Solskjaer nu se predă: ”Munţii sunt făcuţi pentru a fi cuceriţi”. Norvegianul a oferit declaraţia serii, în ciuda înfrângerii cu PSG

13 feb 2019 1844 afişări Liga Campionilor

Prima înfrângere cu United nu îl sperie pe Ole Gunnar Solskjaer. Chiar dacă echipa sa a pierdut cu 2-0 pe teren propriu împotriva lui PSG, norvegianul apreciază că formaţia calificată în sferturile Ligii Campionilor se va decide la Paris: "Munţii sunt făcuţi pentru a fi cuceriţi, nu? Nu putem să spunem că gata, calificarea e închisă. Ne vom duce la Paris şi vom încerca să facem un meci bun, trebuie să jucăm mai bine decât am făcut-o în seara asta, evident. A fost un prim test împotriva unei echipe de calitate şi l-am picat”.

Solskjaer a declarat că Tuchel nu l-a surprins cu nimic. Se aştepta ca neamţul să abordeze o strategie prin care să nu rişte. Jocul s-a rupt în urma unei faze fixe, iar de acolo PSG a controlat meciul. ”Confruntarea a decurs mult timp aşa cum ne aşteptam. În prima repriză, ambele formaţii au fost prudente, era important pentru amândouă să nu ia gol. Din păcate, noi am primit gol la acea fază fixă şi de acolo ceva s-a rupt. PSG a controlat jocul apoi, au experienţa necesară să evolueze astfel”, a completat managerul la conferinţa de presă.

PSG s-a impus cu 2-0 la Manchester, după golurile lui Kimpembe şi Mbappe. Francezii au prima şansă în returul de la Paris.