz Metan Mediaş, meci disputat pe 10 februarie, echipa lui Flavius Stoican nu a mai învins pe nimeni în Copou. Ba, mai mult, în cele cinci meciuri disputate de atunci pe arena ”Emil Alexandrescu”, ieşenii au bifat un singur punct! Şi acela cu ultima clasată Concordia Chiajna, luni, scor 1-1, în etapa a 6-a din play-out.

Astfel, dacă ţinem cont de faptul că ieşenii vor disputa următoarele două partide în deplasare, la Botoşani (în ultima rundă din tur) şi Voluntari (prima etapă din retur), Poli va ajunge la o pauză incredibilă de trei luni fără succes în faţa propriilor suporteri.

Trei victorii în ultimele patru deplasări

Dacă pe teren propriu suferă enorm, Poli pare să se simtă, în schimb, mult mai bine pe teren străin. Dovadă stau cele două victorii consecutive obţinute în deplasare în play-out, ultimele de altfel, la Călăraşi şi la Piteşti, cu Hermannstadt. Mai mult, trei din ultimele patru victorii ale ieşenilor au fost obţinute în deplasare, dacă adăugăm şi acel succes obţinut pe terenul Viitorului, în finalul sezonului regulat.

Doar egal cu ultima clasată

Dacă în alte partide disputate în Copou ieşenii au imputat, pe bună dreptate de cele mai multe ori, starea proastă a gazonului, arbitrajul, ori chiar valoarea adversarului, în meciul de luni, cu Chiajna, elevii lui Flavius Stoican nu au nicio scuză pentru semieşecul cu ”lanterna” play-out-ului. Jucătorii sunt cu salariile aproape la zi (conducerea clubului le-a achitat recent salariile restante pentru o lună şi jumătate, întârzierea la salariul pe luna martie fiind de doar o săptămână), au avut promisă o primă de victorie pentru acest meci, suprafaţa de joc a fost mult îmbunătăţită faţă de ceea ce s-a întâmplat cu Dinamo. În plus, adversarul nu a fost unul de top, opinia unanimă fiind că echipa din Chiajna îşi merită locul din clasament. Şi totuşi, jocul a lăsat mult de dorit, în special în prima parte.

După o primă repriză slabă, ieşenii au ieşit mult mai motivaţi de la vestiare şi au arătat cu totul altfel în partea a doua. Pe lângă golul marcat de Enoh, Poli şi-a mai creat câteva ocazii, dar fără a reuşi să revină şi pe tabelă.

Adrian Ambrosie: ”Sper să jucăm în continuare aşa cum am făcut-o în repriza a doua”

Preşedintele executiv al Politehnicii, Adrian Ambrosie, admite că echipa sa a făcut un meci slab în prima parte şi a subliniat că aşteaptă de la elevii lui Stoican să aibă în următoarele partide atitudinea din repriza secundă a întâlnirii cu Chiajna.

”Au fost două reprize total diferite în meciul cu Chiajna. O primă parte slabă şi o a doua în care am jucat mult mai bine. După introducerea lui Semedo şi Francisc Cristea s-a dinamizat atacul, au apărut ocaziile la poarta oaspeţilor, am marcat, am pus presiune pe adversar. Aşa mi-aş dori să văd echipa şi în următoarele partide, cum am jucat în partea a doua. Nu îmi explic de ce am jucat mai slab în prima repriză, chiar nu am o explicaţie, pentru că am fost la antrenamentele dinaintea meciului şi ştiu ce le-a cerut Flavius. Le-a atras atenţia să fie concentraţi, să trateze adversarul cu maximă atenţie, pentru că nu va fi un meci uşor. S-a pregătit foarte bine  meciul, dar pe teren am văzut altceva în prima parte. Dacă vom juca în viitor cu aceeaşi determinare, ambiţie, dacă vom juca la fel de ofensiv, cu siguranţă vor apărea şi rezultatele”, a declarat preşedintele executiv Adrian Ambrosie, care este sceptic în privinţa realizării noului obiectiv din play-out: ”Sezonul acesta, din multe puncte de vedere, este compromis. Am ratat play-off-ul, iar distanţa faţă de locul 7 este destul de mare. Ne dorim să terminăm cât mai sus şi să ne rupem cât mai rapid de locurile cu emoţii. În aceste condiţii, orice punct este bun. La final vom trage linie şi vom vedea pe cine ne vom baza în următorul sezon”.

După şase etape desfăşurate în play-ouy-ul Ligii 1 Betano, Poli Iaşi se află pe locul 3, cu 24 de puncte, la şase puncte distanţă de poziţia care duce la barajul pentru menţinere şi la şapte de al doilea loc retrogradabil.