LIVE BLOG | Patru giganţi, zero goluri. Liverpool - Bayern şi Lyon - Barcelona s-au terminat cu acelaşi scor, 0-0

19 feb 2019 3589 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor
  • Bayern şi Liverpool nu s-au mai întâlnit într-o competiţie oficială din 2001, când cormoranii au câştigat Supercupa Europei după un meci cu bavarezii, încheiat cu scorul de 3-2.
  • Barcelona şi Lyon s-au întâlnit ultima oară tot în optimile Ligii Campionilor, iar catalanii au mers mai departe cu 6-3 la general.

Liverpool - Bayern München 0-0

Stadion: Anfield
Arbitru: Gianluca Rocchi. Asistenţi: Filipo Meli şi Matteo Passeri (Italia)

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Fabinho, Robertson - Wijnaldum, Hendersons (cpt.), N. Keita (Milner 76) - Salah, Firmino (Origi 76), Mane
Rezerve: Mignolet - Sturridge, Moreno, Lallana, Shaqiri
Antrenor: Jürgen Klopp

Bayern: Neuer (cpt.) - Kimmichs, Süle, Hummels, Alaba - T. Alcantara, J. Martinez, J. Rodriguez (R. Sanches 88) - Gnabry (Rafiinha 90+1), Lewandowski, K. Coman (Ribery 81)
Rezerve: Ulreich - Davies, Mai, Shabani
Antrenor: Niko Kovač

Minutul 90+4 Fluier final. Liverpool a fost mai periculoasă şi după pauză, dar n-a reuşit să înscrie. Ne aşteaptă un retur şi mai disputat la München.

Minutul 54 Bayern scapă. Robertson a fost lansat de Keita, în urma duelului cu Neuer mingea a ricoşat la Salah, iar Mane aşteapta liber în faţa porţii goale. Salah nu şi-a calculat bine paşii şi nu a reuşit să-i trimită lui Mane. Rămâne 0-0

Minutul 46 S-a reluat jocul. Nu s-au efectuat schimbări la pauză.

Minutul 45+1 Pauză. Bayern a început mai bine, dar Liverpool a preluat controlul partidei în a doua parte a reprizei. Gazdele puteau trece în avantaj, dacă ar fi avut mai multă inspiraţie la finalizare.

Minutul 37 Pe aici nu se trece. Gnabry a şutat în cros, dar Alisson a respins în afara terenului, fără mari probleme.

Minutul 33 Şansă mare pentru Liverpool. Kimmich a deviat până la 11 metri, Mane a rămas singur cu Neuer, dar cu spatele la poartă. Senegalezul a reluat din întoarcere, însă a trimis pe lângă poartă, spre dezamăgirea suporterilor. Poziţia era una ideală, dar Mane s-a grăbit.

Minutul 27 Primul cartonaş galben. Kimmich l-a faultat din spate pe Mane, iar Gianluca Rocchi l-a avertizat. Kimmich va fi suspendat pentru retur.

Minutul 24 Puţin pe lângă. Alexander-Arnold trimite la bara a doua, Alaba lasă mingea să treacă, iar Salah vine lansat şi reia cu capul. Mingea a trecut milmetric pe lângă poarta lui Neuer.

Minutul 17 Ocazie mare pentru Coman.  Kingsley a primit în interiorul careului, a încercat să înscrie cu un şut puternic sub transversală, dar a reluat în plasa laterală. Liverpool scapă din nou.

Minutul 16 Replica gazdelor. Mane a scăpat în stânga, dar în loc să-i paseze lui Robertson, a preferat să şuteze la colţul scurt. Mingea a trecut la o palmă de poarta adversă, Neuer a urmărit cu privirea şutul lui Mane.

Minutul 12 Prima fază periculoasă. Alisson îl salvează pe Klopp, cu multă şansă. Kimmich a centrat în faţa porţii, Matip a deviat, dar portarul brazilian s-a aflat pe direcţia balonului. Alisson a respins, astfel că tabela rămâne intactă. Matip a respins din faţa lui Lewandowski, dar a fost la un pas de autogol.

Minutul 1 Start pe Anfield. Suporterii lui Liverpool au acoperit imnul Ligii Campionilor, cu celebrul "You'll Never Walk Alone".

21:53 Selfie. Suspendat, Thomas Müller are timp să se pozeze cu suporterii.

21:53 Pe ultima sută. În mai puţin de zece minute va începe blockbusterul Liverpool - Bayern. Pronosticuri?

21:42 Duelul giganţilor. Liverpool şi Bayern au câştigat de câte cinci ori Liga Campionilor / Cupa Campionilor Europeni. Real Madrid conduce la acest capitol, cu 12 trofee, iar Milan se află pe locul secund, cu şapte trofee.

21:20 Avem echipele de start. Klopp îl trimite pe Fabinho în centrul apărării, lângă Matip, Van Dijk fiind suspendat. Firmino nu s-a putut antrena ieri, acuzând o răceală, dar şi-a revenit şi este titular. De partea cealaltă, Kovač are o bancă destul de subţire, Ribery fiind singurul nume care ar putea aduce un plus în partea secundă, având în vedere ce atmosferă va fi pe Anfield.

Olympique Lyon - Barcelona 0-0
Stadion:
Stade de Lyon
Arbitru: Cüneyt Çakır. Asistenţi: Bahattin Duran şi Tarik Ongun (Turcia)

Lyon: A. Lopes - Duboiss, Marcelo (cpt.), Denayer, F. Mendy - Ndombele (Cheikh 84), Aouars - B. Traore (Tousart 69), M. Depay, Terrier (M. Cornet 76) - M. Dembele
Rezerve: Gorgelin - Marcal, Tete, Solet
Antrenor: Bruno Génésio

Barcelona: Ter Stegen - N. Semedos, Pique, Lenglet, J. Alba - S. Robertos (A. Vidal 81), S. Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, O. Dembele (Coutinho 68)
Rezerve: Iñaki Peña - Malcom, Murillo, Umtiti, Aleñá
Antrenor: Ernesto Valverde

Minutul 90+3 Fluier final. Lyon s-a ridicat la nivelul Barcelonei, iar totul se va decide în retur.

Minutul 70 Ocazie mare pentru Suarez. Jordi Alba l-a găsit pe Suarez la 11 metri, dar atacantul oaspeţilor a alunecat în momentul şutului, astfel că a trimis pe lângă poartă, dintr-o poziţie ideală.

Minutul 54 Depay, la un palmă de gol. Vedeta gazdelor a şutat din prima, de la 16 metri, dar balonul nu s-a oprit în plasa laterală, aşa cum a şi-a dorit olandezul. A imprimat prea mult efect, iar şutul s-a scurs în afara terenului.

Minutul 45+1 Pauză. Terrier şi Ousmane Dembele au fost cei mai periculoşi jucători în prima parte.

Minutul 19 La un pas de 1-0. Ousmane Dembele a trecut uşor de doi adversari, a scăpat singur cu Lopes, dar portughezul i-a închis perfect unghiul. Dembele l-a luat la ţintă, astfel că scorul rămâne 0-0.

Minutul 9 Bară! Terrier a zguduit transversala porţii apărate de Ter Stegen. Şeptarul gazdelor a primit la 18 metri, a trimis puternic la vinclu, dar Ter Stegen a deviat cu vârful degetelor. Catalanii scapă cu basma curată.

Minutul 3 Primul cartonaş galben al zilei. Aouar a fost avertizat după un fault comis la marginea careului.

Minutul 1 Start la Lyon. Suporterii francezilor au prezentat o scenografie spectaculoasă înainte de fluierul lui Çakır.

21:44 Gest superb. Joyce e ţinută la pat, de o boală grea, dar va fi alături de jucători pe toată durata serii. Prin intermediul unui monitor pus la dispoziţie de fundaţia clubului FC Barcelona, Joyce va fi alături de jucători la vestiare, la încălzire, iar după ora 22:00 va urmări meciul de pe margine, chiar dacă în tot acest timp se află în spital.

21:20 Avem echipele de start. La Lyon nu sunt surprize în ceea ce priveşte garniturile de start. Valverde are pe bancă fotbalişti care oricând îşi pot pune amprenta în joc, cum ar fi Malcom, Vidal sau Coutinho. Umtiti se reface în continuare după accidentarea la genunchi, astfel că şi azi e doar rezervă. Rămâne de văzut care Dembele va fi mai periculos: Moussa, de la Lyon, sau Ousmane, de la Barcelona.

Liverpool - Bayern

Echipele probabile:

• Liverpool: Allison - Milner, Matip, Fabinho, Robertson, Wijnaldum, Keita, Henderson, Salah, Shaqiri, Mane
  • Bayern: Neuer - Kimmich, Sule, Hummels, Alaba, Thiago, James, Goretzka, Gnabry, Coman, Lewandowski

Liverpool va primi vizita celor de la Bayern Munchen, echipa care a diminuat avansul Borussiei Dortmund în fruntea campionatului şi a ajuns la doar trei puncte în spatele echipei lui Lucien Favre. De partea cealaltă, cormoranii au pierdut folotiul de lider din Premier League în favoarea lui Manchester City, care are un golaveraj superior. Jurgen Klopp se va duela, astfel, cu echipa pe care a întâlnit-o în finala Ligii Campionilor din 2013, pe Wembley, pe vremea când acesta era antrenorul Borussiei Dortmund. Atunci, bavarezii s-au impus cu 2-1 şi şi-au trecut în palmares al cincilea trofeu de acest gen.

Lyon - Barcelona

• Lyon: Lopes - Marcal, Marcelo, Denayer; Mendy, Aouar, Ndombele, Tete; Depay, Dembele, Cornet
  • Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba; Busquets, Vidal, Rakitic; Dembele, L Suarez, Messi

Neînvinsă într-o grupă cu Manchester City, Şahtior şi Hoffenheim, Lyon are un examen dificil în optimile Ligii Campionilor, împotriva Barcelonei. Formţia antrenată de Ernesto Valverde a terminat cu 14 puncte grupa B, cu Tottenham, Inter şi PSV, la şase puncte distanţă de locul doi, ocupat de englezi. Catalanii merge bine şi în campionat, fiind pe primul loc, la şapte puncte în faţa lui Atletico Madrid. De partea cealaltă, francezii sunt singuri care au reuşit să o invingă pe PSG în Ligue 1, în acest sezon, scor 2-1.