Victorie importantă pentru Şumudică, în inferioritate numerică. Al Shabab, peste echipa lui Stanciu

15 feb 2019 2653 afişări Comentează şi tu Stranieri

Al Shabab, echipa lui Marius Şumudică, a obţinut o victorie importantă vineri seară, 1-0 cu Al Wehda, şi a urcat pe locul al treilea în campionatul Arabiei Saudite, peste Al Ahli, echipa lui Nicolae Stanciu.

Fără Budescu, accidentat de curând, Şumi a fost arbitrat de slovenul Damir Skomina, arbitru cu nume în fotbalul european, iar centralul a avut mult de lucru. În minutul 27, l-a eliminat pe Seba, mijlocaşul lui Al Shabab, apoi, în primul minut de prelungiri, a dictat, cu ajutorul VAR-ului, un penalty pentru formaţia antrenorului român. Mijlocaşul Luiz Adriano a transformat, iar golul a fost suficient pentru a aduce victoria în faţa lui Al Wehda, echipa antrenată de Mido, considerat o legendă în fotbalul din Egipt.

Cu această victorie, Şumudică revine pe locul al treilea în Arabia Saudită. Al Shabab are 37 de puncte, şase sub Al Nassr, echipa de pe locul al doilea, şi unul peste Al Ahliul lui Nicolae Stanciu.

Etapa viitoare, Al Shabab, pentru care Valerică Găman a fost integralist în partida din această seară, are de jucat pe terenul lui Al Qadisya, echipa de pe locul al 11-lea, cu 23 de puncte.