George Puşcaş a debutat la Reading! Românul a primit una dintre cele mai mari note + ce a făcut în primul său meci în Anglia

10 aug 2019 14626 afişări Stranieri

UPDATE George Puşcaş a debutat la Reading în înfrângerea din etapa a doua din Championship împotriva lui Hull, scor 2-1. Românul i-a luat locul lui Boyle, în minutul 46, şi a avut câteva şanse importante de a marca.

Românul şi-a pus amprenta pe jocul lui Reading, încă din primul meci. Puşcaş a început ca rezervă partida cu Hull, dar porughezul de pe banca lui Reading l-a introdus pe teren imediat după pauză, când gazdele conduceau cu 2-0.

Internaţionalul român a ieşit pentru prima dată la rampă în minutul 74, când a ratat o ocazie imensă. Fotbalistul a pătruns în careu, dar a tras fix în portarul Long, care a scăpat dintr-o situaţie grea, la scorul de 2-1, după ce Joao a redus din diferenţă.

Apoi, în minutul 80, Puşcaş a tras în plasa laterală, iar în minutul 85 a trecut pe lângă primul gol în Anglia. Atacantul a reluat doar în bară din apropiere, iar Reading a pierdut toate punctele în deplasarea cu Hull.

George Puşcaş, debut pentru Reading

“Puşcaş – 7. L-a înlocuit pe Boye la pauză. A fost activ şi a avut mai multe şanse de a marca”, a notat getreading.co.uk. Sursa citată l-a notat cu 8 doar pe Joao, marcatorul singurului gol al lui Reading. În rest, ceilalţi fotbalişti antrenaţi de Jose Gomes abia au luat note de trecere.

Atacantul român George Puşcaş (23 de ani) ar putea debuta la Reading în etapa a doua din Championship. Echipa internaţionalui român joacă în deplasare la Hull, sâmbătă, de la ora 17:00. La acest meci, fostul fotbalist al lui Inter este doar rezervă.

Puşcaş s-a transferat doar de câteva zile la Reading, în liga a doua engleză, dar antrenorul Jose Gomes a luat decizia de a-l include în lot pentru meciul cu Hull din deplasare. E de aşteptat ca fotbalistul român inclus în echipa ideală de la EURO 2019 să debuteze în acest meci, aşa cum anunţă şi ste-ul lui Reading.

Dacă George Puşcaş începe meciul de pe bancă, nou-veniţii Pelé, Lucas João şi Lucas Boyé sunt în echipa de start.

Echipele de start Hull vs Reading:

• Hull: Long – Lichaj, Burke, De Wijs, Kingsley – Bowen, Batty, Stewart, Grosicki – Irvine – Eaves
  • Rezerve: Bowler, Dicko, Honeyman, Ingram, Pennington, Tafazolli, Toral
  • Reading: Virginia – Yiadom, Miazga, Moore, Richards – Boye, Rinomhota, Swift, Pele – Joao – Meite
  • Rezerve: C. Adam, Barrettm Mcinyre, Morrison, Olise, Puşcaş, S. Walker

George Puşcaş a devenit noul jucător al celor de la Reading, miercuri seară. Clubul din liga a doua engleză anunţă că românul a semnat un contract valabil pentru următoarele cinci sezoane. Potrivit presei din Anglia, Reading a plătit aproximativ 8 milioane de lire sterline celor de la Inter Milano.