Mircea Lucescu nu a reuşit nici în Liga Naţiunilor. Turcia a pierdut cu Rusia. I se cere demisia: "Acum avem un proiect născut mort!"

8 sep 2018 4213 afişări International

Selecţionerul Mircea Lucescu a debutat cu o înfrângere în Liga Naţiunilor. Turcia a pierdut, pe teren propriu, în faţa reprezentativei Rusiei, cu 1-2, în grupa a doua din Liga B. Este a treia partidă consecutivă fără victorie cu Mircea Lucescu pe banca tehnică.

Scorul a fost deschis de naţionala Rusiei în minutul 13 prin reuşita lui Denis Cheryshev. Mijlocaşul de 27 de ani evoluează de 4 ani la Valencia, formaţie pentru care a marcat un gol în cele două meciuri jucate în noul sezon din La Liga.

În minutul 41, Turcia lui Lucescu a egalat. Jucătorul lui Galatasaray, Serdar Aziz, a marcat pentru 1-1.

În repriza a doua, oaspeţii au fost mai hotărâţi, iar după 4 minute de la reluarea partidei, Artem Dzyuba a dus scorul la 2-1 pentru naţionala Rusiei.

"Am primit un gol prostesc. Dacă te uiţi la jucătorii noştri, ei nu joacă la echipele lor de club. Este dificil ca în două-trei zile să îi aduci pe jucătorii, care nu au meciuri în picioare, la un nivel competitiv", a spus Mircea Lucescu, la finalul partidei, potrivit site-ului milliyet.com.tr.

"Il Luce" a mai adăugat: "Obiectivul nostru este să formăm o echipă care să ajungă să joace la Campionatul European".

După eşecul cu Rusia, Lucescu are şi alte bătăi de cap. Turcii nu îl mai vor pe banca tehnică a naţionalei Semilunei: "Lucescu vrea timp şi răbdare, dar noi trebuie să-i mulţumim pentru ce a făcut şi să alegem un antrenor turc. Jucătorii par că nici măcar nu se cunosc. Avem acum un proiect născut mort şi trebuie să luăm o decizie clară".

Pentru Turcia va urma meciul cu a treia echipă din grupa a doua, Suedia, care se va disputa luni, 10 septembrie, de la ora 21:45.