Încă o victorie la scor pentru Răzvan Lucescu în Grecia. PAOK a făcut instrucţie cu ultima clasată. La pauză conducea cu 3-0

18 feb 2019 3741 afişări Fotbal Extern

PAOK Salonic a mai făcut un pas important către un titlu istoric. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu s-a impus cu 5-1 pe terenul lui Smyrnis, ultma clasată, şi îşi păstrează ecartul de 9 puncte faţă de principala adverară, Olympiakos.

PAOK a rezolvat meciul din primele 10 minute, după ce a punctat de două ori, prin Pelkas (min. 4) şi Oliveira (min.9). Până la pauză a mai marcat un gol, prin Biseswar (min. 33). În debutul reprizei secunde, echipa lui Lucescu nu a forţat, iar gazele au redus din diferenţă prin D’urso (min. 64). Ulterior, PAOK a revenit în atac şi a mai marcat de două ori în ultimele 12 minute, prin Swiderski (min. 78) şi Pedro Henrique (min. 89), pentru 5-1.

Cu 9 etape înaintea finalului campionatului, PAOK este pe primul loc, 57, de puncte, iar următoarea clasată este Olympiakos, cu 48 de puncte. Podiumul este completat de AEK, 40 de puncte.

În următoarea etapă, echipa antrenată de Răzvan Lucescu primeşte vizita celor de la Aris, locul 5.