Cupa României | U Craiova - Viitorul 1-2. Rivaldinho a dat lovitura în Bănie, pe final, după ce Ianis Hagi a inventat un assist genial! Houri şi Bancu au mai marcat

4 apr 2019 7260 afişări Cupa Romaniei
  • Miercuri, Astra a învins cu 3-1 CFR Cluj, în Gruia, astfel că e cu un picior în finala Cupei.

U Craiova - Viitorul 1-2 (Bancu 5 / Houri 77, Rivaldinho 89)

U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Briceag - Mateius, Cicâldău, Bic (Fedele 62) - Bărbuţ, Fortes (N. Rocha 66), N. Bancu
Rezerve: Popescu - T. Ferreira, Drăghici, Traşcă
Antrenor: Devis Mangia

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, Băluţă, Vînă (P. Iacob 46) - Calcan (Rivaldinho 36), Drăguş, I. Hagi
Rezerve: Tordai - Mladen, Achim, Măţan, Eric
Antrenor: Gheorghe Hagi

Minutul 90+3: Final de meci la Craiova! Viitorul ia prima opţiune pentru calificarea în finala Cupei.

Minutul 89: GOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL VIITORUL! Rivaldinho dă lovitura în Bănie, cu un minut înainte de final. Pasă de gol genială a lui Ianis Hagi, care l-a lăsat singur cu Pigliacelli pe Rivaldinho, iar acesta nu a ratat ţinta.

Minutul 77: GOOOOOOOOOOLLLLLL VIITORUL! Lyes Houri egalează! Drăguş a găsit un assist excelent pentru Houri, francezul venit din spate, iar acesta înscrie cu un şut cu latul, fără speranţe pentru Pigliacelli.

Minutul 68: Ocazie Craiova! Bărbuţ trage puternic la poarta lui Cojocaru, din afara careului, iar portarul lui Hagi s-a întins şi a respins în faţă! Balonul a fost degajat de Boboc din faţa lui Rocha, care se pregătea să înscrie.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Craiova şi Viitorul.

Minutul 45+1: Pauză la Craiova. Oltenii conduc cu 1-0, graţie golului marcat de Bancu, la chiar prima ocazie importantă a partidei.

Minutul 30: Ocazie mare pentru Viitorul. Denis Drăguş a fost lansat spre poarta adversă, a scăpat singur cu Pigliacelli, dar a şutat dezamăgitor şi a trimis pe lângă poartă, dintr-o situaţie ideală. Rămâne 1-0 pentru Craiova.

Minutul 5: GOOOOOOOOOOOLLLLLLLL CRAIOVA! Bancu deschide scorul, după ce Fortes l-a lansat excelent în, cu o pasă inteligentă pe culoar. Căpitanul Craiovei învinge pe Cojocaru cu un şut în diagonală.

Minutul 1: A început meciul.

19:48 Avem  echipele de start!

"Craiova nu e demoralizată după eşecul cu FCSB, din contră! Leul e rănit, ca să mă refer la sigla lor, dar 'Regele' e la noi. E o presiune pozitivă la ei, publicul dă un mare sprijin în a obţine performanţe. Craiova, aşa cum a spus şi Mangia, se va bate pe ambele fornturi, campionat şi Cupă", a spus Cristian Bivolaru, directorul general al Viitorului, la ProSport LIVE.

• La jocurile disputate în manşă dublă, dacă după disputarea celor două jocuri egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), golurile marcate în deplasare contează dublu, fiind declarată câştigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă şi în aceste condiţii egalitatea persistă, se vor aplica prevederile art.30.9 din ROAF.
  • Conform articolului 54, punctul 2 din ROAF, jocurile din Liga I, Liga 2 şi Liga 3, campionatul de fotbal feminin, precum şi cele din Cupa României (faza naţională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenţi medicul delegat şi medicul echipei gazdă.
  • În conformitate cu articolul 30, punctul 11 din ediţia 2018 a ROAF, regulament aprobat în şedinţa Comitetului de urgenţă din 20 iulie 2018, în faza naţională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum 3 (trei) înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situaţia jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a 4 (patru) înlocuiri de jucători, cu condiţia ca cea de a 4-a înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.
  • În privinţa numărului maxim de jucători extracomunitari folosiţi în jocurile din Cupa României, se aplică următoarea regulă: ”dacă într-un joc se întâlnesc echipe din aceeaşi categorie, se aplică regulile stabilite pentru categoria respectivă”
  • Echipele din Liga I, participante la jocuri din Cupa României, sunt obligate ca pe pe tot parcursul competiţiei să respecte dispoziţiile privind numărul minim de jucători sub 21 de ani stabilite de art. 45 din ROAF. (sursa: cuparomaniei.frf.ro)

"Va fi prima parte a unui meci tur-retur. Este un joc important şi sper şi frumos, aşa cum au fost majoritatea meciurilor noastre cu Viitorul. Vrem Cupa României şi luptăm pentru mai mult de locul 3, aşa că Viitorul nu se bate numai cu noi pentru locul 3, fiindcă acolo ar putea fi altă echipă. Nu vorbesc despre jucătorii altor echipe, dar la Academia lui Hagi sunt cei mai buni şi mai interesanţi jucători din România şi pentru că zic eu, îi vedem la echipele naţionale, unde sunt mulţi crescuţi de Hagi. Suntem OK din punct de vedere mental, ştim ce am greşit la FCSB, să vedem fizic cum stăm. Avem şi probleme de lot, poate chiar mai multe decât la meciul cu FCSB”, a declarat Devis Mangia despre partida cu Viitorul.

"Va fi un meci frumos, aşa cum a ieşit întotdeauna între noi. Vrem să jucăm şi noi pentru prima dată în finala Cupei României. Sunt toate premisele să iasă un meci frumos. Atmosfera e foarte frumoasă şi sper să ne ridicăm şi noi la nivelul meciului, al suporterilor şi al atmosferei. Suporterii merită să vină la stadion, se vor bucura de fotbal", a declarat Hagi.

"Am folosit o echipă la Sepsi, una care mi-a dovedit că am un lot bun şi mă pot duce cu 10 jucători noi. Acum veţi vedea 11 jucători noi care vor începe. Cred că ştiţi deja formaţia, nu mai are rost s-o zic. N-avem accidentări, am vorbit cu staff-ul după meci", a mai spus acesta.

Partidele retur vor avea loc 23-25 aprilie.  Finala Cupei României, sezonul 2018-2019, se va disputa pe data de 25 mai, la Ploieşti, pe arena “Ilie Oană”.