Ce a putut titra cel mai mare ziar de sport din Ungaria, după ce Csikszereda a eliminat Dinamo în Cupă | FOTO

2 nov 2018 33572 afişări Cupa Romaniei

Dinamo a fost eliminată din Cupa României de cei de la AFK Csikszereda, din Liga a 3-a, după loviturile de departajare, scor 6-5. Succesul trupei din Miercurea Ciuc a devenit subiect de prima pagină pentru Nemzeti Sport, cel mai mare ziar de sport din Ungaria. Sub titlul "Ce miracol", se vorbeşte despre performanţa elevilor lui Valentin Suciu în faţa echipei bucureştene, una cu "18 titluri şi 13 Cupe ale României".

Csikszereda a condus cu 2-0 prin golurile marcate de Majzik (48) şi Magyari (52), dar Dinamo a egalat prin dubla lui Nistor din minutele 54 şi 60. În minutul 106, Dinamo a preluat avantajul prin Neicuţescu, însă gazdele au egalat în minutul 115 prin Berde.

La loviturile de departajare, Csikszereda s-a impus cu scorul de 6-5, într-un meci în care Gicu Grozav putea aduce victoria roş-albilor, dar a decis să marcheze printr-o scăriţă, iar execuţia a fost mult peste poartă. De altfel, după acest eşec, antrenorul Mircea Rednic a decis să se despartă de mai mulţi jucători, Grozav fiind primul care a semnat rezilierea contractului.