14 aug 2018 5885 afişări Liga Campionilor
Băluţă, OUT din Liga Campionilor. Dinamo Kiev merge în playoff pentru un duel de gală cu Ajax Foto Slavia Praga

Slavia Praga, echipa la care este legitimat Alexandru Băluţă, a fost eliminată de Dinamo Kiev din turul III preliminar al Ligii Campionilor. Campioana Cehiei va merge în playoff-ul Ligii Europa, în timp ce ucrainienii vor înfrunta în playoff-ul Ligii Campionilor învingătoarea dintre Ajax şi Standard Liege.

După 1-1 în tur, la Praga, Dinamo a început în forţă partida de acasă. Verbic a deschis scorul rapid, în minutul 11. Cehii s-au trezit rapid, au pus probleme, dar n-au găsit drumul spre gol. Besiedin a dat lovitura cu 15 minute înainte de final, când a marcat pentru 2-0 şi a rezolvat soarta calificării. Alexandru Băluţă a fost introdus pe teren în minutul 68, în locul lui Zmrhal.

Slavia Praga nu s-a mai calificat în grupele Ligii Campionilor din sezonul 2007/2008, când a evoluat alături de Sevilla, Arsenal şi FCSB. Cehii au terminat pe locul 3 grupa la momentul respectiv, după ce au obţinut patru puncte din duelurile cu FCSB şi au remizat cu Arsenal pe teren propriu.