Steaua, la câteva secunde de calificare! Specialista Cupei, eliminată după 2-1 cu Chiajna, un meci în care elevii lui Opriţa au ratat ocazii uriaşe

11 sep 2019 6227 afişări Cupa Romaniei

Departe de fotbalul mare în ierarhiile fotbalului românesc, dar aproape de top în demonstraţia de pe gazon. Steaua Bucureşti a făcut un meci spectaculos în Turul 4 al Cupei României, dar a pierdut cu 2-1 şi a fost eliminată de Concordia Chiajna.

Singura echipă din liga a patra care a ajuns în această fază a competiţiei, Steaua, a început foarte curajos meciul cu divizionara secundă picată recent din Liga 1. În faţa a peste 1.500 de spectatori, oameni care au venit în afara Bucureştiului la o oră imposibilă - 16:30 - elevii lui Daniel Opriţa au fost aproape de deschiderea scorului prin Elek în minutul 11, apoi prin Băjenaru, cel care a executat modest o lovitură liberă de la marginea careului.

Cu mulţi jucători cu experienţă în primul ”11”, între care Dumitraş, Grădinaru, Ivanovici sau Batin, Concordia a revenit în joc în special prin incursiunile de pe partea dreaptă. Acolo, Grădinaru a avut o primă repriză uşoară în faţa puştiului Adrian Ilie, de la Steaua, însă centrările mijlocaşului trecut pe la FCSB n-au fost pe placul lui Batin. Steaua a încheiat cu emoţii prima repriză, atunci când Valentin Bărbulescu a fost iertat de o eliminare, după două faulturi dure într-un interval de doar câteva minute.

Repriza a doua a început mult mai bine pentru echipa cu cele mai multe Cupe ale României cucerite în istorie, 22. Cu Enceanu intrat în locul lui Băjenaru, accidentat, roş-albaştrii au preluat iniţiativa şi au fost aproape de gol în minutul 52, atunci când Răsdan a lovit bara după o centrare a lui Antohi. Enceanu s-a distrat şi el în defensiva ilfovenilor, dar a ţinut prea mult de minge şi a fost blocat, totul până când Hamzaoui a responsabilizat brusc defensiva lui Opriţa, cu un şut puţin pe lângă.

Cu zece minute înainte de final, centrarea lui Niculae de pe dreapta a fost finalizată excelent de Florin Răsdan, şeptarul Stelei demarcându-se şi finalizând lejer, cu o lovitură de cap. Aproape de o calificare importantă în 16-imile de finală ale Cupei României, Steaua nu şi-a putut gestiona emoţiile, iar Răzvan Grădinaru a speculat şi a finalizat cu un şut de la marginea careului trei minute mai târziu. Steaua a reacţionat imediat, însă Antohi a avut ghinion şi a şutat de două ori în portar în ultimele secunde ale celor 90 de minute regulamentare.

Prelungirile au scos la iveală emoţiile multor jucători din echipa lui Opriţa. Chiar dacă nu s-a baricadat în apărare şi a ieşit la joc, în special pe contre, Steaua nu a mai avut claritate în joc, iar iniţiativa i-a aparţinut echipei antrenate de Laurenţiu Diniţă. Bari a dat emoţii suporterilor stelişti, iar Eugen Nica a adus, în minutul 104, golul victoriei şi al calificării pentru Concordia.