24 iul 2018 8628 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor
PAOK a dominat meciul cu Basel, dar tremură pentru calificarea în turul III preliminar al Ligii Campionilor. VIDEO | Gol senzaţional marcat de echipa lui Răzvan Lucescu FOTO PAOK SALONIC

PAOK Salonic a învins FC Basel în prima manşă din turul II preliminar al Ligii Campionilor, pe teren propriu, scor 2-1. José Cañas şi golgheterul din sezonul trecut, Aleksandar Prijović, au marcat pentru echipa antrenată de Răzvan Lucescu, în timp ce Albian Ajeti a înscris un gol extrem de important pentru elveţieni, în vederea returului.

PAOK a dominat partida de pe teren propriu. Spaniolul Cañas a dat lovitura în prima repriză, reuşind să expedieze balonul din voleu în plasa laterală, de la peste 25 de metri. "Toumba" a explodat pur şi simplu după reuşita mijlocaşului. Revenit după ce a jucat la Campionatul Mondial, sârbul Aleksandar Prijović a dus scorul la 2-0 cu zece minute înainte de final. După o combinaţie cu Limnios, Prijović a trimis din cădere la colţul scurt.

La doar două minute de la reuşita lui Prijović, Ajeti a înscris un gol extrem de important în vederea returului. Centrarea lui Stocker a fost deviată la bara a doua, iar Ajeti a împins mingea în plasă pentru 2-1. Returul va avea loc în Elveţia, peste o săptămână. Echipa care va fi eliminată va merge în turul III preliminar al Ligii Europa, unde va da peste învingătoarea dintre Viitorul şi Vitesse Arnhem.