7 aug 2019 18494 afişări Liga Campionilor
CFR Cluj - Celtic 1-1! Campioana României a dominat în Gruia, dar nu a reuşit să câştige. Scoţienii, avantaj pentru retur PAUL URSACHI / MEDIAFAX FOTO
  • CFR Cluj a trecut de FC Astana şi Maccabi Tel Aviv în primele două tururi preliminare
  • Dacă va fi eliminată, campioana României va juca în play-off-ul Europa League cu învingătoarea dintre Sheriff Tiraspol / AIK Stockholm.

CFR Cluj - Celtic 1-1 (Rondon 28 / Forrest 37)

• CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Aurelio, Bordeianu, Djokovic - Deac, Omrani (Păun 67), Rondon

Rezerve: Vâtcă - Sylla, Costache, Ţucudean, Butean, Cestor

• Celtic: Bain - Ajer, Elhamed (Bitton 86), Simunovic, Bolingoli - Forrest, Brown, McGregor - Christie - Edouard, Morgan (Ntcham 67)

Rezerve: Gordon - Jullien, Griffiths, Hayes, Shved

Minutul 90+4: Final de meci în Gruia! La acest scor, Celtic este calificată în play-off-ul Ligii Campionilor, profitând de avantajul golului marcat în deplasare. CFR este obligată să marcheze în returul de la Glasgow pentru a spera la calificarea.

Minutul 90: Partida va fi prelungită cu 4 minute.

Minutul 86: Asediu la poarta lui Bain! Păun trage pe poartă, portarul scoţienilor respinge, dar mingea ajunge la Ţucudean, care încearcă să marcheze din foarfecă. Mingea trece peste poartă.

Minutul 81: Deac iroseşte o şansă bună pentru clujeni! Decarul CFR-ului putea centra în careu din lovitură liberă, dar a ales să încerce un şut. Mingea a trecut pe lângă poartă, fără emoţii pentru cei de la Celtic.

Minutul 78: Ce ocazie pentru CFR!! Mingea ajunge la Ţucudean, acesta încearcă să tragă la colţul lung, dar mingea este deviată pe lângă poarta scoţienilor. A fost prima acţiune a golgheterului Ligii 1 din sezonul precedent.

Minutul 76: Emoţii pentru CFR! Edouard trimite către Forrest, acesta intră în centru şi trage cu dreptul, dar mingea trece pe lângă poarta lui Arlauskis. A fost prima ocazie a scoţienilor în partea secundă.

Minutul 75: Dan Petrescu vrea victoria! Rondon, autorul golului CFR-ului, iese de pe teren şi este înlocuit de George Ţucudean.

Minutul 67: Schimbări în ambele tabere! Omrani este scos de pe teren, iar în locul său a intrat Păun. În tabăra lui Celtic a intrat Ntcham, în locul lui Morgan.

Minutul 59: Aşa cum a anunţat în exclusivitate pentru ProSport, Antonio Conceicao a venit în România pentru meciul celor de la CFR Cluj cu Celtic. Lustainul este în loja stadionului din Gruia. Înainte de a veni în Ardeal, fostul antrenor al campioanei a fost la Bucureşti, unde a negociat cu Gigi Becali preluarea FCSB-ului.

FOTO / Captură DigiSport.

Minutul 50: Omrani obţine un corner, executat de Bordeianu. Mijlocaşul trimite în careu, mingea ajunge la atacantul francez care reia slab, iar Bain îşi salvează echipa.

Minutul 46: S-a reluat jocul în Gruia! CFR Cluj şi Celtic sunt la egalitate, 1-1, după o primă repriză în care campioana României a controlat jocul! Forrest a marcat unicul gol al scoţienilor, iar Edouard a bifat prima ocazia a acestora. În 2017, francezul a fost protagonistul unui episod incredibil.

Minutul 45: Pauză în Gruia! De fapt, pe ”Arena Naţională”, aşa cum se arată pe site-ul oficial al UEFA. :)

Minutul 37: GOOOL Celtic! Elhamed trimite mingea în careu către Forrest, acesta driblează un adversar şi trage cu stângul pe jos, fără şanse pentru Arlauskis. Este un rezultat care nu o ajută deloc pe campioana României. Dacă se va termina aşa, CFR este obligată să marcheze în Scoţia, Celtic având avantajul golului marcat în deplasare.

Minutul 31: Scoţienii nu mişcă în faţa echipei lui Dan Petrescu! Defensiva CFR-ului pare de neclintit în Gruia, Edouard fiind singurul care a reuşit să-i pună probleme lui Arlauskis până în acest moment.

Minutul 28: GOOOOOOL CFR Cluj! Deac pasează excelent către Mario Rondon, fotbalistul venit la CFR Cluj în această vară, de la Gaz Metan Mediaş. Acesta s-a demarcat perfect, a preluat şi a ”strecurat” mingea printre picioarele lui Bain.

Minutul 24: Încă o ocazie pentru CFR Cluj! Deac îi trimite lui Omrani, acesta sprintează spre careul advers şi trage la colţul scurt. Mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 16: Decizie discutabilă a arbitrului Srdjan Jovanović! Bordeianu trage de la distanţă spre poartă, iar Ajer respinge mingea cu mâna, în careu. Jocul nu a fost întrerupt.

FOTO / Captură Digi Sport.

Minutul 12: Emoţii pentru Dan Petrescu! Forrest intră în careu, trece de Andrei Burcă şi centrează. Mingea îl depăşeşte pe Arlauskis, dar Vinicius a intervenit şi a respins în corner.

Minutul 8: CFR îi pune probleme lui Celtic! Omrani trimite către Rondon, acesta sprintează spre poarta adversă şi trimite în centru, dar niciun jucător al CFR-ului nu a fost în careu pentru a relua, şi defensiva lui Celtic a respins fără emoţii.

Minutul 6: Burcă ratează din poziţie ideală! Bordeianu centrează din corner, fundaşul venit de la FC Botoşani este scăpat din marcaj de defensiva scoţiană, dar acesta reia mingea cu capul peste poartă.

Minutul 5: Ocazie mare pentru Celtic! Edouard îl încearcă pe Arlauskis cu un şut pe jos de la distanţă. Portarul are probleme, dar reuşeşte să reţină. Clujenii au replicat după câteva secunde, prin Rondon, dar campioana României se mulţumeşte cu un corner.

Minutul 1: Fluier de start în Gruia! În urmă cu cinci ani, Celtic venea în România pentru un duel cu Astra. Scoţienii au remizat la Giurgiu, scor 1-1, dar s-au impus pe teren propriu, 2-1, în cadrul grupelor Europa League.

20:40 Gigi Becali a vorbit, printre altele, şi despre meciul CFR-ului din Liga Campionilor cu scoţienii de la Celtic, cel mai greu ”examen” pentru echipa lui Dan Petrescu din acest sezon. Patronul FCSB crede că oaspeţii se vor impune categoric:”Eu cred că o să le dea cu terenul în cap scoţienii. Aşa cred. Să sperăm că da, eu aşa vreau. Voi vreţi (n.r. - să se califice CFR), eu vreau altceva”, a spus Becali, la DigiSport.

20:25 În sezonul precedent, Celtic fost eliminată în preliminariile Champions League chiar de AEK Atena, fosta campioană a Greciei şi echipa care va înfrunta Craiova în Europa League, cu scorul general de 3-2. Aceştia au ajuns în Europa League şi au obţinut chiar calificarea în primăvara europeană, fiind eliminaţi de spaniolii de la Valencia, scor 3-0.

19:48 Avem echipele de start! Dan Petrescu începe cu Ţucudean pe banca de rezerve. Scoţienii îl titularizează pe fostul dinamovist Hatem Elhamed.

19:40 Kieran Tierney (22 de ani) nu va juca în această seară împotriva celor de la CFR Cluj, fiind foarte aproape de un transfer în Premier League. Scoţienii ar urma să încaseze o sumă importantă în schimbul său, iar puştiul scoţian să devină cel mai scump jucător plecat de la acest club.

18:30 Declaraţia zilei îi aparţine lui George Ţucudean. Atacantul a vorbit despre meciul cu Celtic: ”Orice fotbalist din România şi-ar dori să fie în locul nostru acum. Trebuie să mergem mai departe, n-a fost demult o echipă în grupele Ligii Campionilor şi sperăm să facem noi minunea asta. Este un meci cu o miză importantă, trebuie să fim mult mai concentraţi şi ai dracu’, trebuie să fim uniţi şi să dăm totul pentru a câştiga”, a declarat George Ţucudean.

După etapa perfectă din Liga 1, în care toate echipele care şi-au anunţat candidatura la titlu s-au încurcat şi CFR a câştigat cu 4-1 la Ploieşti în faţa Chindiei Târgovişte, elevii lui Dan Petrescu sunt în faţa celui mai dificil meci din ultima perioadă.

Celtic Glasgow este adversara campioanei României din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Echipa care domină autoritar campionatul Scoţiei are un lot net superior celui pe care îl are Dan Petrescu la dispoziţie pentru această dublă. ”Bursucul” şi-a făcut temele pentru duelul cu Celtic şi a odihnit câţiva titulari în meciul din campionat.

Dacă va trece de Celtic, CFR Cluj se va duela în play-off cu Slavia Praga şi poate intra în grupele Ligiii Campionilor după şase ani de ”secetă”. Neil Lennon, antrenorul scoţienilor, este pregătit pentru partida din Gruia:

“Îmi imaginez că va fi cel mai greu test al nostru din acest sezon. CFR Cluj este campioana României şi au avut parte de o dublă dificilă în runda trecută (n. red. - 3-2, la general, contra lui Maccabi Tel Aviv). Sunt puternici şi compacţi. Aruncă rapid mingea şi duc balonul rapid în faţă. De asemenea, sunt bine organizaţi pe faza defenisvă. Vom juca în deplasare în tur, deci va trebui să ne montăm bine pentru a ne reseta din puncte de vedere mental. Chiar şi ala, ştim care este motivaţia noastră”, a spus Lennon, pentru site-ul oficial al celor de la Celtic.

”Dacă jucăm precum Chindia în prima repriză, avem şanse”

Dan Petrescu a încercat să-şi motiveze elevii, dând drept exemplu pozitiv Chindia Târgovişte, echipe pe care a învins-o cu 4-1, în condiţiile în care CFR a fost condusă cu 1-0 la pauză "Mie îmi place când se zice că avem 50%-50% şanse. Aţi văzut că şi cu Chindia nu a jucat bugetul în prima repriză. Dacă jucăm şi noi precum Chindia, în prima repriză, avem şanse. Vreau să felicit Chindia. În România, nicio echipă nu ne-a pus atâtea probleme de când sunt eu aici, în doi ani", a spus Dan Petrescu, despre meciul cu Celtic, la Digi Sport.