3 apr 2019 15343 afişări Cupa Romaniei
CFR Cluj - Astra 1-3! Giurgiuvenii s-au revanşat după înfrângerea din campionat. Echipa lui Dan Petrescu, de nerecunoscut DAN HORIA TAUTAN / MEDIAFAX FOTO

CFR Cluj - Astra1-3 (Bud 15 / V. Gheorghe 4, Begue 35, Butean 51)

• CFR Cluj: Fernandez - Peteleu, Lang, A. Mureşan, Camora - Hoban, Males (Omrani 60) - Ioniţă, Moutinho (Păun 79), Costache (Deac 60)- Bud
  • Rezerve: Rus, Manea, Deac, Omrani, Păun
  • Astra: Silva - Butean, Cestor, Crişan, Radunovic - Begue, Mezljak (Balaure 60), Pires, Gheorghe - Alibec, Zoua
  • Rezerve: Lazar, Bejan, Llullaku, Roşu, Erico, Moise, Balaure

Minutul 90+3:Fluier final în Gruia! Astra produce surpriza şi se impune în faţa celor de la CFR Cluj, după ce aceştia au reuşit să se impună în faţa giurgiuvenilor în Liga 1 Betano, cu 1-0. În această partidă, Dan Petrescu a odihnit mai mulţi dintre jucătorii care au fost titulari în campionat. În finalul partidei, clujenii au încercat să înscrie golul care le-ar fi putut face misiunea din retur mai uşoară, dar fără succes.

Minutul 71: Încă o ocazie imensă pentru Moutinho! Mijlocaşul primeşte o pasă la marginea careului, trage slab pe jos şi loveşte bara porţii lui Silva.

Minutul 65: Omrani centrează în careu către Bud, acesta reia cu capul dar Radunovic este atent şi blochează. Atacantul CFR-ului s-a prăbuşit pe gazon în urma duelului cu fundaşul giurgiuvenilor, dar Chivulete nu a acordat nimic.

Minutul 60: Meciul s-a încheiat pentru Mrzljak, care nu poate ieşi din teren pe propriile picioare şi este ajutat de staff-ul medical al Astrei. În locul său, Costel Enache l-a introdus pe Balaure.

Minutul 51: GOOOOL Astra! Alibec execută o lovitură liberă cu pământul, mingea loveşte bara şi ajunge la Butean, care reia cu genunchiul din faţa porţii goale.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză în Gruia!

Minutul 35: GOOOOL Astra! Radunovic intră în careu de pe partea stângă şi trimite o pasă în centru, într-o zonă în care ardelenii nu aveau niciun jucător. Begue ajunge, reia din prima şi Astra este în avantaj.

Minutul 22: Ocazie imensă ratată de Moutinho, CFR putea să preia conducerea! Mijlocaşul portughez reia cu latul din interiorul careului, dar o face slab şi trimite pe lângă poartă.

Minutul 15: GOOOOL CFR Cluj! Bud egalează şi înscrie primul său goll de la întoarcerea la CFR Cluj! Peteleu centrează în careu, acesta este lăsat liber în careul mic şi reia cu capul în poarta lui Silva.

Minutul 8: Încă o şansă pentru giurgiuveni! Alibec trage puternic din afara careului dar este faultat de Hoban, iar Andrei Chivulete dictează lovitură liberă dint-o poziţie foarte periculoasă. Zoua trage în zid.

Minutul 4: GOOOOL Astra! Peteleu pierde mingea în banda dreaptă, Valentin Gheorghe recuperează, îl depăşeşte pe Adam Lang, apoi îl învinge pe Jesus Fernandez cu un şut cu stângul, din unghi! Un gol care poate cântări enorm în economia dublei manşe.

Minutul 1: Fluier de start în Gruia! Dan Petrescu se înfruntă din nou cu Costel Enache, după ce în weekend ”Bursucul” a câştigat duelul direct.

Cele două formaţii se vor reîntâlni după doar patru zile. Sâmbătă, campioana s-a impus pe teren propriu, scor 1-0, graţie reuşitei lui Mihai Bordeianu, din minutul 60. A fost primul meci al lui Dan Petrescu de la revenirea la formaţia ardeleană şi a treia înfrângere din tot atâtea posibile pentru Astra în play-off-ul Ligii I Betano, care nu a reuşit să se desprindă de la cota 21.

În contextul în care CFR Cluj luptă la titlu din postura de favorită, Dan Petrescu ar putea miza în meciul de Cupă pe nume care au evoluat mai puţin în acest sezon şi să odihnească titularii care au dus greul în acest sezon. De partea cealaltă, Astra nu mai are o miză reală în campionat, iar Costel Enache a anunţat că obiectivul principal rămâne Cupa României.

CFR şi Astra au intrat în competiţie în faza 16-imilor. Ardelenii au ajuns în semifinale, învingându-le cu 1-0 pe Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş şi Sepsi Sfântu Gheorghe. De partea cealaltă, în meciurile giurgiuvenilor din Cupă a fost spectacol, ei impunându-se în faţa celor de la Luceafărul Oradea (5-1), Universitatea Cluj (4-3) şi Dunărea Călăraşi (2-1).

Pe lângă duelurile din campionat, CFR şi Astra s-au mai întâlnit în Cupă de trei ori. În sezonul 2010/2011, giurgiuvenii s-au impus la limită, 1-0. A urmat apoi dubla din semifinalele ediţiei din sezonul 2012/2013. În tur, la Cluj, s-a înregistrat o remiză, 0-0, ardelenii impunându-se în retur, scor 2-0.

CFR Cluj a câştigat Cupa României în patru rânduri (2007/2008, 2008/2009, 2009/2010 şi 2015/2016), în timp ce Astra Giurgiu are în palmares un singur astfel de trofeu, obţinut în stagiunea 2013/2014.