Fără emoţii în finală: Guangzhou Evergrande - Bayern Munchen 0-3! Elevii lui Pep s-au calificat în ultimul act al Campionatului Mondial al cluburilor

17 dec 2013 3321 afişări International

Bayern Munchen s-a calificat fără prea emoţii în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Elevii lui Guardiola au rezolvat meciul cu Guangzhou Evergrande pe finalul primei reprize când Ribery (min. 40) şi Mandzukic (min. 44) au marcat.

În actul secund, Bayern a mai înscris o dată prin Goetze (min. 47), iar trupa bavareză aşteaptă acum să-şi afle oponenta din ultimul act. Cea de-a doua semifinală, meciul dintre Raja Casablanca şi Atletico Mineiro, se va juca mâine.

Finala Campionatului Mondial al Cluburilor este programată să se joace pe 21 decembrie, la Marrakesh. Tot pe 21 decembrie se va juca şi meciul care va stabili ultima ocupantă a podiumului.

UPDATE: Repriza a doua începe bine pentru bavarezi: Goetze înscrie în minutul 47.

Ribery deschide reuşteşte să deschidă scorulîn minutul 40. Până la pauză, Mandzukic majorează diferenţa după golul său din minutul 44.

Echipele de start:

Guangzhou: Zeng C - Zhang, Feng, Elkeson, Zheng Z - Muriqui, Conca, Huang, Kim - Sun X, Zhao

Bayern: Neuer - Rafinha, Van Buyten, Boateng, Alaba - Lahm, Thiago, Kroos - Ribery, Mandzukic, Goetze