Dan Petrescu, la un pas de retrogradare în liga din China. O nouă înfrângere pentru echipa "Bursucului"

28 oct 2018 2501 afişări Comentează şi tu International

Tehnicianul român, Dan Petrescu, nu are viaţă uşoară în campionatul din China. Echipa antrenată de el, Guizhou Hengfeng, a înregistrat un nou eşec, de data aceasta, pe teren propriu, în faţa formaţiei Guangzhou Evergrande.

La pauză scorul a fost 1-0 pentru oaspeţi. Zhang Chengling a marcat în minutul 37, ca mai apoi Yu Hanchao (min. 53 ) şi Talisca (min. 73) au marcat golurile echipei antrenate de Fabio Cannavaro şi au stabilit scorul final, 0-3.

Cu trei etape înaintea finalului campionatului, formaţia lui Dan Petrescu este pe ultimul loc în clasament, cu 21 de puncte şi mai are doar şanse teoretice de a se salva de la retrogradare. Tianjin Teda, echipa de pe locul 14, ultimul care asigură prezenţa în prima ligă chineză, are 28 de puncte.

După succesul de duminică, 28 octombrie, Guangzhou Evergrande a urcat pe primul loc, cu 60 de puncte. Pe locul al doilea se află Shanghai SIPG, cu 59 de puncte şi un joc mai puţin.