VIDEO | Şumudică, de neoprit în Arabia Saudită! Al-Shabab a intrat în cursa pentru titlu. Budescu, o nouă ”dublă”

Vineri, 17:54 6190 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern

Formaţia antrenată de Marius Şumudică, Al-Shabab, a câştigat partida cu Al Feiha, scor 4-1 în cadrul campionatului Arabiei Saudite şi intră în cursa pentru titlul de campioană. Fostul mijlocaş al Astrei şi al FCSB-ului, Constantin Budescu, a contribuit cu o ”dublă” la victoria clară a echipei lui ”Şumi”.

Veteranul Nasser Al-Shamrani a deschis scorul în minutul 25 al partidei, din pasa brazilianului Arthur. Al Sulaiheem a majorat diferenţa în minutul 67, iar Al Salem a redus din diferenţă în minutul 71. A ieşit ”la rampă” Budescu, care a marcat din penalty în minutul 76, ducând scorul la 3-1, iar tot el a închis tabela în minutul 90+3, după ce s-a distrat cu defensiva oaspeţilor.

Astfel, Budescu (29 de ani) este golgheterul celor de la Al-Shabab, cu şase reuşite, la egalitate cu Arthur. Echipa lui Şumudică ocupă locul trei în Arabia Saudită, cu 32 de puncte, la cinci în spatele liderului Al-Hilal, care s-a încurcat pe teren propriu cu Al-Raed, scor 1-1.