Execuţia care a spulberat concurenţa. Ronaldo a fost premiat după "foarfeca" din meciul cu Juventus + de ce nu va uita niciodată momentul

28 aug 2018 2294 afişări Liga Campionilor

Aşa cum era de aşteptat, "foarfeca" lui Cristiano Ronaldo din meciul Juventus - Real Madrid a fost desemnat cel mai frumos gol marcat în Europa, în sezonul 2017/2018. Portughezul a reacţionat la scurt timp pe Twitter şi le-a mulţumit celor care l-au votat.

Poll-ul UEFA privind cel mai frumos gol marcat în Europa în sezonul trecut a ajuns la final, iar Cristiano Ronaldo a fost desemnat câştigător, după voturile fanilor. Conform UEFA, 346.915 oameni au votat, iar 197.496 dintre ei l-au ales pe CR7. Pe locul doi s-a clasat Dimitri Payet, cu reuşita din partida cu RB Leizpig, din sferturile Ligii Europa. Podiumul a fost completat de Eva Navarro, care a punctat superb în finala feminină EURO U-17, câştigat de Spania contra Germaniei, scor 2-0. În 2017, Mario Mandzukic a câştigat trofeul individual, graţiei golului marcat în finala UCL cu Real Madrid de la Cardiff, când a egalat chiar înaintea pauzei.

"Mulţumesc tuturor celor care m-au votat. Nu o să uit niciodată acest moment, mai ales reacţia fanilor de pe stadion", a scris Ronaldo pe Twitter, după anunţul UEFA.

Cristiano Ronaldo este golgheterul all-time al Ligii Campionilor, având până acum 120 de goluri marcate în prestigioasa competiţie, pe care a câştigat-o de cinci ori. De patru ori cu Real Madrid şi o dată cu Manchester United.