S-a scris istorie în Liga Naţiunilor! Gibraltar a detonat "bomba" şi a obţinut prima victorie din istorie, după 22 de meciuri şi 107 goluri primite. Cine s-a făcut de râs

14 oct 2018 7992 afişări Comentează şi tu International

Zi istorică pentru fotbalul din Gibraltar! Sâmbătă seară, la Erevan, micuţa ţară a câştigat primul meci din istorie, 1-0 contra Armeniei, la Erevan, după golul marcat de Chipolina, din penalty, în minutul 50.

Afiliată UEFA în 2013, Gibraltar pierduse toate meciurile oficiale jucate până acum, 22 la rând, marcase doar cinci goluri şi primse 107, iar contra Armeniei lui Mkhitaryan pleca cu şanse minime, casele de pariuri oferind o cotă de 34 pentru o adevărată "bombă". Una care s-a produs!

În minutul 50, Chipolina a transformat un penalty, iar golul a fost suficient pentru ca Gibraltarul să plece cu trei puncte de la Erevan, să se aleagă cu prima victorie în cinci ani de existenţă ca naţională afiliată FIFA şi să se răzbune pentru o mare gafă a armenilor.

Înaintea partidei, la staţiile de amplificare de pe stadionul din Erevan s-a auzit imnul Liechtensteinului în locul celui al Gibraltarului, iar contul de twitter al micuţei naţiuni a reacţionat imediat: "Suntem foarte dezamăgiţi!", a fost mesajul oaspeţilor, înainte ca armenii să-şi ceară scuze pentru greşeală.

După succesul istoric, naţional condusă de Julio Cesar Ribas egalează Armenia şi Liechtenstein (trei puncte) în Grupa 4 a Ligii D din Liga Naţiunilor. Lider e Macedonia, cu nouă puncte din nouă şi golaveraj 8-1.