Andone a debutat pentru Brighton în Premier League, dar echipa sa a pierdut pe terenul lui Everton. Cât s-a terminat partida şi cât timp a jucat românul

3 nov 2018 2188 afişări Comentează şi tu Stranieri

Florin Andone a debutat pentru noua sa echipă, Brighton & Hove Albion în Premier League, după ce aceştia l-au transferat în vara acestui an de la Deportivo La Coruna, contra sumei de şase milioane de euro.

Atacantul român a fost accidentat şi a ratat primele 11 etape din cel mai bogat campionat din Europa, dar a fost introdus în minutul 77 al meciului în care Brighton a cedat pe terenul celor de la Everton, scor 3-1. Andone l-a înlocuit pe israelianul Biram Kayal.

Everton a deschis scorul prin brazilianul Richarlison, iar Dunk a egalat pentru Brighton, stabilind scorul pauzei, 1-1. Coleman a dat lovitura după pauză, aducând-o pe Everton în avantaj, iar Richarlison a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 77.

Cu această înfrângere, Brighton este pe locul 12, cu 14 puncte după primele 11 etape, la nouă puncte de locurile retrogradabile. Everton urcă pe nouă, cu 18 puncte.